سمنان نيازمند ساخت آزمايشگاه تخصصي مرجع است

سمنان- ايرنا- مديركل پدافند غيرعامل استانداري سمنان گفت: استان براي تشخيص زودهنگام و اقدام سريع در شرايط بحراني و تهديدهاي زيستي نيازمند ساخت آزمايشگاه تخصصي مرجع است.

به گزارش ايرنا، ايرج كارخايي روز پنجشنبه در نشست شوراي پدافند غيرعامل استان سمنان با حضور رئيس سازمان پدافند غيرعامل كشور در سالن مديريت بحران استانداري، افزود: ساخت آزمايشگاه تخصصي مرجع در اين استان با هدف شناسايي زودهنگام تهديدات زيستي ضروري است و بايد دستور كار قرار بگيرد.
وي با بيان اين كه زمان در كنترل بحران ضرورتي مهم است، ادامه داد: وجود آزمايشگاه تخصصي مرجع در استان موجب مي شود نوع تهديدهاي زيستي و راهكار مقابله با آن براساس آزمايش ها به سرعت شناسايي شود و با سرعت عمل در برخورد با آلودگي، انتشار آن كنترل شود.
مديركل پدافند غيرعامل استانداري سمنان خاطرنشان كرد: سمنان از لحاظ موقعيت جغرافيايي قرارگيري در محور ارتباطي شمال به جنوب و شرق به غرب و همجواري با هشت استان بزرگ كشور، تنوع زيستي، كشاورزي، وسعت كوير مستعد مورد هدف تهديدهاي گوناگون زيستي به صورت طبيعي و غيرطبيعي قرار دارد و همين موضوع ضرورت ساخت آزمايشگاه را چندبرابر مي كند.
وي، حفظ جان انسان ها، مقابله با تهديدهاي مربوط به سلامت، امنيت، بهداشت موادغذايي و جامعه را از ديگر وظايف پدافند غيرعامل اعلام و اضافه كرد: اكنون تهديدهاي نظامي و سخت افزاري جاي خود را به جنگ نرم داده، تهديدها متناسب با دانش روز است و براي مقابله بايد در زمينه پدافند غيرعامل اقدامات جدي انجام شود.

** رزمايش زمينه ساز آمادگي براي مواجهه با تهديدها
مديركل پدافند غيرعامل استانداري سمنان تصريح كرد: آگاهي بخشي يكي از مولفه هاي اساسي در كاهش خسارت هاي احتمالي در زمان ايجاد حوادث ناگوار در كشور است و برگزاري رزمايش هاي پدافند غيرعامل نقش مهمي در آماده سازي براي مقابله با شرايط بحراني دارد.
وي ادامه داد: استان سمنان، به لحاظ موقعيت جغرافيايي ظرفيت خدمت رساني به استان هاي همجوار در شرايط بحراني را دارد و برگزاري رزمايش هاي سايبري موجب شناخت ضعف ها و نقاط قوت در زمان وقوع بحران است.
مديركل پدافند غيرعامل استانداري سمنان گفت: آموزش به مردم نقش مهمي در كاهش تلفات مالي و جاني در زمان حوادث غيرمترقبه دارد و اين نقش بايد در برگزاري رزمايش هاي پدافند غيرعامل پررنگ تر مي شود.
به گزارش ايرنا ، سردار غلامرضا جلالي رئيس سازمان پدافند غيرعامل كشور، براي حضور در رزمايش پدافند غيرعامل چهل سال اقتدار به سمنان سفر كرده است، در اين نشست عليرضا آشناگر استاندار سمنان، احمد همتي رئيس مجمع نمايندگان و جمعي از مسوولان دستگاه هاي اجرايي استان سمنان نيز حضور داشتند.
پدافند غيرعامل به معناي كاهش آسيب‌پذيري در هنگام بحران، بدون استفاده از اقدامات نظامي و تنها با بهره‌گيري از فعاليت‌هاي غيرنظامي، فني و مديريتي است.
7342/6103