۲۴ بهمن ۱۳۹۷،‏ ۱۲:۴۶
کد خبر: 83207895
T T
۰ نفر
عبور تایر سبز بارز از دروازه صادرات

سنندج - ایرنا - تولید تایر سبز در كارخانه بارز كردستان بخاطر ویژگی های ایمنی و طول عمر بالاتر، كاهش مصرف سوخت خودرو و نیز كاهش آلودگی محیط زیست در تكنولوژی تولید این محصول بر اساس قوانین تازه رایج اتحادیه اروپا لحاظ شده تا راه را برای صادرات این محصول به آنسوی مرزها فراهم باشد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، احداث كارخانه لاستیك بارز كردستان یكی از مصوبات سفر مقام معظم رهبری در سال 88 به این استان است كه با همت دست اندركاران سال 92 پیش تولید روزانه آن با سه هزار حلقه آغاز شد.
این واحد بزرگ صنعتی در زمینی به مساحت 44 هكتار و با سرمایه گذاری 6 هزار و 273 میلیارد ریالی در شهرك صنعتی دهگلان احداث شد و دارای هفت سالن تولید است كه پنجم فروردین سال 96 در جریان دومین سفر استانی رئیس جمهوری به كردستان فار نهایی آن نیز افتتاح شد.
حال بعد از گذشت حدود دو سال از افتتاح رسمی این واحد صنعتی توسط محققان بومی و با بهره مندی از تجهیزات مدرن و مورد نیاز همچون دستگاه اكسترودر چهار كاناله، سیستم توزین اتوماتیك و بنبوری (دستگاه میكسر) تولید تایر سبز در این كارخانه آغاز شده است.
یكی از مولفه های ارزیابی تایرها در دنیا میزان آسیب آنها به محیط زیست است كه مهمترین ویژگی تایر سبز به نسبت سایر تایرها كاهش آلودگی زیست محیطی است.

** تولید سالیانه چهار میلیون حلقه لاستیك در كردستان
مدیر عامل شركت لاستیك بارز كردستان یكی از دستاوردهای این شركت را بهره برداری از خط تولید تایر سبز برای نخستین بار در كشور اعلام كرد و گفت: اخذ پروانه كاربرد علامت استاندارد اجباری از سازمان ملی استاندارد و دریافت گرید +B و طی كردن مراحل اخذ پروانه تایید صلاحیت آزمایشگاه همكار در حوزه محصول نهایی از دیگر دستاوردهای این شركت است.
میرسعید قاضی اظهار داشت: از دی ماه سال 95 تا آذر ماه سال 96 یك میلیون و 39 هزار و 336 حلقه لاستیك معادل 6 هزار و 641 تُن در كارخانه بارز كردستان تولید شد و این میزان از دی ماه سال گذشته تا آذر ماه امسال به حدود سه میلیون حلقه افزایش پیدا كرد.
وی ظرفیت اسمی كارخانه بارز كردستان را 44 هزار تُن لاستیك اعلام كرد و یادآور شد: در راستای این میزان تولید به 50 لیتر در ثانیه آب و 11 مگاوات برق و 960 نفر نیرو بطور مستقیم و دو هزار نفر بطور غیرمستقیم نیاز است.
مدیر عامل شركت لاستیك بارز كردستان اضافه كرد: برای سال آینده قرار شده تولید این واحد به چهار میلیون حلقه لاستیك معادل 30 هزار تن برسد.
قاضی گفت: هفت كارخانه در كشور هم اكنون تایرهای سواری رادیال تولید می كنند كه گروه صنعتی بارز در 9 ماه منتهی به آذر امسال 42 درصد این میزان را تولید و تامین كرده است.

** كاهش 30 درصدی مصرف سوخت خودرو
بخشی از مصرف سوخت خودرو به كیفیت تایر بر می گردد كه كارشناسان امر معتقدند تایر سبز 20 تا 30 درصد مصرف سوخت را كاهش می دهد و 20 درصد هم فرسایش آن كمتر و در نتیجه طول عمر بیشتری نسبت به سایر تایرها دارد.
مدیر تولید كارخانه لاستیك بارز كردستان نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینكه تولید تایر سبز نیاز به امكانات سخت افزاری و نرم افزاری داشت، اظهار داشت: امكانات نرم افزاری متشكل از فرمولاسیون و سخت افزاری هم مواد اولیه و ماشین آلات است.
سعید باباویسی افزود: به غیر از بارز كردستان هیچ كدام از تولید كنندگان تایر كشور نمی توانند تایر رادیال سبز تولید كنند چرا كه هنوز امكانات آن را در اختیار ندارند.
وی با اشاره به اینكه آتیم هایی مختلفی در تولید تایر سبز دخیل است، گفت: یك آیتم بحث آمیزه كامپاند كه متشكل از مواد پلیمری و شیمیایی و روغن و یك سری پر كننده مانند دوده و سلیكا است.
مدیر تولید كارخانه لاستیك بارز كردستان اضافه كرد: تعدادی از كارخانجات فقط روغن مورد استفاده در تولید تایر را تغییر داده و مدعی تولید تایر سبز می شوند و این در حالی است كه برای تولید این محصول نیاز به دستگاه توزین اتوماتیك و میكسر مخصوص هست.
باباویسی اظهار داشت: در حال حاضر فقط كارخانه بارز كردستان در كشور مجهز به تجهیزات مذكور است و می توانیم بگوییم تایر سبز به معنای واقعی تنها در بارز كردستان تولید می شود.
وی به ویژگی های تایر سبز اشاره كرد و یادآور شد: تعاریف متفاوتی از تایر سبز می شود ولی آنچه توسط تایرسازهای دنیا بیشتر مطرح شده ایمنی و عملكرد خودرو با ترمز گیری بهتر و كاهش میزان مصرف سوخت و كاهش آلودگی محیط زیست است.
مدیر تولید كارخانه لاستیك بارز كردستان تاكید كرد: این دستاورد نتیجه تلاش گروه تحقیقاتی مجموعه بارز و همت متخصصان بومی استان كردستان است.

** مصرف آب كمتر در تولید تایر سبز
مدیر تولید كارخانه لاستیك بارز كردستان گفت: فرآیند تولید تایر سبز به گونه ای است كه تا حدود 40 درصد از مصرف بخار را كاهش و در تولید آن آب كمتری مصرف می شود.
باباویسی از دیگر ویژگی های تایر سبز را كاهش 50 درصدی ضایعات محصول نهایی اعلام كرد و افزود: قابلیت دیگر كارخانه بارز كردستان امكان انجام 100 درصدی آزمون های نیرویی و بالانس تایر است.
تایرهای خارجی به نسبت تایرهای تولید داخل از قیمت بالاتری برخوردار هستند كه دلیل آن هم بیشتر افزایش قیمت ارز و هزینه های گمركی و دیگر موارد است،
اگر در گذشته مصرف كنندگان تایرهای خارجی دلیل استفاده از این محصول را كیفیت بالای آن عنوان می كردند امروزه كارخانجات داخلی از جمله بارز كردستان با تولید تایر سبز مدعی است كه این نوع محصول رقیبی برای مشابه خارجی اش است.
این واحد تولیدی بر اساس نیاز بازار و بعد از بازاریابی كه انجام می دهد به تناسب استقبال مشتریان میزان تولید این محصول را در برنامه خود خواهد گنجاند.
صادرات تایر سبز از دیگر برنامه های مدنظر و در اولویت كارخانه بارز كردستان است و اینگونه درصدد هستند مسیر ممنوع شده صادرات تایر را به روی تولید كنندگان این محصول گشوده تا بخشی از بازار كشورهای همسایه را در اختیار بگیرند.
9936/9102

سرخط اخبار اقتصاد