هدف آمریكا در نشست ورشو تضعیف  توافقنامه های بین المللی است

تهران - ایرنا - سفارت جمهوری اسلامی ایران در ورشو طی بیانیه ای اعلام كرد كه اهداف مخرب آمریكا در نشست ورشو تلاش دیگری است از سوی دولت ایالات متحده برای تضعیف وجلوگیری از توافقنامه های بین المللی درجهت حفظ صلح وامنیت كه در سازمان ملل متحد و شورای امنیت بدست آمده است.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از تارنمای سفارت ایران در ورشو، در این بیانیه آمده است: برغم ادعای مقامات لهستانی مبنی برعدم ارتباط نشست ورشو با ایران، اما مقامات آمریكایی از اعلام اهداف اصلی این نشست مبنی بر هدف قرار دادن ایران در منطقه اجتناب نمی كنند.
بیانیه افزوده است: با توجه به تعهدات مقامات لهستانی برای عدم تمركز نشست ورشو بر محور ایران، اما باید گفت كه مقامات آمریكایی صریحا هدف اولیه برگزاری نشست ورشو را تضعیف نقش ایران در منطقه خاورمیانه عنوان می كنند.
سفارت ایران در لهستان در بیانیه خود تصریح كرد: خروج آمریكا از توافق هسته ای (برجام) خود نمونه ای از عدم تعهد و بی مسئولیتی آمریكا به توافقات بین المللی است. آمریكا همچنین از طریق اعمال قوانین و مقررات داخلی خود به اتباع و شركت های دیگر كشورها به دنبال كسب اهداف سیاسی است. بنابراین رفتار آمریكا تهدید جدی برای آزادی تجارت و كسب و كار را در جهان است.
در این بیانیه آمده است: آمریكا خود به تنهایی نقش اصلی بی ثباتی در منطقه آسیای غربی را بر عهده دارد. در دهه های گذشته با نگاهی به سابقه ویران كننده آمریكا در خاورمیانه از جمله حمایت از صدام حسین در جنگ تحمیلی علیه ایران و جنایات وی علیه مردم عراق و آغاز جنگ نظامی علیه كشورهای افغانستان و عراق كه منشا بوجود امدن گروه های افراطی و تررویستی در منطقه می باشد می توان به خوبی بر نقش آمریكا در صلح خاورمیانه پی برد.
سیاست كنونی آمریكا در منطقه غیرقابل انكار، بی‌اعتماد كننده و خودپرستانه است.
در ادامه این بیانیه آمده است: دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریكا نیز خود صریحاً چندین بار اعلام كرده است كه هدف اصلی سیاست خارجه آمریكا كسب در آمد و بدست اوردن پول بیشتر است و به چیز دیگری غیر از این هرگز اهمیت نمی‌دهند. اگرچه مایك پمپئو وزیر خارجه آمریكا سخن از ایجاد ثبات در منطقه سخن به زبان می‌آورد اما در حقیقت سیاست خارجه آمریكا را می‌توان از یك جمله دونالد ترامپ كه عنوان كرد، «سوریه خیلی سال‌ها پیش از دست رفته بود» درك كرد.
دونالد ترامپ در زمان اعلام تصمیم خود برای خروج از سوریه گفت، «ما در مورد ثروت عظیم صحبت نمی‌كنیم. ما در مورد شن و مرگ سخن می‌گوییم. ما از سوریه خارج می‌شویم، ما سوریه را نمی‌خواهیم».
تحریم‌های یكجانه امریكا هرگز به اهداف نهایی مورد نظر مقامات آمریكا منتهی نمی‌شود و نتیجه‌ای جز آسیب رساندن به اقتصاد و مردم ایران و دیگر كشورها چیز دیگری نخواهد داشت. ایران بیش از 30 درصد از كل مواد مخدر توقیف شده را به خود اختصاص می‌دهد. ایران همچنین یكی از بزرگترین میزبانان میلیون‌ها پناهجوی جهان است؛ به عبارت دیگر باید گفت كه سیاست‌های خارجه آمریكا تلاش‌های ایران برای مبارزه با قاچاق مواد مخدر و دیگر جنایات سازمان یافته فراملیتی و میزبانی میلیون‌ها پناهنده و فراهم كردن خدمات اجتماعی و تحصیلی برای آنان را محدود خواهد كرد.
ایران به ‌عنوان یك كشور مسئول ومتعهد به ایجاد ثبات و امنیت نه تنها در كشور خویش بلكه در منطقه است. برخلاف آمریكا، ایران خواهان بی‌ثباتی در منطقه نیست، امنیت و ثبات همسایگان ایران از الزامات ثبات و امنیت در داخل كشور ایران است. امروزه نقش ایران در مبارزه با جریان‌های تروریستی و تكفیری غیرقابل انكار است. ایران در كنار حضور چشمگیر در جنگ علیه داعش، به‌عنوان یكی از سه كشور مهم در بازگشت صلح در سوریه در قالب روند نشست‌های آستانه است. ایران با موفقیت تمام توانسته از دفاتر خود برای تسهیل مذاكرات یمن كه اخیراً در استكهلم اسلواكی برگزار شده است استفاده كند. ایران همواره از حاكمیت ملی و تمامیت ارضی همسایگان خود حمایت كرده و مخالف هرگونه كودتا، جنبش‌های جداگانه و مداخلات خارجی در هر كشور دیگر مانند عراق، افغانستان، لبنان، تركیه، ونزوئلا و یا جاهای دیگر است.
با توجه به اهداف مورد نظر و جانبه دارانه، نشست ورشو به‌شدت بر بی‌اعتمادی، هرج و مرج، بحران و مناقشات در منطقه می‌افزاید. هر گونه تلاشی برای جابجایی و خروج از ایران برای منطقه و مردم آن هیچ مزیتی نخواهد داشت. امنیت و ثبات در آسیای غربی باید توسط كسانی كه در آن زندگی می‌كنند تعریف شود.
با در نظر گرفتن محورهای این نشست كه در روز گذشته مشخص شد انتظار می‌رود تا امریكا در بیانیه نهایی نیز دخالت كرده و نگرانی جدی وجود دارد كه آمریكا سعی می‌كند به‌طور صریح یا غیرمستقیم به اهداف بدخیم خود در این بیانیه اشاره كند و آن را به همه شركت كنندگان اختصاص دهد.
آساق**9473**1859