رها به خانه سلامت بهزیستی منتقل شد

تهران- ایرنا - رئیس اورژانس اجتماعی سازمان بهزیستی كشور گفت: رها دختر 11 ساله به خانه سلامت بهزیستی ایلام منتقل شده و اكنون خدمات حقوقی، درمانی-روانشناختی و حمایتی به او ارائه می شود.

رها دختر بچه 11 ساله اهل هلیلان شهرستان چرداول استان ایلام است كه به ازدواج مردی 44 ساله درآمده بود و به عنوان قربانی پدیده كودك همسری با مداخله بهزیستی و دادستان ایلام تحت حمایت قرار گرفته است.
رضا جعفری در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با قدردانی از ورود بهنگام و اثربخش دادستانی ایلام به پرونده رها، افزود: والدین رها چند بار از ایلام به تهران و برعكس مهاجرت كرده اند و اكنون در تهران هستند اما رها اكنون در ایلام نگهداری می شود و فقط به شرط فراهم شدن آمادگی های لازم در خانواده به خانواده خود ارجاع داده خواهد شد.
وی اضافه كرد: نگهداری این كودكان در مراكز بهزیستی طولانی مدت نیست. میان مدت و موقتی است اما بازگرداندن آنها به خانواده به شرطی است كه خانواده شرایط لازم را داشته باشد چرا كه خانواده های آسیب پذیر، آسیب كودك را تشدید می كنند؛ بازگشت موفق و سالم هدف ما است.
وی ادامه داد: رها با توجه به نوع آسیب و سن به خانه سلامت منتقل شده است؛ خانه های سلامت برای دختران در معرض آسیب است؛ هم اكنون 31 مركز دولتی خانه سلامت در كشور وجود دارد كه در مجموع هزار و 200 دختر در معرض آسیب در آنها نگهداری می شوند.
رئیس اورژانس اجتماعی سازمان بهزیستی كشور تصریح كرد: رها یك مورد نادر نیست، در آمارهای اعلام شده از سوی افراد مختلف، بیان شده كه سالانه 45 هزار ازدواج در سنین كودكی انجام می شود ؛ این ازدواج های از روی رضایت باطنی نیست و خودكشی در بین این دختران زیاد است.
جعفری افزود: این گونه ازدواج ها، ازدواج مصلحتی است كه از بالا تحمیل می شود. هنگامی كه كه كودكان به سنی می رسند كه می فهمند چگونه ازدواج كرده اند، آن گاه دچار مشكلاتی می شوند.
وی ادامه داد: در ازدواج كودكان با مساله «فاصله سنی» مواجه هستیم و در این گونه ازدواج ها ارتباط موثر و همدلی از بین می رود.
وی اضافه كرد: كودكی كه همسرش 40 سال از او بزرگتر است چگونه می توانند به اشتراك نظر برسند. كودك در این ازدواج دچار افسردگی، اضطراب و مشكلات عدیده روانی می شود و به آسیب های اجتماعی گرایش پیدا می كنند.
رئیس اورژانس اجتماعی سازمان بهزیستی كشور با اشاره به قانون مدنی مبنی بر اینكه عقد نكاح دختر قبل از رسیدن به سن ۱۳ سال تمام شمسی و پسر‌ قبل از رسیدن به سن ۱۵ سال تمام شمسی منوط به اذن ولی به شرط رعایت‌ مصلحت با تشخیص دادگاه صالح است، گفت: چون ازدواج در سن پایین خواه یا ناخواه منجر به محرومیت از تحصیل می شود، مطابق مصلحت كودك نیست.
جعفری افزود: ازدواج در سن پایین موجب می شود تا كودك تمام مزایای اجتماعی را از دست بدهد ؛ علاوه برآن كودك در سنین پایین به بلوغ جسمی، روانی و اجتماعی نرسیده است.
وی ادامه داد: این گونه كودكان هنگامی كه می خواهند باردار شوند با مشكلاتی روبرو خواهند شد؛ می توان پیش بینی كرد كه دختری كه به سن رشد و تكامل نرسیده نمی تواند وظایف و آموزش های لازم را درباره كودك خود انجام دهد؛ رعایت نشدن اصول تربیتی در مورد فرزندان این گونه دختران، دور از ذهن نیست.
وی اضافه كرد: دختران در سن پایین چون آمادگی لازم برای ازدواج را ندارند، بارداری آنان منجر به تولد نوزاد نارس می شود و احتمال مرگ مادر در سنین كودكی نیز وجود دارد.
رئیس اورژانس اجتماعی سازمان بهزیستی كشور گفت: خانواده هایی كه دختر خود را در سنین كودكی شوهر می دهند به این اصل باور دارند كه «یك نان خور كم می شود و هزینه های اقتصادی پایین می آید» اما غیر از فقر اقتصادی و معیشتی گاهی ردپای اعتیاد والدین این كودكان نیز دیده می شود.
جعفری افزود: برخی والدین كودك خود را به ازای مواد مخدر یا بدهكاری شوهر می دهند. البته گاهی نیز باورهای فرهنگی در برخی مناطق وجود دارد كه ازدواج كودكان در این مناطق متداول است كه در این مناطق باید اقدامات فرهنگی صورت گیرد.
وی ادامه داد: آموزش و پرورش به عنوان ناظر فرهنگی باید دست به كار شود و در زمینه كودك همسری، آموزش هایی را ارائه كند.
وی در ادامه با اشاره به لایحه تامین امنیت زنان گفت: این لایحه در مجلس شورای اسلامی مطرح شده و بسیار حائز اهمیت است كه هرچه زودتر به تصویب برسد.
رئیس اورژانس اجتماعی سازمان بهزیستی كشور یادآور شد: نمی توان گفت كودك همسری منحصر به برخی مناطق كشور است بلكه در شهرهای بزرگتر نیز كه به نظر می رسد در امكانات گوناگون برخوردار هستند، می توان كودك همسری را مشاهده كرد.
اجتمام *9185 * 3063

سرخط اخبار جامعه