فعال سازی و توسعه بیش از 9 هزار معدن ضروری است

تهران- ایرنا- معاون سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) گفت: فعال سازی و توسعه بیش از 9 هزار معدن ضروری است كه این امر نیازمند ایجاد سیستمی با ساختار مشخص است تا بتوان از نتایج آن، استفاده كرد.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، «اردشیر سعد محمدی» در نشست 'فعال سازی و توسعه معادن كوچك، محور توسعه اقتصادی' افزود: اكنون از مجموع 10 هزار معدن ایران تعداد چهار هزار معدن غیر فعال است و از مجموع باقیمانده تعداد 500 معدن بزرگ مقیاس محسوب می شوند و بقیه كوچك و متوسط هستند.
سعد محمدی بر لزوم تدوین ساختار مورد نیاز بخش معدن برای 10 سال آینده تاكید كرد و گفت: ضرورت دارد با نگرشی جدید از طریق سلسله مراتب، جهت گیری و سیاستگذاری ها را بهبود بخشید.
به گفته معاون ایمیدرو، بخش معادن نیازمند ایجاد تیم های بازرگانی حرفه ای است، زیرا بسیاری از معادن كوچك در فروش، بازاریابی و عرضه، مشكل دارند و ایجاد تیم كارشناسی می تواند به آنها كمك و مسیر مشخصی را در كشور ایجاد كند.
به اعتقاد وی، خروجی این تیم ها برای وزارت صنعت، معدن و تجارت در سیاستگذاری های كشور نیز می تواند مورد استفاده قرار گیرد.
سعد محمدی، ضرورت ایجاد 'كلینیك درمانی معدنی' را خاطرنشان كرد و گفت: بسیاری از معادن كوچك با چالش هایی روبرو می شوند كه تیم های یاد شده از لحاظ ساختار فنی می توانند كمك های علمی- فنی به آنها ارائه دهند تا شرایط بهتری را نسبت به گذشته داشته باشند.
وی یادآور شد: ایجاد بانك اطلاعاتی به منظور یكسان سازی اطلاعات بین همه سازمان ها و تشكل های معدنی از نیازهای این حوزه محسوب می شود و شناخت و افزایش ظرفیت ها از دیگر موارد مهم در حوزه معدن و صنایع معدنی است.

** دولت معادن غیرفعال را به خانه معدن بسپارد
برپایه این گزارش، محمدرضا بهرامن رئیس خانه معدن ایران نیز در این نشست گفت: این تشكل بدنبال آن است كه دولت شرایطی را فراهم كند تا معادنی كه به هر دلیلی تعطیل شده اند یا از ظرفیت كامل خود استفاده نمی كنند، در اختیار خانه معدن قرار داده شوند تا بتوان آنها را فعال ساخت.
وی افزود: طرح احیاء، فعال سازی و توسعه معادن كوچك مقیاس تاكنون با موفقیت همراه شده است.
به گزارش خبرنگار ایرنا، تفاهمنامه های فعال سازی و توسعه معادن كوچك مقیاس بین معاونت امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) و خانه معدن ایران با حضور وزیر صنعت، معدن وتجارت بهمن ماه پارسال به امضا رسید.
همچنین شركت های معدنی میدكو و گل گهر و انجمن سنگ آهن ایران نیز در این ارتباط تفاهمنامه های جداگانه امضا كردند.
براساس این تفاهمنامه ها شركت های یاد شده در زمینه احیای حدود 500 معدن كوچك مقیاس برای یك دوره پنج سال فعالیت خواهند داشت.
این تفاهمنامه ها، احیای معادن متروك و اشتغالزایی مستقیم و غیر مستقیم برای 425 هزار نفر را در دستور كار خود دارد.

** رئیس انجمن سنگ آهن: طرح احیای معادن كوچك و متوسط دائمی شود
همچنین مهرداد اكبریان رئیس انجمن سنگ اهن ایران در این نشست یادآور شد: شورای احیاء معادن كوچك و متوسط وظیفه دارد بانك اطلاعاتی قدرتمندی ایجاد كند كه مباحث معدنی را ارائه دهد.
وی خواستار آن شد تا طرح احیای معادن كوچك و متوسط مقیاس، دائمی شود و بودجه مجزا برای آن در نظرگرفته شود و انجام كار كارشناسی نیز از دیگر نیازهای این حوزه به شمار می آید.
به گزارش ایرنا، فعالسازی معادن كوچك و توسعه اشتغال و بهره وری، تجمیع دپوهای موجود و برندسازی محصولات با توجه به استانداردها و كنترل كیفی به منظور تامین منابع مالی پایدار معادن، ارتقای سطح دانش معدنكاری كشور با افزایش آموزش و توسعه میزان تولید در معادن نیمه فعال با تامین بازار مطمئن محصول از اهداف كلان طرح احیای معادن كوچك و متوسط اعلام شده است.
بر اساس آخرین آمار ستاد وزارت صنعت، معدن و تجارت، شمار معدن های دارای مجوز بهره برداری كشور 9 هزار و 950 فقره است كه حدود چهار هزار معدن غیرفعال در همه گروه ها وجود دارد كه شامل 9 درصد معادن فلزی، 21 درصد معادن سنگ تزیینی، 51 درصد معادن مصالح ساختمانی و 15 درصد از سایر معادن مانند نسوزها و غیره است.

** معادن كوچك ریسك سرمایه گذاری را كاهش می دهد
همچنین فرید دهقانی مدیرعامل صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی در این نشست افزود: این صندوق می تواند به عنوان كاتالیزور وارد زنجیره فعالیت معادن كوچك و متوسط مقیاس شود.
به گفته وی، معادن كوچك می تواند ریسك سرمایه گذاری را كاهش دهد و نیز بررسی های فنی و اقتصادی معادن را با سرعت و دقت بالاتری در این صندوق به سرانجام رساند.
'نشست فعال سازی و توسعه معادن كوچك، محور توسعه اقتصادی' در ایمیدرو با حضور محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن ایران، بهرام شكوری رئیس كمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و كشاورزی ایران، مهرداد اكبریان، رئیس انجمن تولیدكنندگان و صادركنندگان سنگ آهن ایران و وجیه الله جعفری، مدیرعامل ایمپسكو برگزار شد.
ایران سالانه حدود 400 میلیون تن انواع مواد معدنی از معادن كشور استخراج می كند كه بالغ بر 60 تا 65 درصد این رقم مصالح ساختمانی است .
اقتصام**1559***2022