همسان سازي قبور آرامستان امامزادگان آستارا آغاز شد

آستارا - ايرنا - رئيس اداره اوقاف و امور خيريه آستارا از آغاز اجراي طرح كاهش ارتفاع و همسان سازي سنگ قبور آرامستان امامزادگان ابراهيم و قاسم (ع) اين شهرستان خبر داد.

جمشيد مهدوي روز چهارشنبه به خبرنگار ايرنا گفت: هدف از همسان سازي قبور تسهيل تردد زائران و مراجعه كنندگان، تسهيل خدمات رساني و ايجاد امكانات، زيباسازي محيط و ايجاد فضاي معنوي، مقابله با هدر رفت زمين آرامستان، استفاده بهينه از فضاي موجود براي دفن اموات و جلوگيري از صرف هزينه هاي گزاف در ساخت قبور است.
وي افزود: اين طرح بر اساس دستورالعمل نماينده ولي فقيه در سازمان اوقاف و امور خيريه، مصوبه شوراي تامين شهرستان آستارا و با نظارت هيات امناي حرم امامزادگان اجرا مي شود و در مرحله نخست طرح شامل جمع آوري سنگ قبرها و سربندهاي ايستاده بر سر مزارها، همسح سازي با ايجاد خاكريز و بتون ريزي اطراف قبور و استفاده از سنگ قبرهاي فعلي در كف آرامستان است.
وي ادامه داد: در مرحله دوم به تهيه سنگ قبر با ابعاد يكسان طول و عرض 40 سانتي متر، تهيه موزائيك هايي به همان اندازه براي فاصله قبور، جدول كشي، پياده رو سازي و نصب چراغ و صندلي اقدام خواهد شد.
مهدوي از صاحبان اموات آرامستان امامزادگان خواست سنگ قبرهاي ايستاده، سربندها و گلدان هاي روي مزارها را جمع آوري كنند و در صورت اقدام نشدن، هيات امناي حرم وارد عمل خواهد شد.
او اظهار كرد: طرح تسطيح قبور در آينده نزديك شامل همه آرامستان هاي اماكن متبركه آستارا و قبور شهدا نيز با هماهنگي خانواده هاي شاهد و بنياد شهيد و امور ايثارگران آستارا، با طرحي زيبا و معنوي بازسازي خواهد شد.
رئيس اداره اوقاف و امور خيريه آستارا گفت: آرامستان امامزادگان 15 هزار متر مربع مساحت دارد و به علت اشتياق مردم بومي و غير بومي به خاكسپاري اموات در آن، 60 درصد فضاي آن پر شده است و بنا بر نظر كميته قبور اوقاف و امور خيريه، به ازاي دفن اموات در آن هزينه دريافت مي شود.
مهدوي افزود: قبور آرامستان به نسبت نزديكي به مزار مطهر امامزادگان، به چهار قطعه تقسيم مي شود و به ازاي هر مزار در قطعات آرامستان از سه ميليون تا 20 ميليون ريال دريافت مي شود.
وي اظهار كرد: متوفيان بومي در اولويت خاكسپاري در آرامستان امامزادگان هستند و متوفيان بومي بي بضاعت، با تاييد مسئولان به صورت رايگان دفن مي شوند.
او ادامه داد: قطعه اول آرامستان در حال تكميل است و پيش بيني مي شود كل آرامستان ظرف 10 سال آينده تكميل شود.
ابراهيم و قاسم (ع) از فرزندان امام موسي كاظم (ع) در سال 253 هجري قمري در راه ترويج اسلام به شهادت رسيده اند و مدفن و حرم آنها در هفت كيلومتري آستارا ملجا و ماواي عاشقان اولياي الهي و داراي آرامستان است و در محوطه مزار پيرقطب الدين از علماي دوره قاجار و شيخ تاج الدين محمود خيوي از علماي سده هاي اوليه ايلخانان پس از اسلام در آستارا نيز آرامستان ايجاد شده است.
شهرستان مرزي بندر آستارا با 91 هزار نفر جمعيت در منتهي اليه غرب استان گيلان و همسايگي جمهوري آذربايجان واقع است.
7124/2007