پمپئو بار دیگر برعدم تمركز نشست ورشو بر موضوع ایران تاكید كرد

تهران – ایرنا - «مایك پمپئو» وزیر خارجه آمریكا كه در هفته‌های گذشته، برای تعمیم دستور كار نشست ورشو به همه تحولات خاورمیانه، تحت فشار بوده است، بار دیگر بامداد پنجشنبه در گفت وگو با شبكه تلویزیونی «پی‌بی‌اس» گفت كه این نشست بر موضوع ایران متمركز نیست.

به گزارش ایرنا، زمانی كه مجری برنامه از او درخصوص اظهارات جنگ طلبانه روز چهارشنبه «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی پرسید، پمپئو با ابراز بی‌اطلاعی از این اظهارات گفت كه موضوع این نشست، نه صرفا ایران كه «صلح و ثبات خاورمیانه» است.
اشاره مجری به صحبت‌های نتانیاهو در حاشیه نشست مذكور است كه در جمع خبرنگاران، از دیدار با رهبران كشورهای عرب با هدف دستیابی به «منفعت مشترك ناشی از جنگ با ایران» سخن گفته بود.
این اظهارات بعدها از شبكه‌های اجتماعی مربوط به نتانیاهو حذف و واژه جنگ با «مقابله» جایگزین شد.
ادعای پمپئو در شرایطی است كه پیشتر در بیانیه مشترك وی با وزیر خارجه لهستان نیز به ایران اشاره نشده و از موضوعات دیگری نام برده شده بود.
رسانه ها در هفته های گذشته از تهدید كشورهای متحد آمریكا به عدم شركت در این نشست، درصورت تمركز بر ایران نوشته بودند.
در نشست ورشو كه با میدان‌داری آمریكا برگزار می‌شود، قدرت‌های جهانی و بازیگران اصلی منطقه‌ای غایب هستند، اما متحدان آمریكا از جمله عربستان، امارات و رژیم صهیونیستی، برای پیشبرد طرح ایران هراسی حضوری پررنگ دارند.
در همین ارتباط، پمپئو در ادامه اظهارات خود در مصاحبه با «پی بی اس» گفت: شما نمی‌توانید از ثبات خاورمیانه صحبت كنید، مگر اینكه به نفوذ گسترده ایران در منطقه هم بپردازید.
وزیر خارجه آمریكا در ادامه، مدعی دخالت ایران در كشورهای منطقه، به ویژه سوریه، عراق و یمن شد.
این در شرایطی است كه آمریكا خود بدون اجازه از دولت قانونی سوریه، نیروهای نظامی خود را به این كشور گسیل كرده است؛ سال‌ها بعد از تجاوز نظامی به عراق، همچنان در این كشور پایگاه دارد و نیز با حمایت از ائتلاف نظامی به سركردگی عربستان سعودی، یمن را پیوسته هدف بمباران قرار داده است.
پمپئو بدون اشاره به دخالت‌های متعدد آمریكا در كشورهای منطقه، در ادامه كارزار ایران‌هراسی خود، مدعی شد كه كشورهای دنیا از سوی تهران در خطر هستند.
وزیر خارجه آمریكا در ادامه اظهارات مداخله‌جویانه گفت: ما از ایرانی‌ها نمی‌خواهیم كه از آمریكا حمایت كنند. ما برعكس می‌خواهیم كه خود به وضعیت كشورشان رسیدگی كنند.
وی با طرح مجدد ادعاهای گذشته، تهران را به نقض حقوق بشر نیز متهم كرد.
این اظهارات در شرایطی است كه آمریكا طی ماه‌های گذشته به موجب چشم‌پوشی از قتل فجیع «جمال خاشچقی» روزنامه‌نگار سعودی در كنسولگری عربستان در استانبول، مورد انتقاد شدید نهادهای حقوق بشری بوده است.
در نشست ورشو كه روزهای چهارشنبه و پنجشنبه برگزار می‌‎شود، عربستان سعودی و امارات به عنوان دو متحد اصلی آمریكا حضور دارند.
شبس ** 9386 **1859

سرخط اخبار جهان