پاي سعد حريري به دعواي سياسيون پاكستان كشيده شد

اسلام آباد - ايرنا - پس از ديدار اخير نخست وزيران پاكستان و لبنان در حاشيه سفر اخير 'عمران خان' به امارات، وزراي دولت پاكستان مدعي شدند كه 'سعد حريري' از اينكه در گذشته براي رفع اختلافات ميان سياسيون پاكستاني ميانجي شده بود ابراز پشيماني كرده است.

به گزارش خبرنگار ايرنا، عمران خان كه طي روزهاي اخير براي شركت در هفتمين نشست سران كشورهاي جهان درخصوص بهبود حكومتداري از طريق اصلاحات، نوآوري و فناوري به دبي سفر كرده، در حاشيه اين نشست با سعد حريري همتاي لبناني خود ديدار كرد.
'فواد چودري' وزير اطلاع رساني پاكستان در اين خصوص گفت: عمران خان در اين نشست از تمايل 'نواز شريف' نخست وزير سابق اين كشور كه هم اكنون به جرم فساد مالي در زندان بسر مي برد، براي انجام معامله با دولت و رهايي از زندان سخن گفت.
وي افزود:حريري در واكنش به اين اظهارات گفت كه وي از اينكه در گذشته بين پرويز مشرف حاكم نظامي سابق پاكستان و نوازشريف نخست وزير وقت پادرمياني كرده پشيمان است چون نواز شريف به هيچ يك از وعده هاي خود عمل نكرد.
فواد چودري همچنين در پيامي كه از حساب توئيتر خود به اشتراك گذاشته بود ، گفت: نخست وزير لبنان اقدام خود در گذشته براي طلب بخشش براي خانواده نواز شريف را اشتباه بزرگ توصيف كرده و هم اكنون از اين اقدام خود پشيمان است.
'اسد عمر' وزير دارايي پاكستان كه در نشست عمران خان و حريري در دبي حضور داشت نيز در گفت وگو با رسانه هاي كشورش گفت: عمران خان به همتاي لبناني خود گفت كه اين بار هيچ ملاحظه اي با مفسدان مالي نشده و دولت هيچ نرمشي در اين مورد از خود نشان نخواهد داد.
اين روزها مقامات دولت عمران خان در پاكستان مدعي هستند كه نواز شريف نخست وزير سابق اين كشور و رهبر حزب مسلم ليگ نواز براي رهايي از زندان و بسته شدن پرونده هاي فسادمالي عليه خود، به فكر معامله با دولت است درعين حال رهبران حزب حاكم پاكستان به ويژه شخص عمران خان نخست وزير اين كشور هرگونه نرمش در قبال پرونده هاي اختلاس مالي نواز شريف و ديگر سياسيون وابسته به حزب مسلم ليگ نواز را رد كرده و گفته است كه دولت وي هرگز در برابر مفسدان مالي كوتاه نمي آيد.
نوازشريف 69 ساله كه سه بار نخست وزير پاكستان بوده است به جرم فساد اقتصادي در زندان بسر مي برد.وي همچنين به صورت مادام العمر رد صلاحيت شده است.
همچنين «شهباز شريف» سروزير سابق ايالت پنجاب و برادر نخست وزير پيشين پاكستان كه در زندان به سر مي برد هم به اتهامي مشابه محكوم است.
خانواده نوازشريف مي‌گويند: پرونده سازي عليه آنها با انگيزه سياسي بوده است.
نوازشريف پيش از اين از سوي دادگاه عالي پاكستان در ژانويه 2017 به اتهام فساد مالي از سمت نخست وزيري بركنار شده بود.
نوازشريف و فرزندانش مريم نواز، حسين نواز و حسن نواز براساس اسنادي كه موسسه پانامايي ''موساك فونسكا' در سال هاي گذشته افشا كرد و به 'پرونده پاناما' معروف شد، به اتهام دست داشتن در فساد مالي، مجرم شناخته شدند و نخست وزير پيشين با حكم دادگاه عالي سلب صلاحيت و سپس بركنار شد.
نواز شريف به عنوان بزرگترين فرزند مرحوم ˈمحمد شريفˈ به همراه برادرش ˈشهباز شريفˈ از همان ابتداي نوجواني مسؤوليت هاي زيادي به عهده داشت و حفظ سرمايه پدر، زمين ها و كارخانه هايي كه بعدها خانواده شريف در آن سرمايه گذاري كرد به اين دو برادر واگذار شد.
وي در حكومت وقت ژنرال ضياءالحق - فرمانده پيشين ارتش و رييس جمهوري وقت پاكستان - و در سايه دولت ديكتاتوري وي وارد عرصه سياسي شد و توانست در اين دوره به يكي از اركان دولت پنجاب تبديل شود.
نوازشريف براي اولين بار در ششم نوامبر سال 1990 (15 آبان 1369) به عنوان نخست وزير پاكستان انتخاب شد. پيروزي وي نتيجه موفقيت ائتلاف ˈاسلامي جمهوري اتحادˈ بود اما شريف نتوانست دوره پنج ساله خود را به پايان برساند و توسط غلام اسحاق خان رييس جمهوري وقت پاكستان بركنار شد.
شهرت سياسي نواز شريف ارتباط مستقيم با برنامه هاي اقتصادي وي از جمله پيشرفت صنعت در پاكستان دارد.
در دوره دوم نخست وزيري نوازشريف در پاكستان، رييس حزب مسلم ليگ شاخه نواز كه احساس قدرت مضاعف داشت، تلاش كرد ˈپرويز مشرفˈ فرمانده وقت ارتش پاكستان را بركنار كند اما ارتش، قدرتمند تر از آن بود كه يك سياستمدار بتواند اين نهاد نظامي را از امور سياسي پاكستان حذف كند؛ بنابر اين كودتاي ارتش در مهرماه 1378 به حكومت نواز شريف پايان داد.
نواز شريف به علت جلوگيري از فرود هواپيماي مشرف در فرودگاه كراچي مورد محاكمه قرار گرفت اما بعد از يك تفاهم مخفيانه با ارتش و ميانجيگري رياض و برخي از سران عرب منطقه از جمله سعد حريري، به عربستان تبعيد شد.
شبك**آساق*274**1392