چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی  با استقبال شخصیت ها در رومانی برگزار شد

بلگراد-ایرنا- همزمان با چهلمین سالگرد پیروزی شكوهمند انقلاب اسلامی، مراسم بزرگداشت انقلاب اسلامی ایران با حضور جمع كثیری از مقامات سیاسی، فرهنگی، اقتصادی، شخصیت های سیاسی، مذهبی، علمی، دانشگاهی، سفیران و دیپلماتهای مقیم رومانی و جمعی از ایرانیان مقیم در سفارت كشورمان در بخارست برگزار شد.

به گزارش ایرنا از سفارت ایران در بخارست، مرتضی ابوطالبی سفیر جمهوری اسلامی ایران در رومانی در این مراسم با اشاره به دستاوردهای انقلاب اسلامی پس از پیروزی انقلاب گفت: چهل سال پیش در چنین روزی انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی (ره) پیروز شد و جمهوری اسلامی بر اساس قوانین الهی و از طریق آراء عمومی پیروز گردید.
یكی از دستاوردهای مهم انقلاب اسلامی دستیابی به استقلال سیاسی زیر سایه رهبری و ولایت رهبر معظم انقلاب آیت الله خامنه ای است.
وی تاكید كرد: ما معتقدیم تنها راه پیشرفت حقیقی و عدالت محور در اقتصاد ایران، تكیه زدن به نیروها و پتانسیل های داخلی است.
بر اساس معیارهای معتبر، ایران در حال حاضر از لحاظ اقتصادی رتبه هجدهمین را در جهان دارد و بر اساس پیش بینی صندوق بین المللی پول تا سال 2021به رتبه پانزدهم خواهد رسید.
ایشان تمسك به احترام متقابل را از اصول اصلی سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران ذكر كرد و افزود: جمهوری اسلامی ایران بصورت مداوم صلح آمیز بودن ماهیت برنامه هسته ای خود را اثبات كرده و آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز این موضوع را تایید كرده است.
در این راستا می توان برجام را نمونه بارز سیاست تعاملی جمهور ی اسلامی ایران با نظام بین الملل دانست.
ابوطالبی ضمن تاكید بر ماهیت دفاعی سیاست های جمهوری اسلامی ایران در حوزه نظامی اظهار كرد: ما فراگرفته ایم كه برای محافظت از مردم مان در حفظ كردن استقلال و برای دفاع از غرور ملی مان باید بر پتانسیل های بومی جهت برآورده كردن نیازهای مشروع دفاعی خود تكیه كنیم.
سفیر كشورمان با اشاره به تلاش های ایران برای حل چالش های بین المللی از جمله جنگ و تروریسم در منطقه خاورمیانه ابراز كرد: پیشنهادات ایران برای خاتمه بخشیدن به جنگ های وحشتناك در یمن و سوریه مورد استقبال طرف های بین المللی قرار گرفته و ما معتقد هستیم كه حل مسئله تروریسم نیازمند همكاری جمعی در سطح بین المللی است.
وی با اشاره به نقطه نظر مشترك جمهوری اسلامی ایران و رومانی در خصوص همكاری های منطقه ای و بین المللی عنوان كرد: به دلیل اراده سیاسی دو طرف جهت ارتقاء روابط دو جانبه بویژه در حوزه تبادلات اقتصادی طی سالهای گذشته شاهد پیشرفت قابل ملاحظه روابط اقتصادی دو جانبه در دو كشور بودیم.
اروپام**436**1908