وزیر كار:همه پیشنهادها برای تعیین حقوق كارگری قابل اجرا نیست

تهران- ایرنا- وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی درباره تعیین حقوق و دستمزد كارگری سال آینده گفت: چارچوب كلی حقوق سال 98 كارگران تا حدودی تعیین شده است اما همه مباحثی كه هر سال هنگام تعیین حقوق و دستمزد از سوی نمایندگان كارگری و كارفرمایی مطرح می شود، قابلیت اجرا ندارد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، محمد شریعتمداری عصر امروز (سه شنبه) پس از شركت در پنجمین جلسه شورای هماهنگی كارگروه توانمندسازی زنان سرپرست خانوار كه با حضور معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری در سالن كنفرانس وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی برگزار شد، به میان خبرنگاران آمد.
شریعتمداری در پاسخ به پرسش خبرنگار اقتصادی ایرنا درباره غیبت كارفرمایان در نخستین جلسه حقوق و دستمزد سال 98 گفت: سه جانبه گرایی با همه محاسنی كه دارد برای اینكه سه طرف به اجماع برسند كمی زمانبر است.
وی درباره نظر كارفرمایان درباره تخصیص یارانه به بخش آموزش، فرهنگی، بهداشت و درمان كارگران افزود: برای افزایش حقوق و دستمزد سال 98 كارگران چارچوب هایی تعیین شده است اما باید بر مبنای تصمیمات سه جانبه گرایی و در شورای عالی كار به نتیجه قطعی و نهایی دست پیدا كنیم.
این مسوول درباره حق مسكن كارگران یادآوری كرد: حق مسكن سه سال پیش از 20 هزار تومان به 40 هزار تومان رسید و ما پیشنهاد مبلغ یكصد هزار تومان برای حق مسكن كارگران را به هیات وزیران ارسال كرده ایم.
به گزارش ایرنا، شورای عالی كار یكم بهمن ماه با حضور نمایندگان كارگران، كارفرمایان و دولت برای حق مسكن كارگران مشمول قانون كار برگزار شد و افزایش 60هزار تومانی آن تصویب شد.
اجرای این مصوبه منوط به تصویب هیات وزیران است.

** همسان سازی حقوق بازنشستگان كمبود بودجه داریم
وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی در پاسخ به پرسشی اعلام كرد: از سوی كمیسیون تلفیق چهار هزار میلیارد تومان برای اجرای همسان سازی حقوق بازنشستگان تخصیص پیدا كرد.
وی گفت: اجرای طرح همسان سازی حقوق و دستمزد نیازمند بودجه بسیار بالایی است؛ به همین دلیل به مجلس شورای اسلامی پیشنهاد اجرای این طرح در بازه زمانی سه ساله را ارائه كرده ایم.
این عضو كابینه دولت دوازدهم یادآوری كرد: پارسال برای همسان سازی رقم اندكی داشتیم اما ما افرادی با حقوق 500 هزار تومان داریم و برای همسان سازی به مبالغ بیشتری نیازمندیم.
وی درباره عیدی بازنشستگان كشوری نیز گفت: یك میلیون و 421 هزار بازنشسته كشوری عیدی پایان سال را یكشنبه شب (بیست و یكم بهمن ماه) دریافت كردند.
«بازنشستگان تامین اجتماعی نیز همراه آخرین حقوق امسال می توانند عیدی را دریافت كنند».

** زمان توزیع بسته حمایتی را از نوبخت بپرسید
شریعتمداری درباره جزییات و زمان توزیع دوباره بسته حمایتی تصریح كرد: پاسخ این سوال را باید از رئیس سازمان برنامه و بودجه دریافت كنید.
وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی در پاسخ به پرسش دیگری، شفاف سازی و دانستن حق مردم دانست و گفت: ما به ارائه اطلاعات دقیق به مردم مكلفیم؛ به همین دلیل 80 درصد فعالیت اقتصادی شركت های وزارتخانه را به طور شفاف در معرض دید همگان قرار داده ایم.
شریعتمداری افزود: درباره مقررات پرداخت حقوق و دستمزد به هیات مدیره بسیار دقیقیم و اگر در گذشته تخلفی شده باشد بدون شك به دستگاه های نظارتی اطلاع رسانی می كنیم.
وی تاكید كرد: قانون منع استفاده از بازنشستگان و ممنوعیت فعالیت چندشغله ها را اجرا كرده ایم و مردم نیز می توانند گزارش خود را به روابط عمومی وزارتخانه اطلاع دهند.

اقتصام*9454*1961*