افزايش مهارتهاي زندگي لازمه كاهش آسيبهاي اجتماعي است

گناباد- ايرنا- معاون قضايي رئيس كل دادگستري خراسان رضوي در امور اجتماعي و پيشگيري از وقوع جرم، افزايش مهارتهاي زندگي و سطح آگاهي عمومي جامعه و خانواده ها را زيربناي اصلي كاهش آسيبهاي اجتماعي دانست.

به گزارش ايرنا سيد امير مرتضوي روز پنجشنبه در جلسه شوراي پيشگيري از وقوع جرم گناباد افزود: علت اصلي بسياري از آسيبهاي اجتماعي ناآگاهي خانواده ها و زوجين نسبت به مهارتهاي زندگي است و بايد با بهره گيري بيشتر از ظرفيتهاي مراكز مشاوره و دستگاههاي اجرايي ذيربط براي فرهنگ سازي و آگاهي بخشي عمومي گام برداشت.
وي ادامه داد: بايد در مراكز مشاوره در كنار مشاوره هاي حقوقي و روان شناسي از مشاوره هاي مذهبي و علما نيز بهره گرفت.
وي خواستار استفاده از ظرفيت قضات و دستگاه قضايي در آگاهي دادن به دانش آموزان در زمينه مشكلات و آسيبهاي اجتماعي شد.
مرتضوي گفت: با رويكرد مشاوره هاي قبل از دادرسي هاي پرونده هاي طلاق، دعاوي حقوقي و اختلاف زوجين در مشهد از ابتداي امسال تاكنون در مقايسه با مدت مشابه پارسال حدود 40 درصد كاهش يافته است.
وي افزود: اين استان در سال 1393 رتبه نخست كشور از نظر تعداد پرونده هاي طلاق را دارا بود كه با اقدامات و مشاوره هاي قبل از طلاق اين ميزان كاهش يافته و هم اكنون رتبه هشتم را دارد.
وي ادامه داد: وكلا حق ورود به پرونده هاي قضايي مربوط به طلاق را ندارند و اين پرونده ها بايد در مراكز تخصصي و مشاوره دادگستري رسيدگي شود.
رئيس دادگستري گناباد هم گفت: از مجموع 170 طلاق كه از ابتداي امسال تاكنون در محاكم قضايي اين شهرستان ثبت شده است طلاقهاي به درخواست زوجين 15 درصد نسبت به مدت مشابه پارسال افزايش يافته است.
عليرضا محولاتي افزود: تعدادي از پرونده هاي طلاق در گناباد مربوطه به مراجعين از شهرستانهاي همجوار است كه در افزايش تعداد پرونده هاي طلاق اين شهرستان موثر بوده است.
حميدرضا بني اسدي دادستان عمومي و انقلاب گناباد هم مهمترين علت طلاق در اين شهرستانها را ازدواجهاي تحميلي و مشكلات اقتصادي دانست و خواستار افزايش آگاهي هاي عمومي نسبت به آسيبهاي اين معضل شد.
رئيس اداره بهزيستي گناباد هم گفت: طرح مداخله در كاهش طلاق با هدف شناسايي عوامل موثر در اين معضل و افزايش آگاهي بخشي زوجين نسبت به آسيبهاي آن از سال 95 در اين شهرستان آغاز شده كه نتايج خوبي به دنبال داشته است.
علي آراسته افزود: از مجموع 190 مراجعه زوجين به اورژانس اجتماعي گناباد از ابتداي امسال تاكنون 26 مورد منجر به سازش و 96 مورد عدم سازش شده است.
فرماندار گناباد هم بيكاري و مشكلات اقتصادي، دخالت اطرافيان، طلاقهاي عاطفي، خيانت و عدم رضايت مندي زوجين از روابط جنسي و اعتياد را از عوامل مهم بروز طلاق در اين شهرستان دانست.
حامد قرباني گفت: اين شهرستان به دليل مسائل مذهبي شاخصهاي خوبي در مسايل اجتماعي دارد.
شهرستان 89 هزار نفري گناباد در 287 كيلومتري جنوب مشهد واقع است.
2095/ 6053