دولت 400 هزار واحد مسكن اجتماعي مي سازد

ساري- ايرنا- وزير امور اقتصادي و دارايي با اعلام اين كه تهيه مسكن يكي از دغدغه هاي مهم مردم جامعه بويژه جوانان است، گفت: دولت برنامه دارد 400 هزار واحد مسكوني اجتماعي براي افراد با درآمد متوسط ايجاد كند.

به گزارش خبرنگار ايرنا، فرهاد دژپسند دوشنبه شب در جمع مردم شهرستان نكا در شرق مازندران افزود: بر اساس برآورد انجام شده 2 ميليون و 200 تا 2 ميليون و 300 هزار واحد مسكوني خالي در كشور وجود دارد كه بلااستفاده مانده است و اين موارد آسيب مي زند كه البته دولت بايد ورود كند كه در حال انجام است.
وي با تاكيد بر اين كه مشكلات اقتصادي موجود در جامعه عوامل مختلف داخلي و خارجي دارد، گفت: همه اين مشكلات ناشي از سوء مديريت نيست .
وزير اقتصاد قضاوت منصفانه در باره عملكرد اقتصادي دولت را نيازمند قياس وضعيت كنوني با گذشته و حتي سال گذشته دانست و با طرح اين سئوال كه بايد ببينيم وضعيت صادرات نفتي سال گذشته و توان مديريتي دولت چگونه بوده است ؟ توضيح داد: سال گذشته همين موقع صادرات غير نفتي داشتيم و امسال هم داريم و كم نشد و تورم سال گذشته اين موقع 32 درصد بود ولي اكنون كاهش يافته است و همه اين موارد بيانگر آن است كه سوء مديريت نيست و دولتي كه تورم را به تك رقمي رساند يعني مديريت كرد.
وي افزود: تورمي كه اقتصاددانان پيش بيني مي كردند اكنون به 50 تا 60 درصد برسد، با مديريتي كه انجام شد به حدود 20 درصد رسيده است و دولت تلاش دارد باز هم اين ميزان را كاهش دهد.
دژپسند يكي از مشكلات اقتصادي كشور را بي اخلاقي برخي كاسب نماها دانست و گفت: كاسب نماهاي بازار ارز و دلال هاي بي تعصب به وطن ارزش پول را پايين آوردند و دولت در چند ماه اخير تدابيري انديشيد و اكنون قيمت دلار به زير 10 هزار تومان رسيده است و تلاش داريم به ثبات برسيم و اين هم يعني اين كه در حال مديريت مشكلات هستيم.
وزير اقتصاد از بيكاري به عنوان يكي از مشكلات مهم و دغدغه مهم مردم ياد كرد و اظهار داشت : قطعا مردم از بيكاري جوانان در رنج هستند و جواناني كه جوياي كارند به اشتغال نياز دارند ولي بخش دولتي نمي تواند براي همه جوانان اشتغال ايجاد كند و بايد از حضور سرمايه گذاران استفاده كرد و تسهيلات در اختيار قرار داد تا اشتغال ايجاد شود.
وي افزود: امروز جشن چهل سالگي انقلابي را برگزار كرديم كه ' نه ' هاي فراواني گفتيم و اين نه گفتن ها يعني آري گفتن به استقلال و آزادي و اين كه ما به دنبال استقلال بوديم و به دنبال عزت خواهيم بود و خود را و كشور را مقاوم بارآورديم تا از هر تلنگري بازنايستيم.
وزير امور اقتصاد گفت: در دوران جنگ 100 ميليارد دلار به زيرساخت هاي كشور ضربه وارد شد و اين يك خسارت بود ولي مي دانستيم كه انقلاب كرديم كه بايستيم و پايدار باشيم و بايد تا جايي برويم و به جايي برسيم كه در اوج قدرت باشيم.
وي افزود: در دوران جنگ، جنگ اقتصادي و جنگ سخت را با هم داشتيم و در تمام دوران تلاش كرديم و حاصل آن اين كه اكنون رشد علم و فن آوري، فرهنگ، آموزش و بخش هاي مختلف را داريم و اميد به زندگي 20 سال افزايش يافت و اكنون بهترين رتبه را در عرصه پزشكي داريم و اكنون در ايران مشتري هاي خارجي داريم و پزشكان متخصص فراوان داريم و همه ناشي از تلاش است.
او ادامه داد: نگرش رژيم قبل، نگرش شهرگرايي بود نه روستاگرايي و نگرش محروميت زدايي و منطقه اي و تعادل درآمدي و افزايش توان ساخت سد و آزاد راهها و اتكاء به توان داخلي نبود، ولي اكنون برعكس است و ملاك اين است كه اشتغال زايي مناطق روستايي با تسهيلات گسترش پيدا كند و اين رويكرد خاص انقلاب بوده است.
دژپسند گفت: برق، آب، بهداشت و راه روستايي و آموزش و پرورش روستايي با نگرش بعد از انقلاب توسعه يافته است و در دهه اول انقلاب كه دهه جنگ هم بود بخش كشاورزي مورد توجه بود چرا كه تامين كننده مواد غذايي بود.
وي با اظهار اين كه نيازمندي هاي هر زمان متفاوت است، افزود: اگر پس از جنگ مرحوم آيت الله هاشمي رفسنجاني نمي ايستاد، اكنون مترو در تهران نداشتيم چون همكاران دانشگاهي ما در آن زمان و در زمان ساخت مترو اعلام مي كردند كه مترو توجيه اقتصادي ندارد، اما مرحوم آيت الله هاشمي رفسنجاني ايستاد و مترو راه اندازي شد و اين ناشي از نگرش منبعث از انقلاب است.
وزير اقتصاد استقلال اقتصادي و رفع مشكلات موجود را نيازمند ايستادگي و مقاومت دانست و گفت: بايد تلاش كنيم تا خودمان باشيم و روي پاي خود بايستيم، همان گونه كه قبل از انقلاب ايستاديم و مقاومت كرديم و انقلاب پيروز شد، جنگ را بدون اين كه كوچك ترين بخشي از كشور را به دشمن بدهيم، با مقاومت و ايستادگي و اراده كردن به نقطه مورد نظر رسانديم و اكنون در بخش دفاعي مرجع هستيم و به جايگاهي رسيديم كه كسي نمي تواند حرفي بزند و در بخش اقتصادي هم بايد به جايگاهي برسيم كه تورم و تحريم ها به ما آسيبي نرساند.
7332/1654