آيين بزرگداشت چهلمين سالگرد پيروزي انقلاب در دوبلين برگزارشد

لندن - ايرنا - مراسم روز ملي (22 بهمن) و چهلمين سال پيروزي انقلاب اسلامي ايران در هتل «راديسون» دوبلين با حضور شخصيت‌هاي سياسي ايرلند، ديپلمات‌ها، ايرلندي‌هاي علاقه‌مند و همچنين ايرانيان مقيم برگزار شد.

به گزارش سه شنبه شب ايرنا، در اين مراسم ابتدا سرود ملي ايران و جمهوري ايرلند نواخته و سپس فيلمي از دستاوردهاي انقلاب اسلامي در چهل سال گذشته پخش شد.
مسعود اسلامي سفير ايران در ايرلند در سخناني به دستاوردهاي انقلاب اسلامي در ابعاد علمي و ساختار سازي و نهادينه كردن امور از طريق قانون و سياست خارجي جمهوري اسلامي ايران‌ اشاره كرد و مرور كوتاهي بر روابط و مناسبات سياسي، اقتصادي و فرهنگي تهران و دوبلين داشت.
وي از روند رو به توسعه اين مناسبات اظهار خرسندي كرد و افزود: از منظر تاريخي، ايران و ايرلند شباهت‌هاي قابل‌توجهي درزمينهٔ مبارزه مردمي با دخالت‌هاي خارجي و تلاش براي كسب آزادي و استقلال دارند و مردم هر دو كشور با قحطي عمدي و تحريم‌هاي اعمال‌شده از سوي خارجي‌ها مواجه بوده‌اند و با عزم راسخ خود بر آن‌ها غلبه كرده‌اند.
سپس «اوسيان اسميت» شهردار شهر «دان لري» از دوبلين ‌در سخناني خواستار همكاري‌هاي بيشتر در همه زمينه‌ها به خصوص در زمينهٔ فرهنگي شد.
وي به همزماني وقوع انقلاب با دوره نوجواني‌اش اشاره كرد و گفت: تغيير نام خيابان چرچيل به نام بابي ساندز به‌عنوان يك مبارز ضد استعماري اقدامي ماندگار در اذهان ايرلندي‌ها بود.
خاطرنشان مي‌سازد در دو مراسم جداگانه در مركز باب العلم و حسينيه اهل‌البيت ع در دوبلين مراسم بزرگداشت چهلمين سالگرد پيروزي انقلاب با حضور مسلمانان و ايرانيان مقيم در هفته گذشته برگزار شد.
شبد**اروپام **هـ ن **1379