۲۴ بهمن ۱۳۹۷،‏ ۱۷:۱۷
کد خبر: 83208375
۰ نفر
بیش از 81 درصد اعضای اتاق تهران «كارت بازرگانی» دارند

تهران- ایرنا- اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و كشاورزی تهران آمارهای مربوط به صدور كارت بازرگانی و عضویت را در دوره فروردین 1394 تا نیمه بهمن ماه امسال منتشر كرد كه براساس آن بیش از 81 درصد اعضای این اتاق از كارت بازرگانی برخوردارند.

گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا درباره آمارهای واحد عضویت و گواهی مبدا اتاق تهران كه امروز منتشر شد، نشان می دهد سهم كارت‌های بازرگانی صادر شده از كل كارت‌های عضویت و بازرگانی اتاق تهران 81 درصد است.
هدف اتاق تهران از این گزارش ارائه عملكرد در قالب انتشار سلسله گزارش‌هایی مبتنی بر آمار و تحلیل مرتبط، نقاط قوت و ضعف خود و نیز فراز و فرودهای اقدامات و فعالیت‌ها در چهار سال گذشته است.
ترسیم تصویر روشنی از مسیر طی شده در چهار سال گذشته و پیش‌بینی نقشه راه چهار ساله آینده و جزییات آن از دیگر اهداف این گزارش به شمار می رود.
در همین پیوند، دبیركل اتاق بازرگانی تهران درباره روند صدور كارت‌های بازرگانی و عضویت در چهار سال گذشته اعلام كرد: برابر آخرین آمار از ابتدای فروردین 1394 تا پانزدهم بهمن ماه امسال تعداد اعضای اتاق تهران، یعنی دارندگان كارت‌های بازرگانی و عضویت اعم از حقیقی و حقوقی، به 18 هزار و 258 عضو رسید كه در مقایسه با 14 هزار و 64 عضو آغاز دوره، افزایشی برابر چهار هزار و 194 عضو داشته است.
این اعداد گویای رشد حدود 30 درصدی در خلال دوره هشتم هیات نمایندگان اتاق تهران است كه هنوز با شمار اعضای پارلمان حقیقی بخش خصوصی فاصله دارد اما نمایانگر رشد قابل توجهی در تعداد اعضای این اتاق است.
به گفته وی، هنگام شروع به كار دوره هشتم هیات نمایندگان اتاق تهران (در ابتدای فروردین ماه 1394) تعداد كل كارت‌های عضویت و بازرگانی صادر شده توسط اتاق تهران 14 هزار و 64 كارت با تركیب كارت‌های بازرگانی 11 هزار و 645، عضویت حقوقی یك هزار و 238 و عضویت حقیقی یك هزار و 181 بود.
بهمن عشقی افزود: این اتاق در چهار سال گذشته برای تسهیل فرآیند صدور و تمدید كارت بازرگانی از ابزار و فناوری‌های نوین مانند ثبت‌نام برخط، بارگذاری مدارك بدون نیاز به مراجعه حضوری و برپایی كلاس‌های برخط آموزشی الزامی برای دریافت كارت بازرگانی استفاده كرده است.
همچنین برگزاری آزمون اینترنتی، دریافت گواهی موضوع ماده 186 مالیاتی و تامین اجتماعی به صورت برخط، نظام پرداخت آنلاین، پاسخگویی اینترنتی و تلفنی با راه‌اندازی مركز تماس 1866 و غیره با هدف رشد و توسعه اتاق تهران اجرا شده و جذب حداكثری فعالان اقتصادی حرفه‌ای و شناسنامه‌دار بویژه جوانان مشتاق به راه‌اندازی كسب‌وكارهای نوین در دستور كار بوده است.
دبیركل اتاق تهران گفت: بر اساس طراحی برنامه‌های متنوع با رویكرد معرفی اتاق و توسعه موضوع خدمت به اعضا، تعداد كل كارت‌های بازرگانی و عضویت در فروردین ماه 1396 با 13.7 درصد رشد نسبت به زمان مشابه فروردین 95، به 16 هزار و 210 كارت رسید. در این تاریخ تعداد كارت‌های بازرگانی 13 هزار و 422 بود كه یك هزار و 426 عضو حقوقی و یك هزار و 362 عضو حقیقی داشت.
وی توضیح داد خدمات اتاق تهران به اعضا در سال 1396 شامل توسعه مركز تماس 1866 و شكلگیری واحد خدمات مشتریان در اتاق تهران، ارائه خدمات بیمه تكمیلی درمان برای كاركنان بنگاه‌های كوچك و متوسط براساس توافق با بیمه آسیا و توسعه خدمات میز ثبت شركت‌ها بود.
عشقی گفت: فروردین ماه 1397 تعداد اعضای اتاق تهران با رشد 13.8 درصدی نسبت به پارسال به 18 هزار و 459 عضو رسید و در این زمان تعداد كارت‌های بازرگانی نیز به 15 هزار و 57 عدد، اعضای حقوقی به یك هزار و 748 عضو و افراد حقیقی به یك هزار و 654 عضو افزایش یافت.

** آمارهای امسال صدور كارت
دبیركل اتاق تهران اعلام كرد: سال 1397 اقبال فعالان اقتصادی برای دریافت كارت بازرگانی و عضویت مناسب بود و برابر آخرین آمار موجود تا «15 بهمن ماه» و با اجرای طرح پایش و غربالگری، تعداد كل كارت‌های بازرگانی و عضویت در اتاق تهران به 18 هزار و 258 كارت رسید.
تعداد كارت‌های بازرگانی به 14 هزار و 779 عدد رسید كه یك هزار و 606 عضو حقوقی داشت و یك هزار و 873 كارت برای اعضای حقیقی صادر شد كه تا پایان سال روند رشد منطقی خود را ادامه می دهد.
به گفته وی، برابر آمار موجود در سامانه اتاق ایران، نسبت كارت‌های عضویت به كل كارت‌ها در اتاق تهران پایین‌تر از نرخ متوسط كشور است و برپایه آمار موجود بیش از 25 درصد كل كارت‌های صادر شده در اتاق‌های بازرگانی سراسر كشور، كارت عضویت است؛ در حالی كه این نرخ در اتاق تهران با فاصله قابل توجهی به 19 درصد می‌رسد.

** ممنوعیت شركت اعضای جدید در انتخابات نهمین دوره هیات نمایندگان اتاق تهران
دبیركل اتاق تهران یادآوری كرد: تعداد كارت‌های عضویت صادر شده از ابتدای امسال تا نیمه بهمن ماه حدود یك هزار و 207 كارت بود كه به‌دلیل ضوابط جاری امكان شركت در انتخابات نهمین دوره هیات نمایندگان اتاق تهران در اسفند ماه را ندارند.
عشقی ادامه داد: اتاق تهران به راه‌اندازی نظام پایش با همكاری وزارت صنعت، معدن و تجارت اقدام كرد و برخی كارت‌های شائبه‌دار را كه مدارك غیرقابل قبول داشتند، به حالت تعلیق درآورد تا بررسی دوباره شود و در نتیجه برخی كارت‌ها باطل شد.
به گزارش ایرنا، رئیس كمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی تیرماه امسال در نامه‌ای به رئیس‌جمهوری یكی از ریشه‌های مهم قاچاق سازمان‌یافته از مبادی رسمی كشور را سوء استفاده از كارت‌های بازرگانی به نام اشخاص بی‌بضاعت دانست و بازنگری در نحوه صدور و تمدید كارت بازرگانی و تعیین تكلیف مسئولیت اتاق بازرگانی و نیز وزارت صنعت،معدن و تجارت در این ارتباط را خواستار شد.
محمدرضا پورابراهیمی در نامه خود تصریح كرد، فرار مالیاتی كارت‌های بازرگانی موسوم به یكبارمصرف به بیش از 15 هزارمیلیارد تومان و بدهی معوق گمركی ناشی از آنها به افزون بر یك هزار میلیارد تومان رسیده است.
همچنین رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و كشاورزی ایران دی ماه امسال گفت: كارت بازرگانی از گذشته اشكالاتی داشته و همچنان باقی مانده است و این كارت ها بعد از تصویب وزارت صنعت، معدن و تجارت از طرف اتاق بازرگانی صادر می شود.
غلامحسین شافعی افزود: اتاق ایران به طور مرتب كارت های صادر شده را پایش می كند اما معتقدیم ضوابطی كه برای صدور كارت بازرگانی وجود دارد، باید تغییر كند و در دستورالعمل های صادر شده نیز باید بازنگری شود.

اقتصام**1559*1961*