۲۶ بهمن ۱۳۹۷،‏ ۱۰:۲۹
کد خبر: 83209947
۰ نفر
سادات، نقش محوری وحدت در جامعه

بندرعباس - از یك هزار و 439 سال پیش كه پیامبر عظیم شان اسلام حضرت محمد (ص) از سوی خداوند به عنوان هدایت بشر آخر زمان مبعوث شدند و پیام رسالت به مردم ظرف مدت 23 سال ابلاغ شد سلسله پاك و مطهر امامت، ولایت و سادات شكل گرفت.

به گزارش ایرنا، خداوند در سوره كوثر به درستی نقش و اهمیت این نسل بیان فرموده كه بی شك مربوط به سادات بوده و مفسران زیادی آن را سوره فاطمی می دانند و بیانگر این هست كه نشان می دهد نسل پیامبر اكرم (ص) ابتر نیست بلكه ماندگار است.
هرچند شطره طبیعه سادات در سراسر جهان گسترش پیدا كرده ولی نقش محوری وحدت در جامعه همچنان برعهده دارند و مردم تبعیت ازاین قشر كه منصوب به رسول گرامی اسلام (ص) و ائمه اطهار(ع) را برخود لازم می دانند.

**محبت اهل بیت (ع) رمز وحدت و پیوند امت اسلام است
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و امام جمعه موقت تهران گفت: محبت اهل بیت عصمت و طهارت (ع) رمز كلیدی وحدت و پیوند امت اسلام است.
حجت الاسلام والمسلمین سید محمد حسن ابوترابی روز گذشته درنخستین همایش بزرگ سادات شیعه و اهل سنت در هرمزگان با عنوان نسل ماندگار در بندرعباس افزود: امت اسلام اركان مهمی برای وحدت دارند كه پیامبر اكرم (ص) یكی از كلیدی ترین عامل وحدت امت اسلام است.
وی بیان داشت: دومین عامل وحدت مسلمانان، قرآن كریم است كه هنوز بعد از یكهزار و 400 سال در همه عالم اسلام بدون هیچ گونه تحریفی در اختیار مسلمانان قرار دارد.
امام جمعه موقت تهران یاد آورشد: نماز و قبله واحد نیز سومین رمز وحدت ما مسلمانان است و همه ما به سمت یك قبله نماز می گذاریم و اهل بیت (ع) نیز چهارمین عامل وحدت هستند كه امروز محبت این خاندان ما را دور هم جمع كرده است.
حجت الاسلام والمسلمین ابوترابی فرد یادآورشد: آیه مباهله (آیه 61 سوره آل عمران) نیز بزرگترین سند فضیلت و برتری جایگاه اهل بیت (ع) است كه « جارالله زمخشری» از مفسران بزرگ اهل سنت نیز بر این آیه اتفاق نظر دارند.
وی بیان داشت: مهم ترین ویژگی خاندان اهل بیت (ع)، طهارت ناب در فضائل اخلاقی، عمل صالح، رفتار، علم و ایمان است كه سادات شیعه و اهل سنت باید در طهارت سیاسی، اعتلای علمی و رشد اخلاقی خود را به این خاندان نزدیك كنند و توجه ویژه ای به این امر داشته باشند.
وی گفت: مهم ترین دستاورد نزدیك شدن به خاندان اهل بیت (ع)، تحكیم پیوندها در حول علم، اخلاق و عمل صالح و همچنین وحدت در حول ریسمان مستحكم الهی است كه باید به آن توجه كنیم.
امام جمعه موقت تهران خطاب به علمای اهل سنت گفت: جامعه اسلامی آن طور كه باید از این میزان و مرتبه محبت و ارادت شما به خاندان اهل بیت پیامبر اكرم (ص) آگاه نیستند و شما باید پیشگام باشید و این را فریاد بزنید.
وی اضافه كرد: یكی از دستاوردهای مهم همایش سادات شیعه و اهل سنت و حضور شیعه و اهل سنت در كنار همدیگر را در این می دانیم كه دنیای اسلام و ملت ایران بدانند كه برادران و خواهران اهل سنت چه ارادت و محبت خاصی به خاندان پیامبر اكرم (ص)، حضرت فاطمه زهرا (س) و فرزندان ایشان دارند.
حجت الاسلام و المسلمین ابوترابی فرد یاد آور شد: امام خمینی (ره) بنیانگذار انقلاب اسلامی می فرمودند اگر وجود مبارك پیامبر اكرم (ص) نبود، باب معرفت الله تا ابد بسته بود كه امیدواریم در حول محور قرآن، قبله واحد و اهل بیت (ع)، پیوند خود را تحكیم كنیم و حول اصل كلیدی ولایت فقیه كه همه علمای شیعه و اهل سنت بر آن اتفاق نظر دارند به اقتدار جهانی دست یابیم.
نائب رییس اول مجلس نهم شورای اسلامی گفت: ما در دورانی زندگی می كنیم كه دنیای استكبار دست آمریكا و ایادی ناپاك آن همچون بن سلمان ها و نتانیاهوها است كه از همه قدرت و توان شان برای ایجاد اختلاف بین مسلمانان استفاده می كنند كه به لطف خدا به هیچ نتیجه ای هم نمی رسند.
ابوترابی فرد تاكید كرد: امروز شاهد اقتدار امت اسلامی در سراسر جهان اسلام هستیم كه جبهه مقاومت غزه، دمشق، بیروت ویمن دركنار هم یك جبهه متحد را شكل دادند كه درعقبه آن بسیج ایران اسلامی و نیروهای مقاومت حضور دارند اما برای این كه پیروزی های بزرگ تری را در كوتاه ترین زمان به دست بیاوریم باید صفوف خود را در حول شخصیت بی نظیر پیامبر اكرم (ص) قرار دهیم.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام همچنین گفت: استان هرمزگان نماد فاخری از وحدت شیعه و اهل سنت است كه نماینده ولی فقیه در هرمزگان و امام جمعه بندرعباس نقش برجسته و تعیین كننده ای در تحكیم صفوف و ارتقای جایگاه علمی، سیاسی و فرهنگی این استان دارند.
ابوترابی فرد ادامه داد: امیدواریم استان هرمزگان همانگونه كه در عرصه های سیاسی و اقتصادی صاحب نام و نشان در كشور است و فرزندان غیور این استان در اقتدار ایران اسلامی نقش مهمی دارند، در عرصه تحكیم وحدت اسلامی نیز گام های بلندتری بردارند و برای ملت ایران و اسلام، پیام آور وحدت، عزت و احترام باشند.

**جمعیت بیش از 100میلیونی سادات در جهان
معاون امور فرهنگی و اجتماعی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی گفت: جمعیت سادات شیعه و اهل سنت در اقصی نقاط جهان گسترده است و این آمار هم اكنون به بیش از 100 میلیون نفر می رسد.
محمد ناظمی اردكانی افزود: هم اكنون آمار سادات در جنوب آسیا 20 میلیون نفر، مصر11 میلیون نفر، مراكش هفت میلیون، هند و پاكستان و كشورهای اطراف آن 10 میلیون و مابقی از سایر كشورها هستند.
وی بیان داشت: سادات ایران نیز طبق آنچه به صورت مستند در شناسنامه به عنوان سید قید شده است، افزون بر 6 میلیون نفر هستند كه این آمار جدای از آن هایی كه قید میرزا و یا این كه مادرشان سیده بوده، می باشد كه اگر آن ها نیز به حساب آید، رقم بالایی را تشكیل می دهد.
معاون امور فرهنگی و اجتماعی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی اظهارداشت: هم اكنون سادات رضوی در استان خراسان رضوی، سادات برقعه ای در قم، سادات بهشتی در اصهفان، میرلوحی در شیراز، جزایری در خوزستان، طباطبایی در آذربایجان و بروجردی در لرستان ساكن هستند و در هرمزگان هنوز مطالعات انجام شده به دست مان نرسیده است.
ناظمی اردكانی گفت: نكته ای كه وجود دارد اینست كه جمعیت گسترده سادات در اقصی نقاط جهان مصداق بازر سوره كوثر هستند و این بیانگر اعجاز قرآن مجید بوده كه این بشارت را به مردم جهان داده است.
وی گفت: این در حالی است كه در طول تاریخ سادات همواره توسط پادشاهان و نظام های ستمگر دنیا، به شهادت رسیدند و بیشتر آنها در زمان بنی امیه و بنی عباس قتل عام شدند.

** شورای راهبردی جهانی سادات سال 94 تشكیل شد
معاون امور فرهنگی و اجتماعی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی ادامه داد: شورای راهبردی جهانی سادات در سال 94 به ریاست حجت الاسلام و المسلمین محمد حسن ابوترابی فرد امام جمعه موقت تهران تشكیل شد كه این شورا دارای 2 كارگروه به نام «راهبردی مطالعاتی» و «آماری و اطلاعاتی» است.
ناظمی اردكانی اضافه كرد: از سال 94 تاكنون با تشكیل این شورای راهبردی، هر ساله كمیسیون های بین المللی سادات در خصوص فعالیت هایی كه كارگروه های یاد شده داشتند، تشكیل می شود.
وی یاد آورشد: در قرآن كریم به صورت صریح آیه های متعددی در خصوص اهل بیت (ع) از جمله آیه اولی القربی، مباهله، خمس، انفال و تطهیر آمده است كه به طور قطع باید مطالعات جامعی توسط صاحب نظران دینی انجام شود كه این كار در پژوهشكده انصار نبوی در قم در حال انجام است.
این مسوول اظهار داشت: همچنین روایت های بی شماری نیز در خصوص موقعیت و جایگاه سادات و اهل بیت (ع) در منابع شیعه و اهل سنت داریم كه باید اهتمام ویژه ای صورت گیرد و بتوانیم آن ها را جمع آوری كنیم.
ناظمی اردكانی ادامه داد: هیچ فرد مسلمانی با توجه به این آیت ها و روایت ها نمی توانند از اظهار دوستی و محبت به اهل بیت (ع) و خاندان پیامبر اكرم (ص) شانه خالی كند.
وی گفت: محبت و فضل اهل بیت پیامبر اكرم (ص) از ضرورت های اسلام است و جایگاه خاندان پیامبر (ص) در اسلام به قدری گسترده بوده كه شاید هیچ موضوع دیگری در آن جای نگیرد.
وی ادامه داد: در كشور ایران نیز همچون سایر اقصی نقاط جهان، شبكه سادات بسیار گسترده و متنوع است و زمانی كه امام رضا (ع) به سمت مشهد می رسند، در مسیر شهرهایی كه حركت می كنند فراوانی سادات بیشتر است.

**در سالروز ولادت حضرت فاطمه (س) از سادات برجسته تجلیل می شود
معاون امور فرهنگی و اجتماعی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی گفت: كمیسیون بین المللی سادات در هفته وحدت تشكیل می شود كه اعضای آن همه از سادات و شخصیت های برجسته اقصی نقاط دنیا هستند كه در این كمیسیون از وضعیت و موقعیت سادات كشورها بحث كرده و تصمیماتی گرفته می شود.
ناظمی اردكانی افزود: در كمیسیون سال 96 تصمیم گرفته شد كه در كشورهای مختلف سادات در سالروز ولادت حضرت فاطمه زهرا (س) در سطح ملی دورهم جمع شوند و یك نكوداشت و بزرگداشتی برگزار شود كه سال گذشته این نشست در ایران برگزار و از 22 نفر از بزرگان سادات كشورمان تجلیل شد.
وی بیان داشت: امیدواریم بتوانیم همان طور كه انقلاب اسلامی بسیاری از سنت های اسلامی را احیا كرد، نقابت سادات را نیز احیا كنیم كه زمینه آن در ایران و همه كشورها وجود دارد.
این مسوول تصریح كرد: با احیای نقابت سادات، خاندان سادات و سلسله های آن در كشورهای مختلف جهان به هم می پیوندند و یك روح و صفای جدیدی در كالبد اسلام دمیده خواهد شد.
ناظمی اردكانی گفت: هدف از شناسایی سادات نخبه در شهرها، استان ها و كشورها این است كه بتوانیم از این شخصیت ها الگو بسازیم و اگر بخواهیم مجمع جهانی سادات داشته باشیم باید از شهرها آغاز كنیم و بعد در سطح استانی، ملی و جهانی مجمع سادات كشورها به هم پیوند بخورند و مجمع جهانی ایجاد شود.

**بدنبال نمادهای وحدت در بین امت اسلامی هستیم
معاون ایران در امور مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی گفت: ما بدنبال نمادهای وحدت در بین امت اسلامی هستیم كه محبت به اهل بیت و خاندان پیامبر اكرم (ص) به عنوان یكی از نمادهای برجسته وحدت مسلمانان است، پیروان همه مذاهب اسلامی احترام خاصی به خاندان اهل بیت (ع) دارند.
حجت الاسلام سید حامد علم الهدی افزود: پیامبر اكرم (ص)، كعبه به عنوان قبله مسلمانان و قرآن كریم نماد وحدت هستند كه همه مذاهب اسلامی به آن ها اتفاق نظر دارند.
معاون ایران در امور مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی اظهارداشت: مساله سیادت مربوط به قبل از ظهور اسلام بوده است و بیشتر ریشه سادات به قبل از اسلام بر می گردد اما امروز همه سادات انتساب به رسول الله دارند.
علم الهدی ادامه داد: سیادت و شرافت خاندان پیامبراكرم (ص) به این است كه خود را منتسب به پیامبر اكرم (ص) می دانند و در یك بیان وسیع تر حتی آن هایی كه از ناحیه پدر منتسب به پیامبر(ص) نیستند مواردی زیادی در ایران مشاهده می شود كه از ناحیه مادر و اجداد مادری هستند كه از آنها به عنوان میرزا نام برده می شود.
وی یاد آورشد: خواسته دشمنان اسلام این است كه نسل پیامبر اكرم (ص) نابود شوند اما خداوند نسل این خاندان را از طریق زهرای مرضیه (س) در تمام جهان منتشر كرده كه امروز در جهان نسلی به این گستردگی در جایی سراغ نداریم.
معاون ایران در امور مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در ادامه پیشنهاد كرد: برای رفع مشكلات اقتصادی و مالی سادات در هرمزگان صندوق سهم سادات زیر نظر نماینده ولی فقیه در این استان تشكیل شود و سهمی از وجوهات این صندوق برای این خاندان در نظرگرفته شود.
علم الهدی در پایان گفت: همایش سادات شیعه و اهل سنت حركتی است كه از 2 سال اخیر با هدایت و راهنمایی دبیر كل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در كشور صورت گرفته است و این سومین همایش استانی سادات در هرمزگان است.

** وجود 100 میلیون نفر سید در جهان از سندهای حقانیت قرآن
نماینده ولی فقیه در هرمزگان و امام جمعه بندرعباس گفت: وجود 100 میلیون سید در جهان یكی از سندهای حقانیت قرآن كریم است، سوره كوثر یكی از سوره های قرآنی است كه بی شك مربوط به سادات بوده و مفسران زیادی آن را سوره فاطمی می دانند و بیانگر این هست كه نشان می دهد نسل پیامبر اكرم (ص) ابتر نیست بلكه ماندگار است.
آیت الله غلامعلی نعیم آبادی، فاطمه زهرا (س) را كانون علم، شجاعت وعبادت دانست و بیان داشت: این بانوی بزرگواراسلام جایگاهی بسیار والایی در دنیا و آخرت دارند و امروز شاهد هستیم كه 100 میلیون فرزند از نسل ایشان در سراسر جهان گسترده است و شاید نقطه ای در جهان پیدا نشود كه فرزندان حضرت زهرا (س) در آن نباشند.
نماینده ولی فقیه در هرمزگان اظهارداشت: زهرا (س) جهانی است و جهان مملو از نسل و خاندان ایشان شده است.
آیت الله نعیم آبادی تصریح كرد: سادات و نسل فاطمه زهرا (س) همیشه حلال مشكلات و پناه و شفیع مردم هستند و مردم برای حل مشكلاتشان به این خاندان متوسل می شوند.
وی ابراز داشت: سادات ایران و سایر كشورهای جهان در طول تاریخ در حركت های علمی و سیاسی نقش بالایی داشتند و حتی قوی ترین مفسران قرآن و تحقق حوزه های علمیه كشورمان به دست سادات رقم خورده است كه جا دارد این نقش ها بیشتر برای مردم برجسته شود.
امام جمعه بندرعباس ادامه داد: نقش سادات را در حركت های علمی بسیار پررنگ كنیم تا جهان بداند جیره خوار حضرت زهرا (س) هستیم و بعد از آن نیز معنای انا اعطیناك الكوثر به درستی روشن شود.

** تدوین كتاب شجره طیبه سادات جنوب
رییس مدرسه علوم دینی صدر الاسلام بندرخمیر نیز با اشاره به این كه سادات جنوبی ازخاندان بزرگواری هستند، گفت: شجره بزرگ سادات شیعه و اهل سنت جنوب و استان هرمزگان در كتاب بزرگ و جامعی جمع آوری شده وهركس نسب اجدادی خود را می داند.
سید عبدالجلیل قتالی افزود: گسترش نسل سادات بیشتر از طریق امام حسن (ع) و امام حسین (ع) كه فرزندان حضرت زهرا (س) هستند، اتفاق افتاده است و تمام نسل این سادات در رسول الله خلاصه می شود.
وی بیان داشت: خداوند در قرآن كریم خطاب به پیامبر اكرم (ص) می فرمایند كه بگو ای محمد(ص) اجر و پاداشی جز دوستی و محبت خویشاوندان و اهل بیت (ع) را نمی خواهم و این نشان دهنده برتری خاندان پیامبر است.
رییس مدرسه علوم دینی صدر الاسلام بندرخمیر با اشاره به این كه در پیشگاه خدا همه انسان ها شبیه هم هستند و برتری افراد تنها بر اساس تقوا سنجیده می شود، اظهارداشت: در حدیثی آمده است كه كل نسب ها و سبب های رسول اكرم (ص)، جز نسل و خاندان پیامبر اكرم (ص) در قیامت قطع می شود و نزد خداوند نسب خوب داشتن یك فضیلت است كه تنها به پیامبر(ص) اعطا كرده است.
قتالی ابرازداشت: شفاعت یك مساله عمومی است ولی سیادت یك امر خصوصی برای خاندان پیامبراكرم (ص) است.
وی سادات را پیشقراولان مردم دانست و گفت: سادات همواره مورد تكریم و احترام عموم مردم هستند كه نسبت به سایر مردم تكلیف و مسوولیت بیشتری دارند و باید مراقب اعمال و رفتار خود باشند.
رییس مدرسه علوم دینی صدر الاسلام بندرخمیر یاد آورشد: ما سادات باید ضمن تعامل و شناخت بیشتر با یكدیگر، در راستای ایجاد اتحاد و انسجام مسلمانان نیز تلاش مضاعفی داشته باشیم.
7195/6048