اولويت دولت در شمال كشور رفع معضل پسماندهاست

آستارا - ايرنا - رئيس سازمان حفاظت محيط زيست گفت: اولويت دولت در شمال كشور رفع معضل پسماند و نجات طبيعت است و اين مشكل در صورت همكاري مجلس، با كمك مردم و سرمايه گذاري شهرداري ها، ظرف دو تا سه سال برطرف خواهد شد.

به گزارش خبرنگار ايرنا عيسي كلانتري روز جمعه در حاشيه افتتاح ساختمان اكوپارك (مركز بازديدكنندگان از طبيعت) بخش لوندويل شهرستان آستارا افزود: استان هاي شمالي با معضل پسماند مواجه هستند و دولت در سال قبل 1.3 دهم ميليارد دلار در بودجه پيش بيني كرده بود، اما در مجلس تصويب نشد.
وي اظهار كرد: قبل از انقلاب اسلامي زيرساخت هاي گردشگري شمال كشور آماده نشده و دچار پسماند شده و اكنون حل اين مشكل، وظيفه دولت و مردم است و تصور رونق گردشگري در خطه شمال در شرايط انباشت زباله، انتظاري نادرست است.
وي ادامه داد: سازمان حفاظت محيط زيست با هفت هزار نيروي انساني در كشور، فقط مروج و پايشگر محيط زيست است و مردم را هدايت مي كند تا علاوه بر استفاده از طبيعت، پاسبان آن باشند.
كلانتري بيان كرد: متاسفانه در جلب مشاركت مردم براي حفاظت محيط زيست، ضعيف عمل شده و اكنون طبيعت، در حال فرسايش و از بين رفتن است و مردم و دولت از اين وضعيت رضايت ندارند.

** سياست هاي حفاظت محيط زيست بايد دگرگون شود
رئيس سازمان حفاظت محيط زيست كشور گفت: بايد سياست هاي صيانت و استفاده از طبيعت خدادادي دگرگون شود و علاوه بر باسداري از آنها، مردم را براي استفاده بهينه از امكانات زيست محيطي كشور، با محيط زيست آشتي دهيم.
كلانتري افزود: نبايد با حفاظ كشي به دور جنگل ها، زيستگاه ها و تالاب ها مردم را از آنها محروم كنيم و بايد توأم با صيانت از طبيعت، بخش خصوصي دعوت و سرمايه گذاري لازم انجام شود.
وي ادامه داد: بايد با ايجاد پيوند صحيح بين مردم و طبيعت، از نعمت هاي خدادادي لذت ببريم و انسان ها از طبيعت استفاده كنند.

** ضوابط زيست محيطي به موازات كارهاي عمراني لحاظ شود
معاون رئيس جمهوري و رئيس سازمان حفاظت محيط زيست گفت: متاسفانه ضوابط زيست محيطي در آخر كارهاي عمراني لحاظ مي شود و اگر به موازات مطالعات طرح هاي عمراني، مطالعات زيست محيطي نيز اعمال شود، مشكلي پيش نخواهد آمد.
كلانتري افزود: اين روند نادرست در گذشته اعمال شده و اكنون محيط زيست ما را گرفتار كرده كه بايد اصلاح شود و در صورت تغيير رويه، در 95 درصد طرح هاي عمراني مشكلي پيش نخواهد آمد.

** احياي تالاب انزلي از هفته آينده آغاز مي شود
كلانتري بيان كرد: تالاب انزلي با دريا ارتباط زيرزميني و روزميني داشته و متاسفانه با ورود كود و سم مزارع، پر از لجن شده كه از هفته آينده عمليات احياي آن با روش غيرمكانيكي شروع خواهد شد.
وي ادامه داد: احياي اين تالاب به وسعت 14 هزار هكتار از برنامه هاي اولويت دار دولت در حوزه محيط زيست است و ظرف چهار سال آينده تكميل خواهد شد.
رئيس سازمان حفاظت محيط زيست اظهار كرد: برنامه دولت هاي مختلف براي لايروبي و وصل تالاب ميانكاله به دريا ، نادرست بوده و موجب قرباني شدن آن شده است.
كلانتري گفت: ميانكاله بزرگترين تالاب آب شيرين كشور با حدود 100 هزار هكتار وسعت است و بايد به جاي جستجوي مشكل تالاب ها در دريا، مانع را در خشكي پيدا كنيم.
وي ادامه داد: متاسفانه با ايجاد سد در بالادست، از آب ميانكاله براي توسعه كشاورزي استفاده شده و ورودي آب شيرين به آن وصل شده، در حاليكه ميانكاله با دريا ارتباط داشته و آب آن با جذر و مد دريا تامين مي شده است.
او ادامه داد: از سوي برخي دستگاه ها ، فشار مي آورند تا با لايروبي ميانكاله و اتصال آن به دريا، امكان انتقال بار صورت گيرد اما در اين صورت، آب شيرين تالاب به دريا تخليه خواهد شد.
رئيس سازمان حفاظت محيط زيست گفت: تالاب آق آستارا با دريا ارتباطي بيشتر داشته و تحت تاثير آن بوده و خدا نعمت هايش را در اين شهرستان تكميل كرده و بايد قدر اين زيبايي ها دانسته شود.
فرماندار آستارا نيز گفت: اين شهرستان با 37 هزار هكتار جنگل و سه هزار هكتار مرتع، چند تالاب و پناهگاه هاي حيات وحش به توجه ويژه سازمان حفاظت محيط زيست نياز دارد.
حسن رستم زاد افزود: آستارا در پيشاني نظام و نقطه مرزي شمال كشور از نزديك به شش ميليون گردشگر در سال و حدود سه هزار مسافر خارجي در روز ميزباني مي كند و منابع طبيعي و خدادادي آن، رسالت نگهداري از آنها را سنگين تر كرده و به نيروي انساني و امكانات لازم نياز داريم.
رئيس سازمان حفاظت محيط زيست كشور در سفر به بندر مرزي آستارا ساختمان اكوپارك و پاسگاه محيط باني پناهگاه حيات وحش اين شهرستان را افتتاح و با محيط بانان ديدار كرد.
شهرستان مرزي بندر آستارا با 91 هزار نفر جمعيت در منتهي اليه غرب استان گيلان و همسايگي جمهوري آذربايجان واقع است.
7124 / 2007