۲۴ بهمن ۱۳۹۷،‏ ۱۵:۴۲
کد خبر: 83208248
۰ نفر
مسیریابی با كمك واقعیت افزوده

تهران- ایرنا- مسیریابی اگرچه با كمك نقشه های دیجیتال امروزی بسیار ساده شده است، اما هنوز هم گهگاه می تواند گمراه كننده یا دردسرآفرین باشد. مشكلی كه حالا گوگل می گوید واقعیت افزوده می تواند حلال آن باشد.

به گزارش روز چهارشنبه خبرنگار علمی ایرنا، گوگل ماه مه گذشته گفت كه قصد دارد امكان مسیریابی با كمك تكنولوژی واقعیت افزوده (augmented reality) را به صورت محدود برای برخی از كاربران خود اضافه كند. این وعده گوگل سرانجام روز دوشنبه تحقق یافت و تعداد محدودی از كاربران داوطلب و فعال این شركت فرصت پیدا كردند تا سرویس مسیریابی جدید گوگل را در عمل آزمایش كنند.
این سرویس جدید برخلاف سرویس معمولی گوگل مپ به كاربران كمك می كند تا مسیر حركت خود به سوی هدف را به جای نقشه مسطح، در محیط واقعی ببینند. به این صورت كه فلش های راهنمای مسیر حركت به صورت همزمان (در قالب واقعیت افزوده) روی تصویر ارسالی از دوربین گوشی نمایش داده می شوند.
این امكان قرار است مشكل مسیریابی در مناطق شلوغ را برای كاربران كاهش دهد. مثل وقتی كه پس از رسیدن به یك پل نمی دانید قرار است از رو و یا زیر آن عبور كنید.
گوگل این امكان جدید را فعلا برای استفاده مداوم طراحی نكرده و از كاربران نیز خواسته كه به هنگام رانندگی از آن استفاده نكنند یا فقط در جایی كه با تردید روبرو می شوند از این امكان كمك بگیرند تا حواسشان از اتفاقات اطراف منجرف نشود.
گوگل در حال حاضر این سرویس را محلی سازی جهانی (global localization) می خواند. شیوه كاركرد تكنیكی آن هم این است كه محل حدودی ابتدا توسط GPS گوشی مشخص شده و سپس اطلاعات تصویری دوربین با تصاویر ذخیره شده روی استریت ویو مقایسه می شوند. به این ترتیب مكان دقیق شما روی نقشه مشخص شده و به گوگل این امكان را می دهد تا شما را در طول ادامه مسیر راهنمایی كند.
علمی*م.ج*2017