۲۴ بهمن ۱۳۹۷،‏ ۱۶:۵۶
کد خبر: 83208350
۰ نفر
تاكید فرانسه و انگلیس بر حفظ برجام

تهران - ایرنا - 'ژان ایو لودریان' وزیر امور خارجه و 'ناتالی لوآزو' وزیر امور اروپایی فرانسه در دیدار با 'جرمی هانت' وزیر خارجه انگلیس، بر لزوم پایبندی طرفین بر برجام و حفظ این توافقنامه بین المللی تاكید كردند.

به گزارش پایگاه اینترنتی وزارت امور خارجه فرانسه، وزرای امور خارجه و امور اروپایی فرانسه شب گذشته(سه شنبه) در پاریس میزبان وزیر امور خارجه انگلیس بودند و با وی دیدارهای جداگانه ای داشتند.
در این دیدارها مهمترین مسائل مربوط به اتحادیه اروپا از جمله موضوع خروج انگلیس از این اتحادیه مطرح شد.
همچنین در این دیدارها، وزیر امور خارجه فرانسه و وزیر اروپایی این كشور هر كدام تاكید كردند كه پاریس مانند سایر اعضای اتحادیه اروپا از توافق به دست آمده در اواخر سال 2018 برای موضوع برگزیت حمایت می كند.
افزون بر این، دو طرف درباره گسترش و تقویت روابط دوجانبه دیپلماتیك میان پاریس و لندن تاكید كردند.
علاوه بر موضوع برگزیت، طرفین در این گفت وگوها درباره سایر پرونده های بزرگ بین المللی بحث و تبادل نظر كردند.
در دیدار جداگانه جرمی هانت با ژان ایولودریان و ناتالی لوآزو، هر كدام بطور جداگانه درباره ضرورت حفظ و اجرای توافق هسته ای وین در چارچوب احترام به توافقات بین المللی و با هدف حفظ امنیت جهانی تاكید كردند.
همچنین موضوع سوریه و وضعیت مناطق شمال شرقی این كشور، یكی دیگر از محورهای این گفت وگوها بود.
به گزارش ایرنا، تاكید مقامات فرانسه و انگلیس بر حفظ برجام در حالیست كه بسیاری از كارشناسان و ناظران بین المللی، معتقدند پاریس، لندن و برلین با ایجاد سازوكار مالی ویژه برای تجارت با ایران برای جلوگیری از تحریم های آمریكا، نخستین گام را برای حفظ توافق هسته ای برداشته اند.
پس از خروج آمریكا از برجام در اردیبهشت سال جاری، اتحادیه اروپا با موضع‌گیری علیه این اقدام، به بررسی طرح‌‎هایی با هدف حفظ تجارت با ایران پرداخت.
اتحادیه اروپا با اجرای قانون «مسدودسازی تحریم‌ها» گامی در حمایت از شركت های كوچك و متوسط برداشت تا این شركت ها به موجب این قانون، مشمول تحریم های آمریكا قرار نگیرند. سه كشور آلمان، فرانسه و انگلیس با وجود مخالفت های آمریكا چندی پیش پس از نشست وزیران این اتحادیه به صورت رسمی مكانیزم پرداخت سازوكار حمایت از مبادلات تجاری ایران و اروپا موسوم به 'اینستكس' را راه اندازی كرده اند و از این طریق به شركت های داخلی خود كمك می كنند تا با تهران كار كنند.
آژانس بین المللی انرژی اتمی بارها در گزارش های متعدد تاكید كرده كه ایران به طور كامل به تعهدات خود درباره غنی سازی اورانیوم پایبند بوده است. كمیسر اتحادیه اروپا هم به اجرای بندهای توافق از سوی ایران خرسند است و توجیه قانونی و اخلاقی برای خروج از توافقی كه طرف ایرانی به طور كامل آن را اجرا كرده است، ندارد.
اروپام ** 9041 ** 1071

.