اجرای طرح ها بدون پیوست زیست محیطی خیانت به مردم است

قزوین - ایرنا - معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: اجرای طرح های عمرانی و زیرساختی بدون پیوست زیست محیطی را باید خیانت به مردم قلمداد كرد.

به گزارش ایرنا، عیسی كلانتری روز پنجشنبه در نشست شورای توسعه و برنامه ریزی استان قزوین افزود: باید در حوزه محیط زیست شاهد یك بازنگری باشیم چرا كه توسعه بدون توجه به این حوزه یك توسعه پایدار و صحیح نیست.
وی گفت: توسعه پایدار موضوعی است كه با داشتن چهار مولفه از جمله محیط زیست سالها در كشورهای توسعه یافته اجرایی شده و ما نیز باید بازنگری به این مفاهیم داشته باشیم.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اجرای برخی طرح های راهسازی از گذشته بدون داشتن پیوست محیط زیستی، گفت: بدون مطالعات زیست محیطی نمی توان دستور راهسازی داد و این خیانت به مردم است.
معاون رئیس جمهوری در بخش دیگری از صحبت های خود اظهار داشت: اجرای جاده های قزوین-الموت-كلاچای و قزوین-الموت-تنكابن كه پیوست زیست محیطی نداشته اند، بدون انجام مطالعات زیست محیطی ممكن است خسارت‌های فراوانی به محیط زیست و منابع طبیعی وارد كند.
وی ادامه داد: ضرورت احداث جاده ها باید بررسی شود و وظیفه داریم در كنار تلاش برای رشد و پیشرفت كشور از توسعه غلط در جامعه جلوگیری كنیم.
كلانتری با اشاره به عواقب بی توجهی به محیط زیست،گفت: در عسلویه به قدری بوی گاز و نفت ایجاد شده كه زندگی كردن را دشوار كرده و نباید اجازه دهیم توسعه به ضرر مردم باشد و سلامت و حیات آنها را به خطر بیاندازد.
وی در بخش دیگری از صحبت های خود با بیان اینكه فشار زیادی به محیط زیست وارد كرده و آب و خاك كلان شهر دچار تخریب شده، تالاب ها را خشك كرده و باعث ایجاد ریزگرد شده ایم،اظهار داشت: به دلیل همین مسایل و تخریب منابع ، حاضر به دفاع از عملكرد حوزه زیست محیطی نشدم.
وی اظهار داشت: در طول سالیان گذشته هرجا كه دلمان خواسته سد زده ایم و به خاطر همین شاهد ایجاد مشكلات زیست محیطی و ایجاد محدودیت در حق آبه كشاورزان بوده ایم.
كلانتری با بیان اینكه قانون اذعان دارد هیچ طرحی بدون پیوست محیط زیستی اجرا نشود كه به این موضوع توجه نكرده ایم،گفت: علاوه بر 256 پروژه زمین مانده، 26 میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی و 68 هزار میلیارد تومان بودجه ملی در نظر گرفته شده اما به دلیل نبود مطالعات زیست محیطی بلاتكلیف مانده اند كه اگر راه اندازی شوند 108 هزار شغل ایجاد می كند
وی در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به كنترل سوخت نیروگاه ها، گفت: در فصل زمستان كه پدیده وارونگی هوا داریم نباید از سوخت مازوت استفاده كنیم و امسال نیروگاه سیكل تركیبی شهید رجایی قزوین تنها 3 روز از این سوخت استفاده كرده است.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: درحال حاضر راندمان تولید سوخت مازوت در كشور بسیار پایین است.
وی خاطرنشان كرد: محیط زیست برای نسل های آتی هم هست و باید نگاه ما به این حوزه بر اساس سیاست های فرا دولتی و مجلسی باشد.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینكه سرانه مصرف انرژی در كشور بسیار بالاست، گفت: در ایران برای تولید یك میلیارد دلار سرمایه 500 میلیون دلار صرف انرژی می شود.
وی با تاكید بر لزوم اصلاح الگوی مصرف،گفت: در هدررفت انرژی جایگاه ایران بعد از كشور روسیه است و نبود تكنولوژی به روز در صنعت فولاد و حتی كشاورزی باعث شده انرژی های كشور هدر برود.
كلانتری با بیان اینكه در طول ادوار گذشته همواره اضافه برداشت منابع آبی از سفره های زیرزمینی داشتیم و این حق ملت ایران نیست،اظهار داشت: ما مخالف توسعه نیستیم اما طرح ها باید دارای پیوست زیست محیطی باشند تا محیط زیست كشور برای آیندگان باقی بماند و نسل های آتی از ما گله مند نباشند.
9925*3013