عبدالمهدی: عراق پایگاه نظامی و دیكته خارجی را نمی پذیرد

بغداد - ایرنا - 'عادل عبدالمهدی' نخست وزیر عراق خطاب به سرپرست وزیر دفاع آمریكا تاكید كرد كه كشورش با استقرار پایگاه نظامی خارجی مخالف است و زیر بار نفوذ و دیكته خارجی نمی رود.

به گزارش ایرنا از دفتر نخست وزیری عراق، عبدالمهدی عصر سه شنبه در دیدار 'پت شاناهان' سرپرست وزیر دفاع آمریكا با وی در بغداد، گفت: عراق وجود هیچ پایگاه نظامی خارجی را در خاك خود نمی پذیرد.
وی افزود: عراق در تصمیم گیری خود مستقل است و تحت تاثیر هر گونه نفوذ یا دیكته از طرف هر كه باشد قرار نمی گیرد.
عبدالمهدی افزود: عراق بر روابط خود با آمریكا و مشاركت در مبارزه با داعش تاكید دارد اما این روابط باید در چارچوب توافقنامه فی مابین باشد.
نخست وزیر عراق اظهار داشت كه بر اساس توافقنامه امنیتی (سال 2008) ماموریت نیروهای آمریكایی منحصر به مبارزه با تروریسم و آموزش نیروهای عراقی است و هیچ مورد دیگری در آن وجود ندارد.
این اظهارات در پاسخ به سخنان اخیر ترامپ تلقی می شود كه گفته بود پایگاه نظامی خوبی در عراق (پایگاه نظامی عین الاسد در استان الانبار) داریم كه قصد داریم نیروهایمان را در آن نگهداریم و از آن برای زیرنظر داشتن ایران و منطقه استفاده می كنیم.
عبدالمهدی در این دیدار همچنین به دستاوردهای عراق در مبارزه با تروریسم و آزادسازی مناطق اشغال شده توسط داعش و بهبود وضعیت امنیتی در شهرها و پایتخت عراق اشاره كرد و خواستار ادامه حمایت جامعه بین الملل از ثبات این كشور و سازندگی و بازسازی آن شد.
وی تقویت روابط با كشورهای منطقه و عربی در راستای منافع مردم عراق و افزایش فرصت های توسعه و ثبات برای كشورهای منطقه را سیاست پیش روی بغداد ذكر كرد.
دو طرف در این دیدار همچنین در خصوص روابط دو جانبه، مبارزه با داعش و تحولات منطقه گفتگو كردند.
سرپرست وزارت دفاع آمریكا نیز در این دیدار در سخنانی متفاوت با اظهارات اخیر ترامپ مدعی شد كه ماموریت نیروهای آمریكا در عراق چیزی فراتر از مبارزه با داعش و آموزش و تقویت نیروهای عراقی در مبارزه با عناصر باقیمانده داعش، نیست.
شاناهان صبح سه شنبه درحالی در یك سفر اعلام نشده وارد بغداد شد كه مطالبات عراقی ها برای خروج نظامی آمریكا از كشورشان پس از اظهارات اخیر ترامپ به اوج خود رسیده است.
سرپرست وزارت دفاع آمریكا دیروز دوشنبه در سفری از پیش اعلام نشده به كابل رفت و با مقامات دولت افغانستان و فرماندهان آمریكایی مستقر در این كشور دیدار كرده بود.
نیروهای آمریكایی كه در سال 2011 به علت شكست و ناكامی های مكرر در برابر نیروهای مقاومت عراق، مجبور به ترك خاك عراق شده بودند در سال 2014 به بهانه مبارزه با داعش در صدر یك ائتلاف به اصطلاح بین المللی بار دیگر وارد این كشور شدند.
خاورم *4**380*