اشكالات منطقه آزاد تجاری اینچه برون رفع شد

گنبدكاووس - ایرنا - نماینده مردم گنبدكاووس در مجلس شورای اسلامی از رفع دو اشكال وارده از سوی شورای نگهبان به منطقه آزاد تجاری - صنعتی اینچه برون این شهرستان در كمیسیون اقتصادی مجلس خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، قرجه طیار روز چهارشنبه در همایش توسعه پایدار اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی گنبدكاووس گفت: این طرح پس از بررسی بودجه سال 98، درصحن علنی مجلس مطرح و رای گیری می شود.
عضو كمیسیون اقتصادی مجلس افزود: تصویب نهایی این طرح، جهش بزرگ اقتصادی در سطح استان گلستان و منطقه گنبدكاووس ایجاد می كند كه فراهم شدن هفت تا هشت هزار فرصت مستقیم شغلی تنها بخشی از مزایای راه اندازی منطقه آزاد تجاری - صنعتی اینچه برون است.
به گزارش ایرنا، ایجاد منطقه آزاد تجاری - صنعتی اینچه برون از جمله مصوبات سفر آذر 93 هیات دولت به استان گلستان است كه یك بار لایحه دولت در مجلس تصویب نشد اما در بررسی مجدد، ایجاد این منطقه تجاری و چند منطقه تجاری دیگر رای آورد و به شورای نگهبان ارسال شد و این شورا دو ایراد بر آن گرفت و دوباره این طرح را به مجلس ارجاع داد.
نماینده مردم گنبدكاووس درمجلس شورای اسلامی با یادآوری سفر 24 و 25 دی امسال رییس جمهوری به استان گلستان، به برخی مصوبات این سفر نیز اشاره كرد و گفت: تصویب مبلغ 80 میلیارد ریال برای تكمیل دانشكده علوم پایه دانشگاه گنبدكاووس و نیز تصویب 100 میلیارد ریال برای تكمیل جاده موسوم به نفت بخشی از مصوبات این سفر است.
طیار با قدردانی از خدمات دولت در گنبدكاووس افزود: تنها در سال جاری 800 میلیون ریال در حوزه برق، 350 میلیارد ریال درحوزه آبرسانی و گازرسانی به روستاهای محروم بخش داشلی برون و رقم قابل توجهی در آسفالت معابر 40 روستای این شهرستان هزینه شده است.
وی تصریح كرد: این میزان هزینه كرد درحالی است كه كشور با مشكلات اقتصادی و مالی مواجه بوده و اقدامی قابل تقدیر است.
نماینده مردم گنبدكاووس درمجلس شورای اسلامی با قدردانی از برگزاری همایش توسعه پایدار در دانشگاه گنبدكاووس، ابراز امیدواری كرد با همكاری دانشگاه ها و مسئولان ادارات و نهادها روند توسعه علمی شهرستان تسریع شود.
طیار همچنین از حضور حماسی گروه های مختلف مردم در راهپیمایی 22 بهمن قدردانی كرد و گفت: این حضور كم نظیر در راستای اهداف نظام و لبیك به فرمان رهبری بود.
به گزارش ایرنا، فرماندار ویژه گنبدكاووس نیز دراین همایش، دانشگاه ها را 'اتاق فكر' برای توسعه شهرستان دانست و گفت: مراكز آموزش عالی باید به دغدغه ها و مطالبات مردم در حوزه های مختلف از جمله آسیب های اجتماعی و توسعه اقتصادی با نگاه علمی و حل مساله پاسخ دهند.
عبدالقدیر كریمی افزود: گنبدكاووس ظرفیت های زیادی برای توسعه و سرمایه گذاری دارد كه در دو سال اخیر علاوه بر اقدامات خوب دولت، بخش خصوصی نیز سرمایه گذاری خوبی دراین شهرستان انجام داده است.
وی اضافه كرد: فرمانداری و مجموعه دستگاه های اجرایی گنبدكاووس آمادگی لازم برای استفاده از نقطه نظرات نخبگان، دانشگاهیان و شركت های دانش بنیان برای توسعه علمی دربخش های مختلف دارند.
به گزارش ایرنا، امام جمعه گنبدكاووس نیز دراین همایش گفت: یكی از اشكالات مراكز آموزش عالی این است كه در تولید به اولویت های جامعه كمتر توجه می كنند درحالی كه بایستی دانشگاه ها به مسئولان نگاه اولویتی بدهند.
حجت الاسلام و المسلمین محمود ترابی افزود: اگر قرار است توسعه جامعه، دانش بنیان باشد بایستی دانش تولیدی ابتدا متناسب با فرهنگ جامعه بومی سازی شود تا بواسطه آن علاوه بر رفع مشكلات جامعه و سیستم ها، از بروز فساد و رانت نیز جلوگیری شود.
وی، انقلابی ماندن و تقویت روحیه انقلابی در تولید علم و تبدیل آن به قدرت و ثروت را مهم دانست و اضافه كرد: لازمه تحقق این ویژگی ها، تلاش مضاعف برای ارتقای سطح علمی دانشگاه ها است.
به گزارش ایرنا، همایش یك روزه توسعه پایدار اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی باهدف بیان دستاوردهای این سه حوزه در 40 سال عمر انقلاب اسلامی و معرفی توانمندی های توسعه پایدار گنبدكاووس توسط دانشگاه دولتی این شهرستان برگزار شد.
به گفته دكتر ابوالفضل طهماسبی رییس دانشگاه گنبدكاووس 106 مقاله به دبیرخانه این همایش ارسال شده بود كه تعدادی از آنها درقالب پوستر و تعدادی درقالب ارائه سخنرانی از سوی هیات دواران پذیرفته و امروز توسط صاحبان آن قرائت شد.
شهرستان گنبدكاووس كه 148 كیلومتر با كشور تركمنستان مرز مشترك دارد با 350 هزار نفر جمعیت درشرق استان گلستان واقع است.
گنبدكاووس دربخش های مختلف ازجمله بخش كشاورزی از شهرستان های برتر در استان گلستان و كشور به شمار می رود.
/3039/1860