۲۵ بهمن ۱۳۹۷،‏ ۱۵:۱۷
کد خبر: 83209439
۰ نفر
مذاكرات تجاری چین و آمریكا برگزار شد

پكن- ایرنا- دور نخست مذاكرات بلند پایه چین و آمریكا برای رسیدن به توافق تجاری پیش از پایان مهلت آتش بس جنگ تجاری تا اول مارس، امروز پنجشنبه در پكن برگزار شد.

به گزارش ایرنا خبرگزاری شینهوا گزارش كرد؛ ریاست اجلاس را از طرف چین 'لیو خه' معاون نخست وزیر بر عهده داشت و آمریكا نیز 'استیون منوچین' وزیر خزانه داری و 'رابرت لاتیزر' نماینده تجاری خود را راهی گفت و گو ها كرده است.
این گفت و گوها تا روز جمعه ادامه می یابد و پیشتر منابع آگاه اعلام كرده اند كه 'شی جین پینگ' رییس جمهوری خلق چین با هیات آمریكا دیدار خواهد كرد.
طرفین پایان ماه دسامبر برای رسیدن به توافق نهایی تا اول مارس به مدت سه ماه آتش بس كردند و اگر تا پایان این زمان به توافق نرسند احتمال می رود جنگ تعرفه ای ترامپ با پكن شروع شود.
در دور نخست تعرفه ها از جولای سال قبل تا اكنون آمریكا 250 میلیارد دلار از كالاهای وارداتی از چین را مشمول 10 تا 25 درصد تعرفه كرده و چین متقابلا 110 میلیارد دلار از كالاهای آن كشور را مورد تعرفه 5 تا 10 درصدی قرار داده است.
ترامپ چین را تهدید كرده است كه اگر تا پایان این زمان توافقی حاصل نكند آن زمان 200 میلیارد دلار دیگر از كالاهای این كشور را مشمول تعرفه خواهد كرد.
در همین حال 'هوا چون اینگ' سخنگوی وزارت خارجه چین گفت كه مذاكره كنندگان تجاری چین و آمریكا باید روی كار خود متمركز باشند تا بهترین دستاوردها حاصل شود.
وی در مصاحبه مطبوعاتی با خبرنگاران با اشاره به شروع گفت و گوها از امروز پنجشنبه خاطر نشان كرد كه اگر طرفین روی گفت و گوها دقت كنند می توانند به بهترین توافقات كه برای همه طرف ها مطلوب باشد، دست یابند.
وی اذعان كرد: همه چشم ها به مذاكرات پكن دوخته شده است و دنیا به آن توجه دارد و نتیجه آن بر ثبات اقتصادی دنیا اثر گذار است.
همزمان 'گائو فنگ' سخنگوی وزارت بازرگانی چین در پاسخ به سوالات خبرنگاران درباره نتیجه مذاكرات ابراز بی اطلاعی كرد و گفت كه فقط می دانم گفت و گوها در جریان است و اخبار تازه ای ندارم كه در اختیار رسانه ها قرار دهم.
خبرنگاران از وی درباره تمدید مهلت آتش بس از سوی دولت آمریكا برای 60 روز دیگر پرسیدند، ولی سخنگوی این وزارتخانه چین تاكید كرد كه بهتر است صبر كنیم تا پس از پایان گفت و گوها نتایج به صورت عمومی اعلام شود.
آساق**231**1904**