گام دوم؛ فصل جديد توسعه و پيشرفت انقلاب اسلامي

تهران- ايرنا- «درآمدي بر آغاز دهه پنجم انقلاب اسلامي»، «پشت پرده همزماني حمله تروريستي سيستان و بلوچستان و اجلاس ضد ايراني ورشو»، «اصلاحات جدي، راهبرد حياتي جمهوري اسلامي ايران» و «روحانيت و 40 سالگي انقلاب؛ افتخار روحانيت زندگي در كيفيت توده ضعيف است» از جمله مهمترين عناوين گزارش هاي رصد شده از تارنماهاي خبري داخل، در طول 24 ساعت گذشته است.

گروه اطلاع رساني بنابه رسالت خبري ايرنا، به عنوان خبرگزاري رسمي نظام، دولت و مردم، به منظور ايجاد پل ارتباطي در مسير گسترش آگاهي سازي، با مروري بر برجسته ترين گزارش هاي پايگاه هاي خبري داخلي در طول شبانه روز گذشته، گزيده اي از اين گزارش ها را انتخاب و منعكس كرده است.

** درآمدي بر آغاز دهه پنجم انقلاب اسلامي
وب سايت جامعه خبري تحليلي «الف» گزارش داد: جهان پس از گذشت سه روز از راهپيمايي شگفتي ‌ساز ملت ايران به مناسبت 40 سالگي انقلاب اسلامي، مبهوت شور و هيجان اين حضور تاريخي است. ارزيابي‌ هاي دقيق از وسعت حضور مردم در راهپيمايي تماشايي 22 بهمن حاكي است نسبت به سال گذشته 20 تا 40 درصد افزايش حضور چشمگير داشته است. فشارهاي غرب و آمريكا، تحريم و تهديد دشمن نه تنها اثري در اراده حضور ملت ايران در اين همايش ملي نداشته، بلكه برعكس، حضور مردم را در جنبش 40سالگي مضاعف كرده است.

ايران اسلامي از 22 بهمن امسال، 40 سالگي انقلاب را پشت سر گذاشت و با چنين درآمدي كه گفته آمد، وارد حيات دهه پنجم خود مي ‌شود. ملتي كه در سرتاسر كشور به خيابان‌ها ريختند، در دهه پنجم گام ‌هاي مقاوم ‌تر و استوارتري برخواهد داشت به گونه ‌اي كه ايران را با جهش ‌هاي عظيم در مسير توسعه و پيشرفت قرار خواهد داد.

رهبر معظم انقلاب همزمان با آغاز دهه پنجم حيات انقلاب با تقدير و سپاس از حضور سرافرازانه و دشمن ‌شكن ملت در راهپيمايي عظيم 22بهمن، 7توصيه كليدي را به ملت ايران به‌ ويژه جوانان در مورد علم و پژوهش، معنويت و اخلاق، اقتصاد، عدالت و مبارزه با فساد، استقلال و آزادي، عزت ملي، روابط خارجي، مرزبندي با دشمن و نيز سبك زندگي ارائه فرمودند و چراغ راه آينده را روشن كردند.

صدور بيانيه مهم و راهبردي مقام معظم رهبري به مناسبت چهلمين سالروز پيروزي انقلاب، فصل جديدي از حيات انقلابي و اسلامي در ايران، منطقه و جهان را رقم خواهد زد. سرفصل‌ هاي مهم اين پيام تاريخي بايد هر كدام، گفتمان انقلابي را در اعماق جامعه اسلامي ما تعميق و تحكيم ببخشد تا ابرقدرت‌ ها براي هميشه از ضربه زدن به نظام الهي ما نااميد شوند.

تبيين و روشنگري در مورد نظريه نظام انقلابي پس از حضور حماسي ملت در راهپيمايي 22 بهمن از سوي رهبري، جان تازه ‌اي به حركت ملت ايران، به‌ ويژه جوانان خواهد بخشيد. انقلاب با چنين سرمايه تئوريك وارد فصل جديد حيات خود در آغاز دهه پنجم انقلاب مي ‌شود.

با اطمينان مي‌ شود گفت با چنين سرمايه عظيم، انقلاب هرگز دچار ركود و خموشي نمي شود و پويايي خود را تا ظهور حضرت حجت ارواحنا فداه حفظ خواهد كرد. اين بيانيه، تبيين افتخارات 40 سال گذشته و بازخواني وظايف انقلابي براي طي مسير اميدبخش آينده ‌اي درخشان بود، آن را بايد ده‌ ها بار خواند تا ابعاد حكيمانه آن را درك كرد.

** پشت پرده همزماني حمله تروريستي سيستان و بلوچستان و اجلاس ضد ايراني ورشو
وب سايت خبري «تابناك» گزارش داد: وزراي خارجه و مقام‌هاي ارشد شصت كشور در نخستين كنفرانس ورشو در لهستان در روز چهارشنبه دور هم جمع شدند تا بر اساس دعوت آمريكا، ظاهرا در مورد صلح و ثبات در خاورميانه و در اصل براي مقابله با ايران به گفت وگو بنشينند. اين در حالي است كه عدم حضور بسياري از كشورها و به ويژه وزراي خارجه قدرت‌هاي بزرگ اروپايي مانند آلمان و فرانسه، اختلافات شديد اتحاديه اروپا و آمريكا را بر سر مسائل مختلفي مانند خروج آمريكا از برجام و اعمال تحريم‌هاي شديد عليه ايران نشان مي‌دهد.

با اين حال، آنچه امروز در نشست ورشو نمايان بود، تلاش هاي اسرائيل و چند كشور عربي به همراه گروهك منافقين براي تمركز بر موضوع ايران بود، تا جايي كه نتانياهو از هدف مشترك با كشورهاي عربي براي جنگ با ايران سخن گفت.

نكته مهم ديگر، همزماني حادثه تروريستي امروز در سيستان و بلوچستان با برگزاري كنفرانس ورشو بوده است؛ جايي كه نتانياهو از هدف مشترك جنگ و مبارزه با ايران سخن گفته و همزمان با اين اظهارات، حمله انتحاري در سيستان و بلوچستان راه اندازي مي شود.

در همين زمينه، محمد جواد ظريف، وزير خارجه كشورمان، در توييتر خود با اشاره به حادثه تروريستي عصر امروز نوشت: اينكه ايران درست در همان روز برگزاري سيرك ورشو هدف حمله تروريستي قرار مي‌گيرد، تصادفي است؟ به خصوص وقتي كه همتايان همان‌ تروريست‌ها از خيابان‌هاي ورشو براي آن جشن به پا كرده و با ربات‌هاي توئيتر از آن حمايت مي‌كنند. ظاهراً آمريكا هميشه اشتباهات يكساني مرتكب مي‌شود، ولي انتظار دارد نتايج متفاوتي دريافت كند.

** اصلاحات جدي، راهبرد حياتي جمهوري اسلامي ايران
وب سايت خبري «عصر ايران» در گزارشي نوشت: مشكلات پرشمار ايران امروز بر هيچ كس پوشيده نيست اين در حالي است كه قدرت هاي متعددي در منطقه و جهان، براي نابودي جمهوري اسلامي طرح و نقشه دارند و هر روز عليه آن اقدامي جديد مي كنند؛ واقعيت اما پيچيده تر از اين حرف هاست. اين ساده انگاري محض است كه فكر كنيم جمهوري اسلامي با حمله خارجي سرنگون مي شود يا با يك انقلاب دروني، جاي خود را به مخالفان مي دهد. هر دو گزينه، به معناي ورود ايران به يك دوران طولاني جنگ داخلي با آينده اي مه آلود و مبهم خواهد بود.

نظام جمهوري اسلامي ايران براي بقاي خويش و جلوگيري از درافتادن ايران در وادي ناامني، بايد تنش زدايي در داخل و خارج را به عنوان يك راهبرد «حياتي» در دستور كار خود قرار دهد. تنش زدايي در داخل، به معناي اصلاحات جدي در نظام تصميم سازي، مشاركت مردم، گسترش آزادي هاي سياسي و اجتماعي، توسعه آزادي بيان، تبعيض زدايي، مدارا و انعطاف پذيري بيشتر، مقدم داشتن منافع ملي بر ساير امور و به رسميت بيش از پيش گروه ها و عقايد متفاوت و حتي مخالف است.

همچنين باز كردن فضاي اقتصادي كشور به روي مردم با رانت زدايي، مقررات زدايي، شفافيت اقتصادي و بيرون كشيدن دولت و نهادهاي قدرت از اقتصاد ملي مي تواند ظرفيت هاي اقتصاد ايران را در كوتاه زماني شكوفا كند و رونق اقتصادي پايدار به وجود آورد.

با اصلاحات در داخل (اصلاحات به معناي واقعي نه به معناي جناحي كنوني كه جرياني است در برابر اصولگرايان) تنش زدايي در خارج بسيار آسان تر و كم هزينه تر خواهد بود. با تنش زدايي در عرصه روابط بين الملل، از حجم دشمني ها، سنگ اندازي ها و اصطكاك ها كاسته مي شود و اقتصاد ايران و جهان به روي هم باز خواهد شد. بدين ترتيب، هم جايگاه و اقتدار بين المللي و منطقه اي جمهوري اسلامي ايران تقويت خواهد شد و هم رشد اقتصادي و ثروت آفريني براي براي مردم ايران تسريع مي شود.

با اين دو گام راهبردي، سرمايه اجتماعي نظام در داخل و اقتدار آن در خارج به حدي بالا خواهد رفت كه حفظ نظام جمهوري اسلامي ايران تضمين مي شود و الّا بايد منتظر تشديد نارضايتي ها در داخل و طمع ورزي دشمنان در خارج براي دست اندازي به اين سرزمين باشيم و عواقبش را بپذيريم.

** روحانيت و 40 سالگي انقلاب؛ افتخار روحانيت زندگي در كيفيت توده ضعيف است
پايگاه بين المللي همكاريهاي خبري شيعه «شفقنا» در گفت و گو با حجت الاسلام عليرضا سليمي، عضو هيات رييسه كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس شوراي اسلامي نوشت: وي فاصله گرفتن بخشي از روحانيت از سطح زندگي عامه‌ي مردم را بخشي از نقاط ضعف اين قشر دانست و گفت: روحانيت نبايد با ورود به حاكميت سطح زندگي خود را از طبقه عامه مردم جدا كند چراكه افتخار روحانيت زندگي در كيفيت توده ضعيف است و اين نقد امروز بر بخشي از روحانيت وجود دارد.

حجت الاسلام سليمي اظهار كرد: در ابتدا بايد به چند نكته اشاره كنم. نكته اول اينكه امروز تصور عموم اين است كه بسياري از مسائل كشور در دست روحانيت است درحالي كه اين تصور اشتباه است چراكه نقش عموم روحانيت و حوزه‌ علميه در موارد اجرايي چندان زياد نيست. ما در مجلس كلاً 17 نماينده‌ روحاني داريم. شايد حضور روحانيت در ميان كارمندان دولت و در بدنه اجرايي دولت حتي به يك درصد هم نرسد؛ ولي تصور عموم مردم چيز ديگري است.

او كناره گيري روحانيت از مسايل كشور را نادرست دانست و گفت: به تصور برخي از مردم روحانيت بايد نسبت به مسائل كشور بي تفاوت باشند و كنار بكشند و به سراغ درس و بحث بروند. سكولاريسم اين باور را نهادينه كرده است و مي‌گويد دين از سياست جداست. اين مساله اين روزها هم مطرح مي‌شود. در زمان طاغوت نيز چنين بحث‌هايي مطرح مي‌شد و روحانيت تشويق شده بود تا در مدارس حضور داشته باشد و ديگران به كشورداري بپردازند، اما بزرگاني همچون مرحوم مدرس از جمله مخالفان اين عقيده بودند كه اعلام كردند «سياست ما عين ديانت ما و ديانت ما عين سياست ماست»

سليمي در خصوص دستاوردهاي روحانيت اظهار كرد: در بحث دستآوردها چند نكته به صورت كلي مطرح مي‌شود. در گذشته اينگونه تبليغ مي شد كه دين قدرت اداره جامعه را ندارد و حكومت ديني يك حكومت شكست خورده است درحالي كه 40 سال است يك حكومت ديني در كشور شكل گرفته با اينكه دين‌داران به آن معناي مورد نظر، در تمام اركان حكومت و كشور داري حضور نداشتند. اين حاكميت در مجموع توفيقات فراواني داشت و به گفته مقام معظم رهبري علي رغم فشارها و سختي هاي فراوان، بالندگي ها و رشد و توسعه داشتيم و اين تفكر امروز در دنيا مطرح شده است و ما تئوري سياسي جديدي را به دنيا ارائه كرديم.

** شكست ديگر آمريكا در دادگاه لاهه در مورد 2 ميليارد دلار دارايي بلوكه شده ايران
پايگاه خبري تحليلي «تابناك» در گزارشي نوشت: ديوان بين‌المللي دادگستري، مستقر در شهر لاهه هلند، روز چهارشنبه با حضور نمايندگان ايران و آمريكا براي رسيدگي به پرونده توقيف دارايي‌هاي بانك مركزي ايران تشكيل جلسه داد. ديوان عالي آمريكا سال 2015 حكم به حدود 2 ميليارد دلار از دارايي‌هاي بلوكه‌ شده ايران داد و قرار شد كه اين دارايي‌ها به خانواده‌هاي قربانيان انفجار مقر تفنگداران آمريكايي در بيروت در سال 1983 ميلادي پرداخت شود.

«عبدالقوي احمد يوسف»، رئيس ديوان، با رد استدلال آمريكا گفت كه خروج از عهدنامه مودت، اثري روي صلاحيت ديوان مذكور براي بررسي پرونده شكايت ايران ندارد. او گفت ديوان به اتفاق آرا ايراد آمريكا درباره قابل استماع نبودن ادعاي ايران را رد كرده است. رئيس ديوان تصريح كرد عهدنامه مودت در تاريخ طرح دعوي معتبر بوده و بر همين اساس ديوان لاهه صلاحيت رسيدگي به اين پرونده را دارد. در پايان اين جلسه، با موافقت ديوان مقرر شد رأي نهايي درباره شكايت ايران در جلسه‌اي كه تاريخ آن مشخص نيست اعلام شود.

رسيدگي به شكايت ايران در پرونده مربوط به توقيف اموال و دارايي‌هاي بانك مركزي ايران از 16 مهرماه سال جاري، در ديوان بين‌المللي دادگستري واقع در كاخ صلح شهر لاهه آغاز شد و تا 20 مهر ادامه داشت. جمهوري اسلامي در سال 2016 عليه توقيف دو ميليارد دلار دارايي‌هاي ايران در آمريكا به دادگاه لاهه شكايت كرده بود كه اين شكايت پس از آن انجام شد كه دادگاه‌هاي آمريكا مدعي شدند ايران در بمب‌گذاري‌هاي سال‌هاي 1983 و 1996 با صدها كشته نظامي آمريكايي و فرانسوي دست داشته و بايد به خانواده‌هاي قربانيان غرامت پرداخت كند.

نهايتاً در 16 مهرماه سال جاري نخستين جلسه دادگاه تشكيل شد و نماينده آمريكا طي سخناني در دادگاه مدعي شد: اتهام‌هايي كه ايران به آمريكا وارد كرده واهي و البته قابل بررسي است. ادعاي ايران بر اساس پيمان مودت يك نوع سو استفاده از دادگاه است. تمام مشكلات ما نمي‌تواند بر اساس آن پيمان بررسي شود. ايران سابقه بدي دارد و اصلاً نمي‌تواند بر اساس آن پيمان از ما شكايت كند. حتي نماينده آمريكا در جلسه دادگاه ادعا كرد كه كشورش صلاحيت قضائي براي ديوان بين‌المللي دادگستري را قائل نيست.

** رئيس‌جمهور آينده آمريكا چگونه مي‌تواند به برجام بازگردد؟
تارنماي خبري «فرارو» در اين گزارش نوشت: با گذشت بيش از 9 ماه از خروج يكجانبه دونالد ترامپ، رئيس‌جمهور آمريكا، از توافق هسته‌اي، اين توافق همچنان زنده است. اين استمرار برخي از كارشناسان آمريكايي را اميدوار كرده است كه رئيس‌جمهور آينده آمريكا به اين توافق بازگردد. دو كارشناس آمريكايي، ايلان گولدنبرگ، مدير برنامه امنيت خاورميانه در مركز امنيت جديد آمريكا، و اريك بروئر، پژوهشگر مركز امنيت جديد آمريكا، طي يادداشتي در مجله فارين پاليسي، ضمن تاكيد بر ضرورت بازگشت آمريكا به برنامه جامع اقدام مشترك (برجام)، راه حلي براي تسهيل اين بازگشت ارائه كردند.

به نوشته اين دو كارشناس، اولين مسئله‌اي كه پيروز فرضي انتخابات رياست جمهوري 2020 آمريكا با آن مواجه خواهد شد، اين است كه آيا آمريكا به توافق هسته‌اي بازگردد يا خير. پاسخ بايد قطعا بله باشد. توافق هسته‌اي ايران يكي از قوي‌ترين و مفصل‌ترين توافقاتي است كه تا به حال بدست آمده است و زماني كه آمريكا از آن خارج شد، توافق دقيقا همانگونه كه طراحي شده بود، كار مي‌كرد. يعني برنامه هسته‌اي ايران به نحو موثري محدود شده بود. مهمتر از اين، ايران به توافق پايبند بود و همچنان پايبند است. اگر آمريكا به توافق بازگردد، اين منافع ادامه خواهد داشت. توافق هسته‌اي يك توافق بين المللي بود كه با متحدان اروپايي آمريكا، چين و روسيه امضا شد و توسط سازمان ملل تصويب شد. اگر دولت جديد آمريكا بخواهد به عنوان يك رهبر جهاني ظاهر شود كه به تعهدات جهاني احترام مي‌گذارد، بازگشت به توافق هسته‌اي ضروري خواهد بود. اما مسئله پيچيده‌تر اين است كه آمريكا چگونه بايد به اين توافق بازگردد.

اين دو كارشناس، به رغم حمايت از بازگشت آمريكا به برجام، معتقدند كه آمريكا نبايد به برجام، همانگونه كه الآن هست، بازگردد. بلكه رئيس‌جمهور آينده آمريكا بايد از اهرم خروج ترامپ از برجام استفاده كند و در حوزه ساير مسائل مورد اختلاف و نيز در مورد آينده برنامه هسته‌اي به تفاهماتي با ايران برسد.

** واكنش غرويان استاد حوزه به تجمع برخي از طلاب در فيضيه بر ضد پيوستن ايران به FATF؛ اين نوع تجمع ها افراطي گري است؛ اينها از سوي مردم طرد خواهند شد
پايگاه خبري تحليلي «انتخاب» در گفتگو با «محسن غرويان» مدرس فلسفه اسلامي حوزه علميه، نوشت: 7 هزار نفر از طلاب و استادان حوزه علميه در نامه اي به رئيس جامعه مدرسين حوزه علميه قم، دبير و اعضاي شوراي عالي حوزه هاي علميه و مدير حوزه هاي علميه سراسر كشور خواستار برگزاري تجمع شده اند. البته اين گروه ساعاتي پيش در «فيضيه» تظاهراتي عليه تلاش دولت براي پيوستن به FATF برگزار كردند.

«محسن غرويان» مدرس فلسفه اسلامي حوزه علميه با بيان اينكه « گروهي كه اتفاقا جايگاهي در اجتماع و نزد مردم ندارند، منافع شخصي و جرياني را به مصالح عمومي ترجيح داده و به همين سياه نمايي و كارشكني را در دستوركار خود قرار مي دهند» درباره تبعاتِ تندوريِ تندروها به پرسش هاي طرح شده پاسخ مي گويد: متاسفانه برخي اصلا توجه ندارند، كشور در چه شرايطي قرار دارد و در حاليكه آمريكا تلاش هاي شبانه-روزي اي براي تخريب ايران دارد، در داخل با بهانه هايي پوچ و زدن حرف هايي غيرمنطقي همچون هميشه مشغول ضرررساني هستند. تندروها در حالي اصرار به رفتارهاي ساختارشكنانه نشان مي دهند كه براي هر كسي معلوم است، ما با توجه به مشكلات عديده اي كه داريم، بيشتر از هر زماني به وحدت و يكپارچگي نياز داريم.

تعجب آور است كه در چنين فضايي، عده اي كه در حوزه هاي علميه مشغول به تحصيل هستند، چنين نامه اي را بنويسند و انتظار هم داشته باشند كه به حركت افراطي شان مجوز داده شود. البته جامعه به آگاهيِ لازمي رسيده و آنها حتما از سوي مردم طرد خواهند شد. همانطور كه آيت الله مكارم هم به تندي نسبت به-اين نوع كارها واكنش تندي نشان دادند. جالب، اين است كه آنها حتي به توصيه مقام معظم رهبري هم توجه نشان نداده و در راه پيمايي 22 بهمن شعارهايي راديكال گونه را سر دادند تا بتوان اينطور نتيجه گيري كرد كه لازم است تا براي بي اثر كردن كارهايي كه انجام مي دهند، چاره انديشي كرد كه متاسفانه تا امروز آنطور كه بايد، چنين نشده است.

** هاشمي: اصلاح نظام بانكي گريزناپذير است
وبگاه خبري «خبرآنلاين» در گفت و گو با بهاء الدين حسيني هاشمي، مديرعامل اسبق بانك صادرات نوشت: اين كارشناس اقتصادي اظهار كرد: «متاسفانه اقتصاد ايران در چند مرحله از خصوصي‌سازي آسيب ديده است. شيوه خصوصي سازي در كشور زمينه را براي بروز بحران‌هايي جدي فراهم كرد.» «وقتي بحث بر سر تشكيل بانك‌هاي خصوصي مطرح شد، برخي كارشناسان پيشنهاد دادند بانك‌هاي دولتي طي فرايندي از پيش تعيين شده خصوصي شوند اما متاسفانه اين پيشنهاد راي كافي را نداشت.»

او گفت: ناكارآمدي سيستم تمام دولتي بانكي نيز از سوي ديگر خود را نشان داده بود اما به جاي آنكه بانك‌هاي دولتي طي فرآيندي كارشناسي به بخش خصوصي واگذار شوند، بانك‌هاي خصوصي راسا تشكيل شدند و همين امر بحران‌هاي موجود در نظام بانكي را تشديد كرد.

اين كارشناس اقتصادي با تاكيد بر اينكه مهمترين اولويت اقتصادي كشور اصلاح نظام بانكي است، گفت: «تا زماني كه اصلاح نظام بانكي صورت نگيرد نمي‎توان به ساير طرح‌هاي اصلاحي در حوزه اقتصاد اميدوار بود.» «در جريان تشكيل بانك‌هاي خصوصي اتفاقات بدي رخ داد، به عنوان مثال برخي گروه‌ها كه به دنبال دريافت تسهيلات از بانك هاي ديگر بودند، خودشان بانك تاسيس كردند و انحراف از همين جا آغاز شد.»

وي گفت: «در حالي كه هنوز بحران‌هاي ساختاري بانك هاي خصوصي خود را به طور كامل نشان نداده و ارزيابي براي رفع آن صورت نگرفته بود، بانك‌هاي دولتي به بدترين شيوه به بخش خصوصي واگذار شد و ساختاري يافت كه نه به ساختار دولتي شبيه بود، نه به ساختار بخش خصوصي.» «همين وضعيت سبب شده است برخي دشمنان نيز از اين موقعيت سوء‌استفاده كنند و شايعاتي را پيرامون نظام بانكي شكل دهند.» «براي كاهش آسيب‌پذيري اقتصاد بايد از نظام بانكي شروع كرد چرا كه اقتصاد ايران امروز بايد در برابر تهديدات بيروني واكسينه شود.»

او به شيوه‌هاي آسيب زدن به كشورها در دنياي جديد اشاره كرد و گفت: چرا شايعه كردند فلان بانك مشكل دارد و فلان بانك وضعيتي نامناسب را دارد، براي اينكه مي دانند بنيان هاي اقتصادي ايران بر بانك سوار است و در نتيجه لازم است كه براي ضربه زدن به اقتصاد، به بانك ها ضربه بزنند و اعتماد مردم را از آن سلب كنند. اينكه ما انتقادي را به نظام بانكي وارد مي كنيم به معناي بحراني بودن و تاييد حرف‌هاي آن دسته افراد نيست بلكه مي‌خواهيم راه را بر ضربه زدن ببنديم.

اين كارشناس اقتصادي گفت: وقتي بانك مركزي وارد ميدان شد و سود بانكي را كاهش داد برخي مي‌گفتند چرا در اين شرايط سود بانكي را كاهش مي‌دهيد و ممكن است بازارهاي موازي حركت كند. اتفاقا اين اقدام اقدامي اصلاحي و مثبت بود.

** رئيس جمهور چرا فردا عازم سوچي مي‌شود؟
وب سايت خبري «پارسينه» در گزارشي نوشت: رئيس جمهور فردا براي شركت در نشست سه جانبه رؤساي جمهور ايران، روسيه و تركيه، عازم بندر سوچي در روسيه مي‌شود. در نشست يك روزه سوچي روسيه كه چهارمين نشست روساي جمهوري ايران، روسيه و تركيه با محوريت مبارزه مشترك با تروريسم منطقه‌اي و بازگرداندن آرامش، بازگشت آوارگان و برقراري ثبات سياسي در سوريه است، نتايج مذاكرات موسوم به روند آستانه و آغاز فرآيند‌هاي سياسي داخلي، تماميت ارضي، حاكميت اراده عمومي مردم سوريه و همچنين همكاري در دوران بازسازي اين كشور مورد بررسي و تبادل نظر قرار مي‌گيرد.

روساي جمهور سه كشور در نشست سوچي، همچنين ضمن بررسي وضعيت ميداني كنوني، به ارزيابي تحولات سوريه پس از آخرين نشست مشترك خود در تهران مي‌پردازند و گام‌هاي آتي را براي تحكيم ثبات و آرامش در اين كشور بررسي و تدوين مي‌كنند.

علاوه بر نشست سه جانبه با موضوع سوريه، حسن روحاني ديدار‌هاي جداگانه و دوجانبه‌اي نيز با همتايان روسي و تركيه‌اي خود خواهد داشت و در آن، آخرين گزارش‌ها از روند اجراي توافقات فيمابين مورد بررسي قرار مي‌گيرد. رئيس جمهور را در اين سفر كه به دعوت رسمي رئيس جمهور روسيه انجام مي‌شود، يك هيئت بلندپايه سياسي از جمله برخي وزراي كابينه همراهي مي‌كنند.

روساي جمهوري سه كشور پيوسته در نشست‌هاي مشترك، بر پاي بندي مستحكم و مستمر خود به حاكميت، استقلال، وحدت و تماميت ارضي سوريه و همچنين گفتگو‌هاي سوري - سوري و حاكميت اراده مردم اين كشور بدون دخالت خارجي تأكيد كرده اند.

** محمد متوسلاني: سيمرغ نصيريان درجه دو نبود
تارنماي خبري «خبرآنلاين» در گفت و گو با محمد متوسلاني، بازيگر پيشكسوت سينماي ايران، نوشت: اختتاميه سي و هفتمين جشنواره فيلم فجر با اتفاقاتي خاص و بعضا حاشيه‌اي همراه بود كه واكنش‌هاي متعدد و متنوعي را در بين سينماگران به همراه داشت. مهم‌ترين بخش اين مراسم را مي‌توان اهداي سيمرغ نقش مكمل مرد به علي نصيريان دانست، جايزه‌اي كه به نظر مي‌رسيد بيشتر از آنكه براي نقش او در فيلم «مسخره‌باز» باشد، اداي ديني به اين بازيگر باسابقه بود كه تا به حال سيمرغي دريافت نكرده بود.

نخستين واكنش به اين جايزه از سوي خود نصيريان صورت گرفت كه به شوخي سيمرغ نقش مكمل را جايزه درجه دو دانست و به نظر مي‌رسيد كه اين جايزه برايش اهميت چنداني نداشته است. اين براي نخستين بار نيست كه در جشنواره فيلم فجر شاهد تقدير از يك بازيگر پيشكسوت با اهداي سيمرغ هستيم، سال گذشته نيز اين اتفاق براي جمشيد هاشم‌پور رخ داد و چند سال قبل‌تر نيز براي ثريا قاسمي.

محمد متوسلاني در اينباره توضيح داد: «به نظرم بازيگري چون علي نصيريان شان خود را از سيمرغ نمي‌گيرد، جوايز به نوعي حرمت گذاشتن و تشويق كردن است، فكر نمي‌كنم كه جايزه براي نقش مكمل، جايزه درجه دو به شمار بيايد، نقش كوتاه‌تر بوده است اما جايزه، جايزه اول است. طبقه بندي شده است كه نقش اول از آن قهرمان داستان است و جايزه نقش مكمل را به نظرم نمي‌توان درجه دو دانست. ما امسال آقاي نويد محمدزاده را داشتيم كه هم براي نقش اول و هم براي مكمل نامزد شده بودند.»

اين بازيگر درباره انتقادهايي كه از اين شكل جايزه دادن به علي نصيريان، ثريا قاسمي و جمشيد هاشم‌پور، گفت: «جايزه براي جايگاه هنري، جايزه جدايي است و در خارج هم رسم است كه جايزه يك عمر فعاليت هنري را به هنرمندان باسابقه اهدا مي‌كنند، ممكن است بسياري از هنرمندان كارهاي خوبي كردند، نامزد هم شدند اما جايزه نگرفتند. نمي‌توانيم بگوييم اين جايزه‌ها خيلي متر و معيار دقيقي دارد، افرادي كه در جشنواره فجر جايزه دادند اگر تركيب‌شان كمي تغيير مي‌كرد، ممكن بود جايزه را به فرد ديگري بدهند. در تمام دنيا اينطور است، چون دو دو تا چهارتا ندارد و حساب رياضي ندارد كه بتوان به بازي‌ها نمره داد.»

** اتخاذ رويكرد تحولي، اولويت اصلي دستگاه قضايي در دوره جديد
جامعه خبري تحليلي «الف» در گزارشي نوشت: كارآمدي دستگاه قضايي تنها در مواردي از قبيل كاهش اطاله دادرسي و اتقان آراي دادگاه‌ها خلاصه نمي‌شود، زيرا چنين مواردي از ضروريات حداقلي عملكرد قوه قضائيه است. دستگاه قضايي بايد در راستاي ايفاي نقش حاكميتي خود در نظام حكمراني كشور، با طراحي سازوكارهاي پيشگيرانه و از بين بردن بسترهاي بروز اختلاف در جامعه به ايفاي نقش جدي در نظام حكمراني كشور بپردازد.

طبق اظهار حجت الاسلام محسني اژه‌اي، معاون اول قوه قضائيه، رئيس جديد اين دستگاه قبل از آغاز سال جديد منصوب خواهد شد. تغيير مديريت معمولا نويد دهنده آغاز تحول در يك دستگاه است و به همين دليل فرصت مناسب جهت ارائه نقدهاي كلان و ساختاري عمدتا در همين بازه مربوط به تغيير مديران نهفته است.

يكي از نقدهاي وارده بر دستگاه قضايي مربوط به سرعت پايين تحول در آن است كه در ديدار تيرماه رئيس و مسئولان قوه قضائيه با مقام معظم رهبري، مورد انتقاد جدي رهبر انقلاب نيز قرار گرفت. ايشان با اشاره بر ضرورت «تعيين شاخص‌هاي دقيق» و «زمان‌بندي» در راستاي تحول در دستگاه قضايي تاكيد كردند: «تحول، به‌صورت تدريجي امكان‌پذير نيست و بايد، سريع و با شتاب مناسب باشد تا خود را نشان دهد». بنابراين، اتخاذ رويكرد تحولي در دستگاه قضايي و بازطراحي نقش قوه قضائيه در نظام حكمراني كشور از اولويت‌هاي اصلي مديران جديد دستگاه قضايي محسوب مي‌شود.

در همين راستا، ضرورت دارد قوه قضائيه با اصلاح ساختار حكمراني خود و ورود به عرصه‌هاي قاعده‌گذاري و تنظيم‌گري به ايفاي نقش حاكميتي خود بپردازد و بدين ترتيب با استفاده از ظرفيت‌هاي سياستگذاري و قدرت حاكميتي خود به بهبود روابط اجتماعي و اقتصادي در سطح جامعه كمك كند. بنابراين، اهميت دارد كه قوه قضائيه رويكرد فعلي خود مبني بر تمركز صرف بر حل اختلافات از طريق مكانيسم دادرسي در دادگاه‏ها را تغيير دهد و به قاعده‏گذاري و طراحي سياست‏هايي بپردازد كه ضمن تنظيم روابط اجتماعي و اقتصادي از بروز اختلاف جلوگيري مي‌نمايد.

** «اولويت هاي دهه پنجم انقلاب» از نظر شماري از مسئولين و شخصيت هاي سياسي
پايگاه اطلاع رساني و خبري «جماران» در گفت و گو با برخي مسئولان دستگاه هاي مختلف كشور، نوشت: 22 بهمن امسال چهلمين سالگرد پيروزي شكوهمند انقلاب اسلامي را جشن گرفتيم و حالا با پشت سر گذاشتن چهل سال تجربه و فراز و نشيب هايي كه در طول اين چهار دهه طي كرديم، وارد پنجمين دهه از جمهوري اسلامي شديم. شايد يكي از نكاتي كه مورد توجه مردم باشد اين است كه مسئولين كشور براي آينده چه برنامه هايي در نظر دارند. براي اينكه اين برنامه ها را جويا شويم در گفت و گوهاي كوتاهي با برخي از مسئولين دستگاه هاي مختلف نظر آنها را در مورد اولويت اصلي كشور در دهه پنجم انقلاب اسلامي پرسيديم كه اين نظرات را در ادامه مي خوانيد:

علي مطهري: در دهه پنجم انقلاب اسلامي اولويت خاصي نداريم. من اين را قبول ندارم كه اولويت دهه پنجم حل مشكلات اقتصادي است. بايد همه آرمان ها از جمله عدالت، آزادي و استقلال فرهنگي را با هم جلو ببريم. اما امروز فشارهاي مالي و بانكي بر مردم خيلي زياد است و طبيعتا بايد تلاش بيشتري داشته باشيم؛ ولي بقيه آرمان ها را هم نبايد فراموش كنيم.

- محمود واعظي: امروز ما شاهد هستيم كه مردم پاي انقلاب، نظام و رهبري ايستاده اند. ما بايد بيشتر كار كنيم و براي قدرداني از اين مردم مشكلات آنها را حل كنيم.

- عادل آذر(رئيس ديوان محاسبات كشور): در دهه پنجم انقلاب اسلامي ضمن ايجاد رونق اقتصادي، بايد استاندارد زندگي و رفاه جامعه را بالا ببريم. ما در ابعاد سياسي، اجتماعي و فرهنگي براي دنيا پيام داشته ايم؛ اما به نظر من در بُعد اقتصادي لنگ مي زنيم و بايد به طور جدي برنامه ريزي كنيم كه مردم به جايگاه واقعي خود از نظر استاندارد زندگي و رفاه برسند. راه آن هم اين است كه «رونق اقتصادي» ايجاد كنيم؛ تا از ظرفيت نيروي انساني و ظرفيت دانشي كه در كشور ايجاد شده به نحو مطلوب استفاده كنيم. ما الآن نزديك به 12 ميليون نفر تحصيل كرده دانشگاه داريم و جالب است كه 52 درصد آنها بانوان هستند. بايد از اين ظرفيت به نفع اقتصاد و توليد ثروت استفاده كنيم. فكر مي كنم اين اولويت دهه پنجم انقلاب خواهد بود.

- محمدرضا عارف: اولويت دهه پنجم انقلاب «پيشرفت اقتصادي» است. در چهار دهه گذشته اقدامات خوبي انجام شده است. طبيعتا اگر پيشرفت را با شاخص هاي امروز در نظر بگيريم، امروز مهمترين موضوع مورد اهميت در مسائل اقتصادي معيشت مردم و اشتغال جوانان است. فكر مي كنم با انسجام و تدبير بيشتر و داشتن يك برنامه مشخص، با توجه به اقدامات زيربنايي كه شده، بتوانيم مسائل اقتصادي را سامان دهيم و به رشد اقتصادي هشت درصد كه در سند چشم انداز پيش بيني شده برسيم.

- آيت الله محمدعلي موحدي كرماني: «بايد برنامه مقاومت را ادامه دهند» و بايد توفيق‌ ها، صبوري ‌ها و تبعيت از ولايت را در اين دهه ادامه دهند.

- احمد توكلي: «مبارزه با پديده فساد» مهمترين كاري است كه همه دلسوزان انقلاب بايد در آن پيش ‌قدم شوند.

- امير حبيب‌ الله سياري: ما بايد با نگاهي دقيق به پيشرفت‌ها و دستاوردها، براي رفع نقص‌ها در حوزه‌هاي مختلف تلاش كرده و نگاه‌مان به ساختن آينده‌اي بهتر باشد.

- علاء الدين بروجردي: من فكر مي كنم «اقتصاد» و «حفظ ارزش هاي انقلاب» دو محور مهم دهه پنجم انقلاب است و بايد ما با جديت اين مرحله سخت و گذرگاه را عبور كنيم و به مرحله شكوفايي اقتصادي برسيم.

- طيبه سياوشي: قاعدتا بايد همه مسائل را به طور متعادل در نظر گرفت، اما اميدوارم مهمترين اولويت دهه پنجم انقلاب اسلامي «فسادزدايي» و «توجه ويژه به مسائل اقتصادي» باشد.

- فاطمه سعيدي: من فكر مي كنم «بهبود وضعيت اقتصادي و معيشت مردم» بايد اولويت دولت و مجلس در دهه پنجم انقلاب اسلامي باشد.
حجت الاسلام و المسلمين علي رازيني: اولويت دهه پنجم «استقامت» است؛ و «حفظ استقلال» و «پيشرفت در زمينه هاي علمي مختلف».

پژوهشم**1699**