جشن چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در باكو

باكو- ایرنا- مراسم جشن 22 بهمن سالروز پیروزی انقلاب اسلامی، دوشنبه شب با حضور شمار زیادی از سفیران و دیپلمات های مقیم باكو، مقامات دولتی جمهوری آذربایجان و شخصیت های مذهبی، سیاسی و فرهنگی این كشور برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا ، حجت الاسلام و المسلمین سید علی اكبر اجاق نژاد ، الله شكور پاشازاده رئیس اداره مسلمانان قفقاز ، شاهین مصطفی اف وزیر اقتصاد جمهوری آذربایجان در این مراسم حضور داشتند.
جواد جهانگیرزاده سفیر جمهوری اسلامی ایران در باكو طی سخنانی در این مراسم به تشریح دستاوردهای انقلاب اسلامی ، پرداخت و گفت: 40 سال قبل در چنین ایامی ، جهان شاهد رخدادی عظیم با تبعات مهم منطقه ای و بین المللی بود و ملت ایران به رهبری امام خمینی ، مردمی ترین انقلاب جهان را به پیروزی رساندند.
وی افزود: جمهوری اسلامی ایران، امروز از هر زمان قوی تر و مستحكم تر در مسیر آرمان های خود حركت می كند.قدرت های متخاصم بین المللی در راس آن امریكا و اسرائیل كه از سال ها پیش وعده سقوط نظام ایران را می دادند، اینك اعتراف می كنند كه ایران موثرترین نظام سیاسی در سرنوشت منطقه خاورمیانه است.
جهانگیرزاده گفت: مهمترین ارمغان انقلاب اسلامی برای ملت ایران آزادی و استقلال كشور بوده است و ما امروز در تصمیمات و اراده ملی خود به هیچ كشوری وابسته نیستیم .
سفیر ایران با بیان اینكه ، ایران امروز به كشوری صاحب جایگاه در مقیاس جهانی تبدیل شده است ، اظهار داشت: افزایش نرخ با سوادی به 93 درصد، توسعه آموزش عالی با 4.5 میلیون دانشجو ، افزایش صادرات غیر نفتی به 31 میلیارد دلار ، تولید خودرو از 150 هزار دستگاه به بیش از یك میلیون دستگاه نمونه هایی از پیشرفت های ایران طی چهل سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی است .
جهانگیرزاده افزود: خودكفایی در تولید بسیاری از محصولات كشاورزی،دستیابی به دانش هسته ای ، ركوردهای كم نظیر در علوم پزشكی ، فناوری نانو و تجهیزات نظامی
نتیجه چهل سال مقاومت ملت ایران در مقابل استكبار جهانی است .
وی ادامه داد: تردیدی ندارم كه تحریم های یك جانبه و غیرقانونی دولت جدید امریكا در برابر عظمت ملت ایران محكوم به شكست است و این انقلاب با رهبری هوشیار خود همانند چهل سال گذشته مسیر خود را با قدرت طی خواهد كرد.
سفیر ایران در باكو، با اشاره به گسترش روابط دو كشور ایران و جمهوری آذربایجان، گفت:ایران به اولین مقصد سفر های خارجی اتباع آذربایجان تبدیل شده و حجم تجارت دو كشور به مرز یك میلیارد دلار رسیده است .
جهانگیرزاده در ادامه افزود: تردد مسافر و كالا در تمامی مبادی مرزی زمینی دو كشور بصورت 24 ساعته انجام می شود ، محصول مشترك خودروی دو كشور وارد بازار شده است ،مسیر راهبردی كریدور شمال - جنوب و اتصال راه آهن در آستارا بطور جدی در حال پیشرفت است.
وزیر اقتصاد جمهوری آذربایجان ، سخنران دیگر این مراسم نیز ضمن تبریك پیروزی انقلاب اسلامی ایران ، گفت: چهل سال پیش حادثه مهمی در عرصه سیاسی جهان رخ داد و انقلاب اسلامی در ایران به پیروزی رسید.
مصطفی اف ، افزود: در دوران اخیر جمهوری اسلامی ایران در مسیر توسعه سریع و موفق حركت كرده و با كشورهای زیادی روابط تجاری ، اقتصادی خود را توسعه بخشیده و در نقشه سیاسی اقتصادی جهان جایگاه شایسته خود را یافته است.
وی افزود: ایران توانست در اثر پایبندی به اصل توسعه پایدار ملی ، تولید ناخالص ملی كشور را تا میزان 5 برابر و درآمد سرانه را به دو برابر افزایش داده و میزان ذخائر ارزی خود را چندین برابر كند.
مصطفی اف تاكید كرد كه جمهوری آذربایجان، همواره به روابط خود با جمهوری اسلامی ایران اهمیت ویژه ای می دهد و مناسبات دو جانبه هم در سطح منطقه ای و هم در سازمان های بین المللی در یك خط فزاینده و رو به رشد توسعه یافته و تقویت می شود.
وی افزود: من از مواضع عادلانه ایران كه بر مبنای حقوق بین الملل در مناقشه ارمنستان - آذربایجان از تمامیت ارضی جمهوری آذربایجان حمایت می كند ، تشكر می كنم .
وزیر اقتصاد جمهوری آذربایجان با اشاره به امضای 159 سند از جمله اسناد مهم اقتصادی بین دو كشور ، اظهارداشت:علاوه بر آن امضای كنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر و سند همكاری های تجاری - اقتصادی میان دولت های ساحلی خزر ، نشان از گسترش همكاری ها دارد.
مصطفی اف گفت: كمیسیون مشترك اقتصادی و گروه دوستی پارلمانی در توسعه روابط دو كشور دارای نقش مهمی هستند و برگزاری سیزدهمین اجلاس كمیسیون مشترك در باكو نتایج مفیدی خواهد داشت و توافقات جدیدی حاصل خواهد شد.
وی خاطر نشان كرد: حجم تجارت دو كشور در سال 2018 در مقایسه با سال 2017 میلادی ، حدود 74 درصد افزایش یافته ، و ایران تاكنون 3.4 میلیارد دلار در آذربایجان سرمایه گذاری كرده كه 3.3 میلیارد دلار آن در حوزه نفت و 120 میلیون دلار آن در بخش غیر نفتی بوده است.
به گفته وزیر اقتصاد جمهوری آذربایجان ، حدود یك هزار شركت ایرانی در زمینه های خدمات ، مخابرات ، تجارت ، صنعت ، ساختمان ، بانك و بیمه ، حمل و نقل و دیگر زمینه ها در آذربایجان فعالیت می كنند.
مصطفی اف اضافه كرد: سال گذشته در شهرك صنعتی نفتچالا مراسم افتتاح كارخانه خودروسازی خزر انجام شد كه نشاندهنده كار مشترك و سرمایه گذاری مفید و موفقی است كه راه را برای پیشبرد سایر برنامه ها فراهم می سازد.
خاورم ** 337** 1579