نقص آمار اشتغال، رتبه ایران در شاخص شكاف جنسیتی را كم كرد

تهران- ایرنا- معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری گفت: فراز و نشیب در آمار اشتغال رسمی زنان باعث شده است ایران در شاخص شكاف جنسیتی جهان رتبه پایینی را كسب كند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، معصومه ابتكار عصر امروز (سه شنبه) در پنجمین جلسه شورای هماهنگی كارگروه توانمندسازی زنان سرپرست خانوار كه در سالن كنفرانس وزارت تعاون كار و رفاه اجتماعی برگزار شد، افزود: میزان مشاركت اجتماعی و اشتغال زنان در ایران بالاست اما به دلیل فقدان ثبت رسمی مشاغل شاهد پایین بودن رتبه ایران در شاخص شكاف جنسیتی هستیم.
وی درباره تهیه اطلس استانی زنان و خانواده با 192 نقشه موضوعی تصریح كرد: این اطلس ها با جزییات تهیه شده است و در بخش اشتغال نیز می تواند استفاده شود.
معاون رئیس جمهوری ادامه داد: وضعیت اشتغال در استان ها و شهرستان ها متفاوت است اما آمار كلی از بیكاری دختران تحصیلكرده تا سه برابر بیش از مردان حكایت دارد.
ابتكار درباره موفقیت زنان سرپرست خانوار در طرح مشاغل روستایی تصریح كرد: 42 درصد تسهیلات 18 هزار میلیارد تومانی طرح مشاغل روستایی در اختیار زنان قرار گرفته و عملكرد آنان در این زمینه سه برابر موفقیت آمیزتر از مردان بوده است.

** آماری درباره زنان سرپرست خانوار
معاون بررسی های راهبردی معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری در ادامه این جلسه گفت: 70 درصد زنان به دلیل فوت همسر، 10 درصد به سبب طلاق، 10 درصد به دلیل بدسرپرستی و هشت درصد به علت تجرد قطعی سرپرست خانوار شده اند.
سوسن باستانی افزود: اجرای برنامه «اقدام و عمل» و تقسیم كار ملی و تعیین وظایف دستگاه ها تا سال 1400 در راستای توانمندسازی زنان سرپرست خانوار انجام شده است.
به گزارش ایرنا، عصر امروز (سه شنبه) پنجمین جلسه شورای هماهنگی كارگروه توانمندسازی زنان سرپرست خانوار با حضور وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی، معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری و شماری دیگر از مسوولان در سالن كنفرانس وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی برگزار شد.
در این جلسه گزارش روند پیشرفت طرح توانمندسازی اقتصادی زنان سرپرست خانوار در 10 استان مبتنی بر تفاهمنامه سه جانبه معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری، وزارت كشور و سازمان آموزش فنی و حرفه ای ارایه شد.
حدود 2 میلیون و 500 هزار زن سرپرست خانوار در جامعه حضور دارند كه با اعضای خانواده خود به حدود پنج میلیون نفر می رسند.

اقتصام*9454*1961*