۲۳ بهمن ۱۳۹۷،‏ ۱۴:۳۰
کد خبر: 83206778
۰ نفر
كم تحركی شیوع فشارخون را 2 برابر كرده است

تهران- ایرنا- یك متخصص نفرولوژی گفت: پیروی از سبك زندگی نادرست و كم تحركی شیوع ابتلا به فشارخون بالا را در جمعیت ایرانی دو برابر افزایش داده است.

ناصر مهدوی پور روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار حوزه سلامت ایرنا افزود: كم تحركی و تغذیه نامناسب امروزه در خانواده های ایرانی بسیار ترویج یافته است و سلامت آنها را برای ابتلا به پرفشاری خون تشدید می كند.
وی اظهار داشت: فشارخون بالا اگر به درستی و به موقع كنترل نشود به سرخرگ ها آسیب رسانده و زمینه را برای بروز سكته های قلبی و مغزی مهیا می كند.
مهدوی پور گفت: سردرد، خواب آلودگی و كما از عوارض فشارخون بالاست. فشارخون بالا، همچنین باعث تنگ شدن عروق، حمله قلبی، كاهش توانایی پمپاژخون توسط قلب، نارسایی كلیه می شود و به چشم نیز آسیب می زند.
این پزشك متخصص ادامه داد: كلسترول خون عامل مهم در تعیین خطرناك بودن فشار خون بالا است زیرا حساسیت عروق را به این بیماری افزایش می دهد و باعث می شود كه افراد بیشتر مستعد آسیب دیدن باشند.
مهدوی پور اضافه كرد: بر اساس گزارشهای كشوری، بیش از 10 میلیون نفر از ایرانیان دچار فشار خون بالا هستند و باید از خوددرمانی بپرهیزند.
این نفرولوژیست، گفت: بسیاری از افراد دچار پرفشاری خون از بیماری خود اطلاع ندارند و متاسفانه بسیاری از مردم اقدام به خوددرمانی می كنند و داروهای فشارخون را بدون تجویز پزشك مصرف می كنند و اغلب داروخانه‌ها هم این داروها را بدون نسخه به افراد می‌فروشند.
مهدوی پور تصریح كرد: دارو از جمله مهمترین اقدامات در درمان فشار خون است اما تشخیص نوع دارو و میزان مصرف آن نیاز به تجویز یك پزشك مجرب دارد، در صورتی كه دوز دارو بیشتر از مقدار لازم باشد عوارض خطرناكی در بیمار به وجود می آید.
وی افزود: افت فشار خون از جمله عوارضی هست كه اثرات غیرقابل جبرانی دارد، این حالت كه معمولا به دنبال ورزش و فعالیت بدنی در فرد بیمار، دیده می شود باعث می شود كه بیمار چند دقیقه پس از انجام فعالیت بدنی ناگهان فشارش پایین بیفتد و غش كند.
مهدوی پور ادامه داد: بیمارانی كه به دنبال شروع درمان های ضد فشار خون حالتی همچون سرگیجه، بی حالی و احساس غش كردن دارند، باید پزشك معالج خود را از این حالات با خبر كنند تا دوز داروها تغییر كند.
این پزشك، توصیه كرد: افراد برای پیشگیری از به فشارخون بالا، باید وزن خود را كنترل كنند، اضافه وزن نداشته باشد یا چاق نباشند، باید نمك را از سفره خود حذف كنند یا مصرف آن را به حداقل برسانند، زیرا مصرف بیش از حد نمك مهمترین عامل شیوع فشار خون بالاست.
وی تصریح كرد: تغذیه‌ سالم و ورزش منظم، می‌تواند به كاهش وزن نیز كمك كند و مدیریت وزن باعث كاهش كلسترول و فشار خون می‌شود و در نتیجه خطراتی كه ممكن است در صورت اضافه وزن رخ دهد كاهش پیدا می‌كنند.
مهدوی پور، مدیریت استرس را یكی دیگر از راه‌های پایین آوردن فشار خون دانست و افزود: استرس باعث افزایش فشار خون می‌شود و برای پیشگیری از آن باید ورزش كرد و از روشهای متمركز كردن ذهن استفاده كرد.
به گزارش ایرنا، چندی پیش رضا ملك زاده، معاون تحقیقات وزیر بهداشت از بی خبری ۶.۵ میلیون ایرانی از ابتلا به فشار خون بالا خبر داد و گفت: این میزان ناآگاهی می تواند كشور را با تشدید بحران مرگ زودرس نیمی از ایرانیان مواجه كند.
ملك زاده افزود: بی‌توجهی جامعه پزشكی و جدی گرفته نشدن فشار خون بالا توسط مردم از عوامل مهم افزایش این بیماری است. اگر این دو عامل بر طرف شود، شاهد كاهش 25 درصدی مرگ‌های ناشی از سكته‌های قلبی و مغزی در ایران خواهیم بود.
وی تصریح كرد: ثبت میزان قابل توجه مرگ و ناتوانی منتسب به فشار خون بالا در بسیاری از مطالعات ملی تایید شده است. بر اساس مطالعات انجام شده در كشور ۵۰ درصد مرگ و میرها، ناشی از حوادث قلبی عروقی بوده و در این بین، ۳۳ درصد مرگ و میرهای قلبی - عروقی به علت فشار خون بالا است.
آمارهای وزارت بهداشت نشان می دهد، حداقل 45 درصد ایرانیان حداقل تحرك و ورزش هفتگی را ندارند. كارشناسان بهداشت توصیه می كنند، هر فرد در طول روز حداقل نیم ساعت فعالیت بدنی سریع داشته باشد به نحوی كه عرق كند.
اجتمام *9022 * 3063