۲۴ بهمن ۱۳۹۷،‏ ۲۰:۵۳
کد خبر: 83208665
۰ نفر
زراعت پنبه در ليست 9 محصول اقتصاد مقاومتي

گرگان - ايرنا - مشاور وزير جهادكشاورزي و مجري طرح پنبه كشور گفت كه زراعت پنبه جزو ليست 9 محصول اقتصاد مقاومتي قرار گرفته تا به خود اتكايي در توليد آن برسيم.

به گزارش ايرنا، ابراهيم هزارجريبي امروز چهارشنبه در مراسم رونمايي از دو رقم جديد پنبه شامل پرتو و تابان در گرگان اظهار داشت: امروز دولت براي زراعت پنبه اهميت قائل است بطوريكه در كنار گندم، نيشكر و روغن براي توسعه كشت آن مجري انتخاب كرده است.
وي گفت: با اين اقدام و حمايت دولت پيش بيني مي شود سال آينده شتاب براي طرح توسعه كشت پنبه در كشور كليد بخورد.
به گفته مشاور وزير جهاد كشاورزي جلو سقوط توليد پنبه از سال 94 در كشور گرفته شد و پيگيري برنامه هاي توسعه زراعت آن نيز با حمايت دولت عملياتي شده است.
هزار جريبي با بيان اينكه برنامه توسعه زراعت پنبه با هدف خوداتكايي كشور پيگيري مي شود، افزود: در اين طرح بيشترين اميد و تكيه به استان گلستان به خاطر داشتن سابقه ديرينه در زراعت پنبه و وجود بدنه چابك در حوزه زراعي و ترويجي اجراي آن است.
وي همچنين كمك اعتباري به موسسه تحقيقات پنبه كشور در معرفي رقم جديد را مورد اشاره قرار داد و گفت: سالانه 3 تا 5 ميليارد ريال اعتبار به اين حوزه اختصاص داده مي شود كه بايد افزايش يابد.
عضو كميسيون كشاورزي مجلس شوراي اسلامي نيز با اشاره به بودجه پژوهشي كشور براي سال آينده گفت: رشد بودجه تحقيقاتي دستگاه ها كه در كميسيون مرتبط مجلس مورد بررسي قرار گرفته، براي سال آينده نسبتا خوب است.
نورمحمد تربتي نژاد بدون اشاره به ميزان ريالي آن افزود: بودجه تحقيقاتي بيشتر در بخش هاي پژوهشي، پارك علم و فناوري، علوم پزشكي و جهاددانشگاهي است و رشدي بين 20 تا 72 درصد دارد.
وي بر افزايش اعتبارات تحقيقاتي زراعت پنبه تاكيد كرد و گفت: زراعت اين محصول در كشور قدمت 90ساله دارد و ظرفيت تحقيقاتي در زمينه پنبه هم بسيار بالا بوده و بايد براي افزايش اعتبار تحقيقاتي و رفع موانع آن در حوزه هاي مختلف از جمله بازرگاني و صنايع تبديلي توجه ويژه صورت گيرد.
در كشور زراعت پنبه به 70 هزار هكتار در سال جاري رسيده كه محصول توليدي آن با كشت 12 رقم بذر توليد محققان ايراني به دست مي آيد.
همچنين ارقام پنبه پرتو و تابان كه امروز رونمايي شد به شوري و بيماري پژمردگي ورتيسيليومي مقاوم بوده و در يك برنامه تحقيقاتي 14 ساله با همكاري محققان پژوهشكده كشاورزي هسته اي كشور به ثمر نشست.
صرفه جويي در مصرف آب و سم، فراهم شدن امكان آزادسازي پيش هنگام زمين و آماده سازي آن براي كشت زمستانه و پيش بيني افزايش توليد سالانه پنبه از جمله مزيت هاي اقتصادي آن معرفي شده است.
به گزارش ايرنا موسسه تحقيقات پنبه كشور در گرگان مركز استان گلستان مستقر است و اكنون 4 بخش تحقيقات و 12 ايستگاه در ديگر استان هاي كشور دارد.
6204/2729