بگذارید این خانه پابرجا بماند

انزلی-ایرنا-فیلمسازی موفق و برنده چند جایزه بین المللی است و در جشنواره های خارجی بعنوان داور و برنامه ریز حضور داشته اما با دستهایش بیل زده تا خانه اش را سرپا نگه دارد.

زهره زمانی چند سال اخیر رییس انجمن سینمای جوانان انزلی شده جایی كه هنرمندان بسیاری را به سینمای كشور معرفی كرده است.
اما اكنون زمزمه هیات امنایی كردن انجمن سینمای جوانان و ویران شدن خانه آرزوهایشان او و بسیارانی از هنرمندان این سرزمین را به شدت نگران كرده است.
این هنرمندان با جمع آوری بیش از دو هزار و 500 امضاء از كارگردان ها گرفته تا بازیگران و نویسندگان و روزنامه نگاران و دیگر اهالی فرهنگ و هنر خواستار جلوگیری از هیات امنایی شدن سینمای جوانان و مستقل ماندن این نهاد شده اند.
زهره زمانی در مصاحبه ای با خبرنگار ایرنا در این خصوص گفت:
صحبت از كوچك سازی انجمن سینمای جوانان است.گفتگو از ویران كردن خانه ای كه هزاران جوان بی چشمداشت مادی و تنها با انگیزه رشد فردی و غنای فرهنگ ملی و سینمایی در آن جوانی شان را سپری كرده و مو سفید كرده اند. جوانانی كه بارها و بارها ثابت كرده اند،راه هنر و سینما از عشق و تجربه میگذرد نه از مدارس و سازمانهای عریض و طویل دولتی و رسمی.
وی یاداور شد: در بریتانیا تصدی گری ها باعث شده كه سینمای ملی از بین رفته و صنعت سینمایی بریتانیا به حیاط خلوت فیلم های هالیوودی بدل شود كه در واقع میراث فرهنگ ملی آن كشور را به تاراج برده اند.
وی خاطرنشان كرد: فیلم كوتاه ، مستند و تجربی پاسدار فرهنگ ملی است. این میراث نباید و نمی تواند دستخوش طوفان شود و به یغما برود.
این بانوی فیلمساز اظهار داشت: تصدی گری استانها و ولایات ، روح سهم خواهی را بر سینمای جوانان حاكم خواهد كرد و نشانی از آن بر جای نخواهد ماند. اگر در آلمان تجربه ی ایالتی كردن جواب داده به دلیل نظام فدرالی حكومت است و بودجه های هنگفتی كه به دلیل رشد صنعتی در اختیار هر ایالت قرار دارد.
وی تصریح كرد: ما در شرایط تحریمی ناجوانمردانه به سر می بریم و نظارت دولت بر هنرها، تنها آب باریكه ای است كه بقای هنر و پویش های هنری را تضمین می كند.هیات های امنایی استانی با كدام بودجه و كدام صلاحیت هنری و زعامت فرهنگی قرار است برای سینمای كوتاه و تجربی سیاست گذاری كنند؟
زمانی متذكر شد: با انجام این تغییرات رسالت فیلم كوتاه محدود به ساختن كلیپها و تیزرهای سفارشی خواهد شد و در نتیجه سازمانی كه با وجود همه ی كاستی ها حداقل تاكنون استقلال رای اش را حفظ كرده به شیری بی یال و دم بدل خواهد شد.
رییس سینمای جوانان انزلی اذعان داشت: سینمای جوانان ایران مثل هر نهاد دیگری نیاز به بازنگری و تغییر دارد اما این بازنگریها باید به دست اهل آن سپرده شود،تغییرات شكلی و تشكیلاتی و اداری، تنها روح دیوان سالاری از نوع ایالتی را بر سازمان حاكم خواهد كردو نتیجه از هم اكنون روشن است 'مرگ فیلم كوتاه'.
*بیانیه مستقل ماندن انجمن ها
60 دفتر انجمن سینمای جوانان كشور با تهیه و انتشار بیانیه ای خواستار جلوگیری از هیات امنایی شدن این نهاد و مستقل ماندن آن شده اند.
در این بیانیه آمده است : در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی شكوهمند انقلاب اسلامی ایران مطلع شدیم كه طرحی برای ادغام و هیات امنایی شدن انجمن سینمای جوانان ایران در دست اجراست كه در طراحی آن نه تنها هیچ مشورت جدی، نظرسنجی و نیازسنجی از مدیران، سرپرستان، فیلمسازان و اعضای همدل و پرانگیزه انجمن در سراسر كشور نشده! كه شوربختانه در زمانی این خبر به ما رسید كه در حال برپایی جشنواره فیلم فجر و تهیه گزارش از حواشی آن برای سازمان فخیمه سینمایی هستیم، آن هم در دوران پختگی انجمن و نیز بلوغ انقلاب یعنی 40 سالگی!
به همین دلیل لازم دانستیم ضمن ابراز گلایه جدی از چنین تصمیمی بدون مشورت و كار كارشناسی با افرادی كه سی و چند سال است همچون شمع می‌سوزند تا اصغر فرهادی‌ها، رضا میركریمی‌ها، شهرام مكری‌ها و ... را تقدیم سینمای ایران و جهان كنند مخالفت جدی خود را با طرح مذكور اعلام داریم .
مخالفان طرح هیات امنایی شدن انجمن سینمای جوانان دلایل خود را به این شرح اعلام كردند :
1.انجمن سینمای جوانان ایران با همه زیرمجموعه‌های سازمان سینمایی متفاوت است و با ساختاری كم‌نظیر و حتی بی‌نظیر در جهان نشان داده كه با كمترین هزینه ممكن حتی در بخش نیمه دولتی می‌توان بازدهی بسیار بالایی داشت. به همین دلیل ادغام یا كوچك‌سازی آن به شدت به آینده و دستآوردهای آن ضربه خواهد زد.
2. برخی منتقدان به این اشاره دارند كه انجمن در حوزه آموزش كار موازی با بخش خصوصی انجام می‌دهد و این مأموریت بهتر است به دفاتر و آموزشگاه‌های آزاد سینمایی و دانشگاه‌های سینمایی سپرده شود! اما كافیست نگاهی گذرا به تعداد خروجی‌های آموزشگاه‌های آزاد و دانشگاه‌ها، هم در ورود به سینمای بلند حرفه‌ای و هم در افتخارات سینمای كوتاه بیاندازیم تا مشخص شود كفه‌ی ترازوی انجمن در چه میزان است و تمام آموزشگاه‌ها و دانشگاه‌ها نیز در چه وضعی؛ كه بی‌شك طبق آمار و عملكرد مشخص، كفه انجمن بسیار سنگین‌تر است!
این خود بیانگر تفاوت كیفیت آموزش در انجمن (كه روح و بخش جدایی‌ناپذیر آن بوده، می‌باشد) و خوشبختانه طبق آمار روشن، به خوبی در ماموریت خود در تربیت سینماگران خلاق و نیز شاخص سینمای ایران موفق عمل كرده است. در حالكیه اكثر آموزشگاه‌ها و ... برای منافع و درآمد اقتصادی شخصی، به آموزش عامه سینما در حوزه‌های بازیگری و گریم و .... می‌پردازند و شاید اندك آموزشگاه‌هایی در سطح كشور (آن هم در شهرهای بزرگ) باشند كه این مهم را به درستی و با خلوص لازم انجام دهند.
3. یكی از چالش های جدی دفاتر سینمای جوان در سراسر كشور چه در مراكز استان‌ها و چه در شهرستان‌ها عدم حمایت كافی ادارات كل بخاطر كثرت علاقمندان و تاسیس تشكل‌های مشابهی همچون انجمن‌های سینماگران استان ، خانه‌های هنرمندان و ... برای رقابت با انجمن‌ها ، به آن می‌توانید كارهای موازی سایر دستگاه‌ها در حوزه هنری ، شهرداری و حتی استانداری‌ها را هم اضافه كنید.
حال در صورت هیات امنایی شدن هیچ تضمینی وجود ندارد كه استانداران، شهرداران، مدیران كل و ... كه هزاران دغدغه ریز و درشت دیگر در استان و شهر خود دارند در این هیات باصطلاح امنایی شركت كرده، موثر باشند و دخالت‌های سلیقه‌ای اشخاصی كه هیچ شناختی از سینما ندارند به نفع مجموعه انجمن باشد.
تهیه كنندگان این بیانیه تاكید كرده اند: ما موافق تغییر هستیم اما در جهت بالندگی، رشد و گسترش انجمن، نه كوچك سازی و تغییر در ساختار آن؛ چرا كه با توجه به كارنامه‌ی روشن انجمن كه امروز دیگر بخشی مهم از تشخص سینمای ایران در داخل و خارج است و از دستاوردهای بلند مدت آن به‌شمار می‌رود انتظار آن می‌رفت امروز سازمان سینمایی و متولیان فرهنگی كشور در جهت گسترش و پویایی هر چه بیشتر انجمن گام موثر بردارند.
آنان در پایان با ابراز قدردانی از فرهنگدوستان حامی اعلام كرده اند: ما مدیران، پرسنل، فیلمسازان و دلسوزان انجمن سینمای جوانان، تقاضای جدی و فوری داریم ضمن بازنگری و توقف این طرح از سوی سازمان سینمایی، ترتیبی اتخاذ فرمایید تا برای بهسازی و چابك‌سازی انجمن با اعضای بی‌شمار آن از سراسر كشور مشورت و بر اساس نظرات جمع تصمیم جدیدی اتخاذ گردد.
در بین 2580 امضاء كننده این نامه اسامی هنرمندان نام آوری چون : جهانگیر میرشكاری، فاطمه معتمد آریا، محمد گذرآبادی، منیژه حكمت، مهتاب كرامتی، مهرداد اسكوئی، خسرو دهقان و دیگران دیده می شود.
6030