لاریجانی: آمریكا عنصر مزاحم در روابط ایران و ژاپن است

پكن- ایرنا- رییس مجلس شورای اسلامی در جمع ایرانیان مقیم ژاپن با اشاره به اینكه ایده های بسیار مطلوبی در مسئولان ژاپن برای گسترش روابط با ایران وجود دارد، تاكید كرد: اما آمریكا به عنوان یك عنصر مزاحم در این میان مشكل ایجاد كرده است.

به گزارش ایرنا لاریجانی شامگاه چهارشنبه در جمع ایرانیان مقیم ژاپن در توكیو با اشاره به مذاكرات صورت گرفته با مقامات ژاپنی گفت: نگاه آنها به ایران مثبت بوده و علاقه زیادی برای ارتقا سطح همكاری ها با ایران دارند.
رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینكه آمریكایی ها برای مذاكرات هسته ای تمایل داشتند، افزود: در دوران مذاكرات هسته ای به یك چارچوب رسیدیم اما بعد از انتخاب ترامپ به عنوان رئیس جمهوری جدید آمریكا، آنها از برجام خارج شدند.
وی با اعلام اینكه آمریكا دردسرساز است گفت: در نشست هایی كه با رئیس مجلس نمایندگان و مشاوران و همچنین نخست وزیر ژاپن داشتم، نگاه آنها به ایران مثبت و پخته بود و تصنعی نبود آنها علاقه مند به ارتقا سطح همكاری با ایران هستند.
رییس مجلس شورای اسلامی با تاكید بر اینكه شركت های مهم ژاپنی علاقه مند به همكاری با ایرانی ها هستند، افزود: استقبالی از رفتار آمریكا در صحنه بین الملل نشده است، اما ما صحنه را رصد كرده و بر اساس منافع بلند مدت خود عمل می كنیم.
لاریجانی با بیان اینكه مشكلات اقتصادی زمان بر نبوده و حل می شود، تصریح كرد: اروپایی ها ایده هایی برای همكاری با ما دارند و برخی كشورها نیز به دنبال ایجاد ساز و كار برای همكاری با ایران هستند.
وی تاكید كرد: انتظار می رود سفارت ایران در ژاپن تلاش زیادی برای ترغیب شركت های ژاپنی برای سرمایه گذاری در ایران بعمل آورد.
رئیس مجلس ایران در پایان این مراسم از فرش نفیس ایرانی رونمایی كرد.
'علی لاریجانی' رییس مجلس شورای اسلامی به دعوت 'چوایچی داته' رئیس مجلس مشاوران ژاپن و به منظور توسعه روابط همه جانبه روزهای سه شنبه و چهارشنبه به این كشور سفر كرد.
دیدار با نخست وزیر ژاپن، دیدار با روسای مجلس سنا و مجلس قانون گذاران ژاپن، دیدار با رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و ژاپن، دیدار با ایرانیان مقیم ژاپن و بازدید از چند طرح صنعتی و عمرانی از دیگر برنامه های لاریجانی در سفر دو روزه به توكیو بود.
علیرضا رحیمی نماینده تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس، شهباز حسن پور بیگلری نماینده سیرجان، اسدالله قره خانی نماینده علی آباد كتول، حسن خسته بند نماینده بندرانزلی و قاسم جاسمی نماینده كرمانشاه دكتر لاریجانی را در این سفر همراهی می كردند.
آساق**1904**