۲۴ بهمن ۱۳۹۷،‏ ۸:۳۲
کد خبر: 83207489
۰ نفر
تیراندازان ایرانی با دست خالی در راه جام جهانی

تهران- ایرنا - تیراندازان ایران هفته آینده برای شركت در نخستین مرحله جام جهانی - دومین مرحله انتخابی المپیك راهی هند می‌شوند اما این تیم از بازی‌های آسیایی تاكنون هیچ فشنگی برای تمرین نداشته است.

به گزارش ایرنا، تیم ملی تیراندازی ایران از اوایل آذر امسال تا كنون بدون تجهیزاتی چون فشنگ، خود را برای حضور در دومین مرحله انتخابی المپیك به میزبانی هند مهیا می كند. این در حالی است كه رقبای آنان نه فقط تمریناتی پر فشنگ داشته اند بلكه در مسابقات متعدد توانایی خود را محك زده اند.
نخستین مرحله مسابقات انتخابی المپیك، با فاصله چند روز پس از بازی های آسیایی جاكارتا با عنوان رقابت های قهرمانی جهان به میزبانی كره جنوبی برگزار شد و تیم ملی تیراندازی ایران در بخش تپانچه و تفنگ نه فقط هیچ مدال و سكویی كسب نكرد بلكه سهمیه ای نیز بدست نیاورد.
با توجه به تجهیزات ناكافی تیم ملی و لغو اردوی تداركاتی خارج از كشور این تیم به هانوفر آلمان، با ابراهیم اینانلو سرمربی ایرانی تیم ملی تفنگ به گفت و گو نشستیم كه در زیر می خوانید:

** ایرنا: تیم ملی چند ماه تمرین كرده است و با چه میزان آمادگی به مسابقات جام جهانی هند می رود؟
اینانلو: پس از بازگشت از بازی های آسیایی جاكارتا و قهرمانی جهان كره جنوبی، به دلیل برگزاری مسابقات لیگ برتر، اردو و تمرینات تیم ملی تعطیل بود و در نهایت تمرینات با 2 ماه و نیم تاخیر از اوایل آذر آغاز شد. تمرینات از آن زمان به صورت پیوسته طی سه ماه گذشته انجام شده است. البته چند استراحت چهار تا پنج روزه هم داشتیم اما بخاطر داشته باشید كه بیشتر نفرات حاضر در اردو یا دانش آموزند یا دانشجو، بنابراین با توجه به فصل امتحانات دبیرستان ها و دانشگاه ها ملی پوشان به طور مرتب در اردو حاضر نشدند.

** ایرنا: به گفته كارشناسان تیراندازی، هر تیرانداز در جهان برای تمرینات روزانه 200 تا 300 شلیك انجام می دهد. هر یك از تیراندازان ایرانی در طول سه ماه تمرین چند تیر شلیك كردند؟
اینانلو: متاسفانه تیراندازان ما در طول این سه هیچ فشنگی شلیك نكرده اند و تمام تمرینات به صورت خشك بوده است. تیم ملی سه ماه تمرین كرده است ولی سطح آمادگی تیراندازان به كیفیت تمرینات بستگی دارد و این مساله در مقایسه با حریفان مشخص می شود.
سه ماه تمرین بدون فشنگ داشته ایم و تنها اردوی تداركاتی و برون مرزی ما به هانوفر لغو شد تا آخرین شانس ما برای تمرین با فشنگ و تامین فشنگ برای جام جهانی بعدی از دست برود. تیراندازان اروپایی و كشورهای جنوب شرقی آسیا چون چین، ژاپن، چین تایپه و هند در گرند پری (جایزه بزرگ) صربستان، تورنمنت های مونیخ و هلند و چندین تورنمنت اروپایی دیگر شركت كرده اند و با بهترین فشنگ و ساچمه روز دنیا تمرینات خود را دنبال كرده اند.
چنین شرایطی را در تاریخ تیراندازی ایران تنها یك تا دو ماه مانده به بازی های المپیك ریو تجربه كردیم و همین شرایط موجب شد تا چند تیرانداز ما به فینال المپیك راه یابند.

** ایرنا: با همه این شرایط تیراندازان با چند درصد آمادگی راهی هند می شوند؟
اینانلو: تیم ملی قرار بود به اردویی در هانوفر اعزام شود كه متاسفانه این اردو لغو شد و در ماده خفیف هیچ فشنگی برای تمرین نداشتیم. بنابراین هیچ انتظاری از این تیراندازان نداریم. البته نمی گویم كه به عملكرد آنان امیدوار نیستیم اما وقتی امكانات و تجهیزات كافی در اختیار آنان قرار نداده ایم نباید انتظاری از آنان داشته باشیم.
در هر مرحله جام جهانی توزیع سهمیه المپیك وجود دارد و در هر ماده مثل تفنگ بادی و خفیف 2 سهمیه توزیع می شود و ما برای كسب سهمیه در ماده بادی نسبت به خفیف خیلی امیدواریم. به نظر من و همكارانم در كادر فنی تیم ملی، تیراندازان ما در ماده بادی به 50 تا 60 درصد آمادگی مورد نظر دست یافته اند. تیراندازان رشته خفیف را سه روز زودتر به هند اعزام می كنیم تا در زمان باقی مانده تا شروع جام جهانی هند، فرصت تمرین با فشنگ داشته باشند و آمادگی بهتری برای رویارویی با حریفان بیابند.
** ایرنا: تیم ملی تیراندازی چه زمانی برای شركت در مرحله نخست جام جهانی راهی هند می شوند؟
اینانلو: تیم ملی تفنگ و تپانچه در 2 مرحله به هند اعزام می شوند. در مرحله نخست 6 تیرانداز رشته تفنگ كه قرار است علاوه بر ماده تفنگ بادی در ماده تفنگ خفیف رقابت كنند شامل نجمه خدمتی، الهه احمدی، آرمینا صادقیان، مهیار صداقتی، امیرمحمد نكونام و پوریا نورزویان روز شنبه 27 بهمن راهی دهلی نو می شوند. گروه دوم نیز كه شامل 9 تیرانداز، 2 نفر در رشته تفنگ و هفت نفر در تپانچه هستند سه شنبه 30 بهمن راهی این كشور خواهند شد.
مساله ای كه ما را نگران می كند این است كه آیا فشنگی كه هند در اختیار تیراندازان می گذارد در حدی هست كه به آماده سازی نسبی تیراندازان ما كمك كند یا خیر؟

** ایرنا: با توجه به میزان تمرینات انجام شده و لغو اردوی تداركاتی هانوفر در كنار عدم پرداخت حقوق به تیراندازان، ورزشكاران از لحاظ آمادگی روحی در چه شرایطی قرار دارند؟
اینانلو: قطعا لغو اردو با توجه به اخباری كه در خصوص حضور حریفانشان در مسابقات متعدد دریافت می كنند تاثیر روانی خوبی روی تیراندازان ما ندارد. از سوی دیگر این تیراندازان پس از بازگشت از بازی های آسیایی تا كنون حقوقی دریافت نكرده اند و با توجه به حضور مستمر در اردوها مساله نگرفتن حقوق بر روند زندگی آنان اثر گذاشته و در نهایت بر آمادگی روانی آنان موثر است.

** ایرنا: علی دادگر رئیس فدراسیون، دو هفته پیش از اعزام تیم ملی تیراندازی به اردوی دورتموند خبر داد. آیا تیم ملی به دورتموند اعزام می شود؟
اینانلو: مرحله نخست جام جهانی به میزبانی هند چهارم اسفند برگزار می شود. بنابراین هر قدر هم تلاش كنیم برگزاری اردوی تداركاتی در آلمان و دورتموند تا مسابقات هند میسر نیست. اما با توجه به تلاش های كه شخصا داشته ام امیدوارم تیم 15 یا 16 فروردین برای شركت در یك اردوی تداركاتی یك هفته ای و حضور در تورنمنت بین المللی به دورتموند سفر كند.
شخصا روی این اعزام پافشاری كردم زیرا این اعزام نه فقط فرصت تمرین با فشنگ و محكی برای تیراندازان محسوب می شود بلكه فرصتی برای خرید فشنگ مورد نیاز برای تمرینات تیم ملی جهت شركت در مسابقات جام جهانی پكن نیز خواهد بود.

به گزارش ایرنا، چهار جام جهانی دهلی نو، پكن، مونیخ و ریو به ترتیب 4 اسفند 97، 2 اردیبشهت 98، 3 خرداد 98 و 3 شهریور 98 برگزار می شود و ایران در صورتی كه بخواهد شانس خود را برای كسب سهمیه المپیك 2020 توكیو بیازماید باید در تمامی این مراحل و همینطور در مسابقات قهرمانی آسیا كه 12 آبان 98 به میزبانی قطر برگزار می شود شركت كند.
اسامی تیراندازان اعزامی به نخستین مرحله جام جهانی - انتخابی المپیك 2020 به شرح زیر است:
رشته تفنگ: آرمینا صادقیان، نجمه خدمتی، الهه احمدی، حسنا توتونچی، امیرمحمد نكونام، مهیار صداقت، پوریا نوروزیان و حسین باقری
تیراندازان رشته تپانچه: جواد فروغی، امیر جوهری خو، مصطفی نصیری، وحید گلخندان، گلنوش سبقت اللهی، هانیه رستمیان و مینا قربانی

برنامه مسابقات به شرح زیر است:
شنبه 4 اسفند:
مقدماتی تفنگ‌ 50 متر سه وضعیت آقایان
مقدماتی و فینال تفنگ 10 متر بانوان
مقدماتی تپانچه 25 متر بانوان در بخش دقت

یكشنبه 5 اسفند:
مرحله نهایی و فینال تفنگ 50 متر سه وضعیت آقایان
مقدماتی و فینال تپانچه 10 متر آقایان
ادامه و فینال تپانچه 25 متر بانوان در بخش سرعت

دوشنبه 6 اسفند:
مقدماتی و فینال تفنگ 10 متر آقایان
مقدماتی تفنگ سه وضعیت بانوان
مقدماتی تپانچه 25 متر آقایان

سه شنبه 7 اسفند:
مرحله نهایی و فینال تفنگ‌ 50 متر سه وضعیت بانوان
ادامه و فینال مسابقات تپانچه 25 متر آقایان
مقدماتی و فینال تپانچه 10 متر بانوان

چهارشنبه 8 اسفند:
مقدماتی و فینال میكس ‌تپانچه 10 متر
مقدماتی و فینال میكس تفنگ 10 متر
ورزشی **1828** 2024