تونل كبیركوه 360 نقطه حادثه خیز بین دره شهر و آبدانان را حذف می كند

ایلام - ایرنا - مدیركل راه و شهرسازی استان ایلام با بیان اینكه اجرای تونل كبیركوه 360 نقطه حادثه خیز بین شهرستان های دره شهر و آبدانان را حذف می كند، گفت: پیشرفت فیزیكی این پروژه راهسازی هم اكنون به 65 درصد رسیده است.

علی اصغر كاظمی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: تونل كبیركوه یكی از بزرگترین و طولانی ترین طرح های تونلی و دومین تونل جاده ای كشور از نظر ابعاد بوده كه تمامی كارهای مطالعاتی و اجرایی آن توسط مهندسان داخلی انجام گرفته است.
وی افزود: احداث تونل كبیركوه كه از مطالبات مردم شهرستان های حوزه جنوبی استان است، می تواند به توسعه ظرفیت های اقتصادی در این شهرستان ها كمك كند.
مدیركل راه و شهرسازی استان ایلام ادامه داد: پروژه ای با پیچیدگی های فنی و توپوگرافی خشن كه در دل كبیركوه احداث شده است كه با عرض 12 متر و ارتفاع هشت متر از پیشرفت فیزیكی 65 درصدی برخوردار است جمعا از این 11 تونل 5 هزار و 240 متر تونل انجام شده است.
وی عنوان كرد: با تلاش چند ساله متخصصین بومی عملیات حفاری آن به ایستگاه آخر رسیده و پنج هزار و 300 متر از تونل 6 هزار و 300 متری كبیركوه حفر شده و تا نیمه اول سال 98 عملیات حفاری این تونل بزرگ به پایان و همزمان با هفته دولت سال آینده بازگشایی می شود.
وی گفت: بیش از 360 پیچ خطرناك و گردنه صعب العبور بین 2 شهرستان دره شهر و آبدانان را حذف می كند، همچنین باعث تسهیل در عبور و مرور و صرفه جویی در مصرف سوخت و زمان می شود.
كاظمی اظهار داشت: حذف 25 كیلومتر از پیچ های تند و پرحادثه گردنه كبیركوه و روان سازی ترافیك در ایام اربعین و نیز انتقال سریع در مبادلات كالا و خدمات در بازارچه چیلات دهلران از جمله مهمترین مزایای این طرح بزرگ در جنوب استان است.
وی افزود: با بهره برداری از این طرح بزرگ و تاثیرگذار علاوه بر توسعه حمل و نقل مركز استان را هم به استان های شمال غرب و مركزی و جنوب كشور متصل می سازد.
7177/6119