استراو: آمریكا درصورت تهدید سازوكار مالی با شورای امنیت طرف می شود

لندن - ایرنا - وزیر امور خارجه پیشین انگلیس هشدار داد، اگر آمریكا در اجرای «سازوكار حمایت از مبادلات تجاری ایران و اروپا» موسوم به 'اینستكس' اختلال ایجاد كند با دولت‌های سه كشور بزرگی روبرو می‌شود كه عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد هستند.

'جك استراو' روز چهارشنبه در گفت‌ وگوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا از تصمیم دولت واشنگتن برای خروج از برجام و از سر گیری تحریم های یكجانبه علیه ایران بار دیگر انتقاد و عنوان كرد كه نتیجه چنین اقدامی، دولت های اروپایی را به راه اندازی سازوكار مالی برای تداوم تجارت با ایران وا داشت.
وی درباره تهدید آمریكا علیه استفاده كنندگان از این سازوكار تصریح كرد، هنوز در كاخ سفید عقلایی پیدا می شوند كه با شكاف در میان كشورهای غرب مخالف هستند.
به گزارش ایرنا، پس از خروج آمریكا از برجام در اردیبهشت سال جاری، اتحادیه اروپا با موضع‌گیری علیه این اقدام، به بررسی طرح‌‎هایی با هدف حفظ تجارت با ایران پرداخت.
این اتحادیه با اجرای قانون مسدودسازی تحریم‌ها (Blocking Statute) گامی در حمایت از شركت های كوچك و متوسط برداشت تا این شركت ها به موجب این قانون، مشمول تحریم های آمریكا قرار نگیرند.
وزیران امور خارجه سه كشور اروپایی آلمان، فرانسه و انگلیس نیز یازدهم بهمن سال جاری در حاشیه نشست اتحادیه اروپا اعلام كردند كانال ویژه پرداخت اروپا و ایران تحت عنوان «سازوكار حمایت از مبادلات تجاری ایران و اروپا(اینستكس - INSTEX)به ثبت رسمی رسیده است.
این سازوكار در گام نخست تجارت كالاهای اساسی(مواد غذایی و دارو) را تحت پوشش قرار می‌دهد، اما پس ‌از آن دامنه‌اش گسترش خواهد یافت.
استراو می‌گوید: این برای اولین بار است كه طی سال‌های اخیر انگلیس، فرانسه و آلمان تصمیم گرفتند كه موضع متفاوتی را در قبال آمریكا در حوزه سیاست خارجی اتخاذ كنند.
وزیر امور خارجه پیشین انگلیس یادآور شد كه راه‌اندازی این سازوكار با فشار زیادی از سوی آمریكا روبرو شد.
وی به ‌رغم گرایش‌های متفاوت حزبی، از تلاش دولت محافظه‌كار «ترزا می» نخست ‌وزیر انگلیس، فرانسه، آلمان و اتحادیه اروپا قدردانی كرد.

** ایران صبوری كند
استراو گفت: می‌دانم كه در ایران درباره تأخیر در رونمایی از این سازوكار بی‌تابی وجود دارد و اینك نیز زمان بیشتری نیاز است تا به مرحله عمل برسد، اما از ایران می‌خواهم صبوری به خرج دهد.
وی افزود: زمانی كه روند كارها آغاز شود، تراكنش‌های مالی به جریان بیافتد و نظام مالی آمریكا را كه بر كل دنیا مسلط است، دور بزند این سازوكار به‌تدریج توسعه پیدا خواهد كرد.
وزیر امور خارجه پیشین انگلیس ادامه داد: برخی شركت‌های اروپایی ممكن است از تحریم‌های آمریكا واهمه داشته باشند اما شركت‌های زیادی هستند كه با آمریكا تجارت نمی‌كنند و طبیعتاً با خود فكر می‌كنند كه اگر دولتشان پشت سازوكار مالی ایران و اروپا باشد می توانند دست ‌به ‌كار شوند.
وی افزود: البته تمایل نداشتیم كه در این وضعیت قرار بگیریم اما 'دونالد ترامپ' تصمیم یك‌جانبه‌ای گرفت و توافقی را پاره كرد كه دولت قبلی آمریكا آن را امضا و شورای امنیت سازمان ملل متحد آن را تصویب كرده بود.
استراو درباره توصیه‌هایی كه اروپا برای تسریع اجرای اینستكس مطرح كرده، عمده‌ترین آن را مقررات مبارزه با پولشویی ارزیابی كرد.
وی افزود: این مقررات لزوماً غیر اسلامی نیست و بسیاری از كشورهای اسلامی از این مقررات تبعیت می‌كنند.
وزیر امور خارجه پیشین انگلیس تصریح كرد كه با تصویب این مقررات، ایران همچنان خودمختاری و استقلال مالی خود را حفظ می‌كند درحالیكه بستر همكاری‌های تجاری با بازیگران بین المللی را تسهیل خواهد كرد.
وی گفت: نمی‌خواهم كه ایران از سوی افرادی كه این كشور را دوست ندارند به دلیل عدم پیوستن به 'اف ای تی اف' مورد انتقاد قرار گیرد.
استراو درباره برنامه موشكی ایران نیز افزود: هرچند از طرف دولت انگلیس صحبت نمی‌كند اما اگر ایران برای مذاكره در این رابطه چراغ سبز نشان دهد، حل‌وفصل این مساله پیچیدگی‌های كمتری نسبت به تصویب مقررات مبارزه با پولشویی خواهد داشت.
وی تصریح كرد: هرچند تا عملیاتی شدن سازوكار مالی ایران و اروپا چند ماهی زمان نیاز است اما منافع آن به سود اقتصاد ایران خواهد بود.
اروپام ** هـ ن ** 1071