بازگشایی مرز خسروی یكی از مطالبه های جدی مردم است

قصرشیرین- ایرنا- فرماندار قصرشیرین گفت: مرز رسمی خسروی یكی از مرزهای باسابقه و قدیمی برای تردد زائران عتبات عالیات است و بازگشایی این مرز یكی از مطالبه های جدی مرزنشینان این شهرستان و مردم استان كرمانشاه است

به گزارش خبرنگار ایرنا، مرادعلی تاتار روز سه شنبه در جلسه ستاد بازسازی عتبات عالیات در محل فرمانداری قصرشیرین، افزود: هم اكنون زیرساخت های بسیار خوبی از جمله پایانه بین المللی مسافری، وجود توقفگاههای خودروهای سواری، هتل ها و امكانات اقامتی مناسب برای تردد زائران عتبات عالیات در قصرشیرین وجود دارد كه این حجم امكانات و زیرساخت در هیچ مرز دیگری وجود ندارد.
وی اظهار داشت: هم اكنون منتظر سازمان حج و اوقاف برای عبور كاروان ها از این مرز رسمی هستیم كه به زودی مرز رسمی خسروی بازهم پذیرای زائران باشد.
نماینده عالی دولت در قصرشیرین همچنین ازحضور انقلابی مردم در راهپیمایی یوم الله 22 بهمن كه پاسخی قاطع به تمامی تهدیدها و توطئه های دشمنان انقلاب اسلامی بود ، قدردانی كرد.
تاتار گفت: حضور مرزنشینان قصرشیرین با وجود مشكلات فراوان پس از وقوع زلزله، تورم و گرانی و مشكلات اقتصادی در راهپیمایی 22 بهمن امسال عشق و پایبندی مردم را در دفاع از آرمان های والای حضرت امام راحل و رهبر معظم انقلاب و نظام اسلامی نشان داد.
رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات گفت: ستاد بازسازی عتبات و پشتیبانی عراق در سال 1382 به همت جمعی از دوستداران اهل بیت (ع) و متخصصان، معتمدان و خیران، با استفاده از رهنمودهای مقام معظم رهبری برای توسعه اماكن مقدس عراق تشكیل شد.
بهمن صحرایی افزود: برای ساخت و بازسازی، مرمت، توسعه صحن ها و زیباسازی بقاع های متبركه، هیچ كمكی از دولت گرفته نمی شود.
وی اظهار داشت: جمع آوری نذورات و همچنین برپایی موكب ها در ایام اربعین امسال نسبت به سال 96، 50 درصد افزایش داشته كه در زمینه جمع آوری كمك های نقدی و غیرنقدی مردمی به ستاد بازسازی عتبات عالیات نیز مشاركت مردم استان كرمانشاه از میانگین كشوری بالاتر است.
صحرایی گفت: هم اكنون مردم استان كرمانشاه در ساخت صحن حضرت زینب (س) در كربلای معلا مشاركت می كنند.
وی عنوان كرد: یكی از اهداف اصلی ستاد بازسازی عتبات عالیات را ساماندهی كمك های نقدی و غیرنقدی مردم دانست و گفت: استان كرمانشاه از سال 84 كه ستاد بازسازی عتبات آن تشكیل شده در این زمینه فعال است.
وی همچنین یكی از وظایف ستاد بازسازی عتبات عالیات را جذب مشاركت های مردمی، نذورات و كمك نقدی و غیرنقدی مردم كرمانشاه به زوار اربعین دانست.
در پایان احكام ستاد بازسازی عتبات عالیات شهرستان قصرشیرین تحویل آن ها شد.
مرز خسروی نزدیكترین نقطه از كشورمان به بغداد، كربلا، كاظمین و سامراست كه این مرز رسمی تا بغداد پایتخت كشور عراق 190، نجف 380، كربلا 300، كاظمین 203 و تا سامرا 326 كیلومتر فاصله دارد.
عملیات ساخت پایانه بین المللی مرز خسروی از سال 77 در نقطه صفر مرزی آغاز شد و این مجموعه در سال 81 با 75 میلیارد ریال اعتبار به بهره برداری رسید.
قصرشیرین با 27 هزار تن جمعیت در غرب كرمانشاه، بیش از 186 كیلومتر مرز مشترك با عراق دارد و در امتداد این مرزهای طولانی 2 مرز رسمی خسروی و پرویزخان قرار دارد كه اولی هم مرز با حوزه حكومت مركزی (بخش عربی) و دومی هم مرز با اقلیم كردستان عراق است.
مرز خسروی در 20 كیلومتری شهر قصرشیرین واقع شده است.
3012/8066