نمایش اقتدار چهل سالگی انقلاب ملت ایران در 22 بهمن 97

تهران -ایرنا-حضور باشكوه و معنادار ملت بزرگ ایران در راهپیمایی 22 بهمن 97 جلوه های بی نظیری را خلق كرد، زیرا هم جشن چهل سالگی درخت تنومند انقلاب اسلامی به شایستگی برگزار شد و هم تلاش گسترده مقام های آمریكایی و صهیونیستی برای ناامیدكردن ملت ایران به یاس تبدیل شد.

میلیون ها ایرانی در سرتاسر ایران صبح دوشنبه به خیابان ها آمدند و با حضور گسترده خود، حماسه ای از اقتدار و صلابت را به نمایش گذاشتند، موضوعی كه از چشمان رسانه های خارجی پنهان نماند و حضور گسترده مردم و پیام این حضور به صورت ویژه ای در گزارش های خبری در رسانه های جهان بازتاب یافت.
به گزارش ایرنا، درحالی كه روز دوشنبه شرایط جوی در بسیاری از نقاط ایران ابری، بارانی و برفی بود، میلیون ها ایرانی با حضور در راهپیمایی 22 بهمن، چهل سالگی پیروزی انقلاب را جشن گرفتند. این مراسم همچون سال های گذشته ازسوی رسانه های خارجی مورد توجه قرار گرفت و هریك از این رسانه در گزارش هایی به پوشش این رویداد پرداختند.
رسانه های غربی در گزارش های خود حضور گسترده مردم ایران و صحبت های حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رئیس جمهوری در مراسم سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی را پوشش دادند.
خبرگزاری رویترز در گزارشی از مراسم 22 بهمن نوشت كه با وجود افزایش قیمت ها، كمبود مواد غذایی و تورم بالا، مشاركت در راهپیمایی های امروز گسترده بوده است.
این خبرگزاری همچنین در انعكاس سخنرانی رئیس جمهوری به نقل از وی نوشت: ایران مصمم است كه قدرت نظامی و برنامه موشكی بالستیك خود را افزایش دهد.
خبرگزاری آمریكایی آسوشیتدپرس نیز در گزارشی از تهران به نقل از مردی كه به همراه همسر و پسر 18 ماهه اش در راهپیمایی شركت كرده بود، نوشت: من آینده روشنی برای فرزندم و كشورمان می بینم.
این خبرگزاری در بخش دیگری از گزارش با اشاره به تنش در روابط ایران و آمریكا نوشت: 'امسال سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی با افزایش تنش ها میان ایران و آمریكا و تبعات خروج این كشور از برجام مصادف شده است.هفته پیش آیت الله خامنه ای رهبر عالی ایران با دفاع از شعار مرگ بر آمریكا، سران و نه مردم این كشور را مخاطب آن خوانده بود'.
خبرگزاری فرانسه نیز از اجتماع 'هزاران نفر' در مركز تهران خبر داد و انقلاب اسلامی چهل سال پیش را زلزله ای سیاسی خواند كه به هزاران سال سلطنت پایان داد و پژواك آن هنوز در منطقه طنین انداز است.
این خبرگزاری در گزارشی از تهران نوشت: مردم با وجود بارش باران در راهپیمایی شركت كردند. دولت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب امسال را به نشانه بلوغ در سنت اسلامی و مبعث حضرت محمد (ص) در سن چهل سالگی بهای فراوان داده بود.
شبكه های تلویزیونی و رادیوهای غربی نیز در گزارش های خود از ایران به حضور گسترده مردم در راهپیمایی 22 بهمن پرداختند. 'فردریك پلتن' خبرنگار شبكه تلویزیونی سی ان ان آمریكا كه از میدان آزادی تهران و حضور میلیونی مردم تهران گزارش می داد، گفت: مردم ایران از مشكلات بوجود آمده همچون دشواری اقتصادی كه با خروج دولت آمریكا از توافق هسته ای برای آنان رقم خورد، آگاه هستند.
وی افزود: مردم ایران از دولت آمریكا به ویژه از ترامپ خشمگین هستند.
شبكه خبری تلویزیونی 'فرانس 24' فرانسه نیز با پوشش خبری راهپیمایی 22 بهمن در گزارشی ویژه به مناسبت چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی اعلام كرد: بازگشت آیت الله خمینی (ره) به تهران نقطه عطف انقلاب بود.
خبرنگار فرانس 24 در این گزارش وِیژه افزود: آیت الله خمینی (ره) در سال 1979، اندكی پیش از خروج شاه از ایران و زمانی كه انقلاب به نقطه اوج خود رسید، شورای انقلاب را تشكیل داد كه بعدها جمهوری اسلامی شد.
وی افزود: در 16 ژانویه سال 1979 شاه ایران را ترك كرد و هرگز به كشور بازنگشت و این نقطه پایان پادشاهی 2500 ساله در ایران بود.
شبكه خبری دولتی 'رای نیوز 24' ایتالیا نیز گزارش داد: مردم ایران روز دوشنبه زیر بارش باران، چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی را در خیابان ها جشن گرفت.
این شبكه خبری در بخش دیگری از گزارش خود افزود: روز 22 بهمن در تقویم ایرانی ها، روز سقوط رژیم محمدرضا شاه پهلوی و بازگشت پیروزمندانه آیت الله خمینی (ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی از تبعید است. این مراسم در لحظه ای دشوار برای ایران كه با تحریم های جدید امریكا دچار افزایش قیمت ها و تورم شده اند، برگزار شد.
'فرانك متوون' خبرنگار رادیو فرانسه نیز روز دوشنبه در خیابان های منتهی به میدان آزادی سرگرم ارسال گزارش های مستقیم خود بود.
وی در گزارش های خود از تهران به حضور گسترده مردم در مراسم بزرگداشت پیروزی انقلاب اسلامی پرداخت و گفت: جمعیت عمدتا جوانی كه در تجمع امروز دیدم با غرور ملی، جمعیت بزرگی بود كه با وجود باران شانه به شانه هم در خیابان ها حضور یافتند تا از انقلاب خود حمایت كنند و این با وجود تمام مشكلات اقتصادی در طول 40 سال گذشته رخ می دهد.
روزنامه 'لوموند' فرانسه نیز در گزارش خود از سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، از این انقلاب به عنوان كابوس 40 ساله آمریكا یاد كرد و نوشت: جمهوری اسلامی ایران با وجود تحریم های آمریكا، بدون وقفه به پیگیری اهداف خود ادامه می دهد.
خبرگزاری شین هوا چین نیز در گزارشی از تهران نوشت: مردم ایران امسال با اقتدار بیشتری با حضور در خیابان ها در جریان راهپیمایی 22 بهمن، چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی را گرامی داشتند.
این خبرگزاری در گزارش خود نوشت: مردم ایران در راهپیمایی بزرگ خود در شهرها و استان های مختلف كشور، شعارهایی علیه دولت 'دونالد ترامپ' رییس جمهوری آمریكا و تحریم های آن كشور علیه ملت ایران، سر دادند.
راهپیمایی 22 بهمن همچنین مورد توجه بسیاری از رسانه های منطقه قرار گرفت و هریك از این رسانه ها در گزارش های خود حضور گسترده مردم در این مراسم در صدر اخبار خود قرار دادند.
شبكه خبری المیادین با آغاز راهپیمایی در تهران در گزارشی از تهران اعلام كرد كه میلیون ها ایرانی در سراسر این كشور پیروزی انقلاب اسلامی را جشن گرفتند.
خبرنگار المیادین از تهران گزارش كرد: مردم ایران از صبح دوشنبه راهپیمایی گسترده ای را برای بزرگداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی خود آغاز كردند. 'مرگ بر آمریكا' و 'مرگ بر اسراییل' اصلی ترین شعارهای تظاهركنندگان در این راهپیمایی است.
به گزارش المیادین، همزمان با تهران، در بیش از هزار شهر و دهها هزار روستای راهپیمایی 22 بهمن آغاز شده است.
شبكه خبر 'المنار' نیز با بازتاب راهپیمایی گسترده مردم ایران در تهران و سایر استان های كشور در روز 22 بهمن نوشت: مردم ایران یكصدا در راهپیمایی فریاد زدند به دستاوردهایی انقلاب اسلامی در طول چهل سال گذشته افتخار می كنیم و به آینده كشور امیدواریم.
شبكه خبری الجزیره نیز مراسم راهپیمایی 22 بهمن را همراه با سخنرانی رئیس جمهوری در میدان آزادی بطور مستقیم پخش كرد.
خبرنگار این شبكه تلویزیونی كه از خیابان آزادی تهران و از بین جمعیت شركت كننده در تظاهرات گزارش ارسال می كرد، در گزارش خود گفت: مردم ایران در پایان چهارمین دهه پیروزی انقلاب خود با حضور در خیابان ها سالگرد انقلاب اسلامی را جشن گرفتند.
در این میان شبكه خبری روسیا الیوم با بازتاب سخنان روحانی، به نقل از وی نوشت: ایران از هیچ كس برای ادامه تقویت توانمندی های دفاعی و موشكی خود اجازه نگرفته و نخواهد گرفت.
روسیا الیوم افزود: رئیس جمهوری ایران بر ادامه تقویت برنامه موشك های بالستیك خود با وجود فشار از سوی كشورهای غربی كه می خواهند مانع تقویت قدرت دفاعی ایران شود، تاكید كرد.
روحانی تصریح كرد: حضور گسترده مردم در جشن پیروزی انقلاب، توطئه های دشمنان را كه طی سال جاری برای ایران كشیده بودند، خنثی كرد.
بخش های عربی شبكه خبری بی بی سی، اسكای نیوز، سی ان ان، و خبرگزاری های رویترز و خبرگزاری فرانسه نیز در گزارش های خود به موضوع انقلاب اسلامی و راهپیمایی مردم ایران در 22 بهمن پرداختند.
رسانه های تركیه از جمله شبكه های خبری سون دقیقه، خبرلر، حریت، صباح، استار و دیگر شبكه ها ی اینترنتی خبری در اخباری با تیتر میلیوها ایرانی در خیابانها' در مطالبی با مضامین مشابه نوشتند : میلیون ها ایرانی در چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی به رغم سردی هوا به خیابان ها ریختند.
مراسم بزرگداشت 22 بهمن از سوی روزنامه های عربی نیز مورد توجه قرار گرفت. روزنامه 'القدس العربی' نوشت: صدها هزار ایرانی در سراسر ایران به مناسبت چهلمین سالروز سرنگونی شاه و پیروزی انقلاب ایران به رهبری آیت الله خمینی (ره) به خیابان ها آمدند.
این روزنامه افزود: تلویزیون ایران مردم این كشور را كه در سرما و برف برای تظاهرات بیرون آمده بودند، به تصویر كشید كه با حمل انواع پلاكارد و پارچه نوشته هایی شعار 'مرگ بر اسرائیل' و 'مرگ بر آمریكا' سر می دادند.
روزنامه سعودی الشرق الاوسط نیز كه همواره با نگاهی خصمانه تحولات ایران را پوشش می دهد، سخنان روحانی درباره تقویت برنامه موشكی بالستیك را پوشش داد و به نقل از روحانی نوشت: برای تقویت انواع مختلف موشك از كسی اجازه نگرفته و نخواهیم گرفت و همچنان به تقویت قدرت نظامی خود ادامه خواهیم داد.
الشرق الاوسط با اشاره به تحریم های آمریكا علیه ایران نوشت كه روحانی در سخنرانی خود تاكید كرد كه توطئه آمریكا علیه ایران هرگز موفقیت آمیز نخواهد بود.
روزنامه تشرین سوریه نیز در صفحه نخست خود در گزارشی از ایران نوشت: ایران چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی را جشن می گیرد.
روزنامه الیوم السابع مصر نیز در گزارشی به برگزاری مراسم بزرگداشت پیروزی انقلاب اسلامی در ایران پرداخت و به نقل از رئیس جمهوری نوشت: ایران به تقویت توان نظامی و موشكی خود ادامه می دهد.
روزنامه فرامنطقه ای رای الیوم نیز بخشی از سخنان رئیس جمهوری ایران را بازتاب داد و نوشت: روحانی پس از محكومیت توطئه آمریكا، صهیونیست ها و كشورهای مرتجع خاورمیانه علیه كشورش گفت: امروز حضور مردم در خیابان های جمهوری اسلامی ایران، به این معناست كه دشمن هرگز نخواهد توانست كه اهداف شیطانی خود را محقق سازد.
در این میان تارنمای روزنامه صهیونیستی هاآرتص در گزارشی با بیان اینكه ایران امروز تولد چهل سالگی انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی(ره) را جشن خواهد گرفت، تاكید كرد به رغم مشكلات سیاسی و اقتصادی كه این كشور با آن روبروست، این نظام بی همتا هیچ نشانی از نابودی و محو شدن در خود ندارد.
برای پوشش مراسم راهپیمایی امسال، از 6 هزار و 500 خبرنگار داخلی وخارجی حاضر درمراسم 300 تن از رسانه های بین المللی بودند تا برای مخاطبان خود در سراسر جهان از تكرار طوفانی حركت ملت ایران گزارش كنند.
شبك**9365**1908**1392