6 نمایش از مازندران در جشنواره تئاتر فجر روی صحنه می رود

ساری- ایرنا- 6 نمایش از مازندران در سی و هفتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر كه از امروز دوشنبه در تهران آغاز شد، روی صحنه می رود.

به گزارش خبرنگار ایرنا، یك نمایش از مازندران در بخش مسابقه بین الملل تئاتر فجر حضور دارد، یك اثر صحنه ای به عنوان میهمان روی صحنه خواهد رفت، یك نمایش خیابانی در بخش تئاتر خیابانی جشنواره فجر اجرا می شود و سه نمایش هم در بخش ' به علاوه فجر ' اجرا خواهد شد.
** نمایش
تئاتر ' نمایش ' اثری با ترجمه و كارگردانی مسعود حق پناه، هنرمند اهل آمل است كه در بخش مسابقه بین الملل تئاتر فجر به عنوان یكی از هفت نمایش بخش بین الملل جشنواره روی صحنه می رود. این اثر قرار است روز یكشنبه 28 بهمن در تالار سایه مجموعه تئاتر شهر، دو نوبت اجرا از ساعت های 17 و 19 داشته باشد.
نمایش كه پیش از این به مدت 9 شب از 27 مهر تا 5 آبان در بلك باكس آمل روی صحنه رفته بود، نمایشنامه‌ ای از ' ساموئل بكت ' است كه مسعود حق پناه آن را ترجمه و كارگردانی كرده است و نخستین اجرای این نمایشنامه خارجی در ایران محسوب می شود. شیرین احمدی، امیر گیل و آپامه خسروی هنرپیشگان این اثر هستند.
** بیگانگی
تئاتر مازندران با نمایش خیابانی ' بیگانگی ' به نویسندگی و كارگردانی ' غنچه شكوهیان ' از آمل در بخش نمایش های خیابانی سی و هفتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر حضور دارد. این نمایش قرار است سه اجرا در جشنواره تئاتر فجر داشته باشد. نخستین اجرای بیگانگی 30 بهمن از ساعت 16 و 30 دقیقه در محوطه خانه هنرمندان برای انجام می شود.
روز چهارشنبه یكم اسفند هم نمایش بیگانگی ابتدا از ساعت 16 در محوطه مجموعه تئاتر شهر اجرا می شود و پس از آن ساعت 22 و 30 دقیقه در ایوان انتظار مترو ولیعصر(عج) اجرا خواهد شد.
این نمایش پس از موفقیت در جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی مریوان و دریافت جایزه در بخش های كارگردانی، گروه بازیگری و موسیقی، مجوز حضور در جشنواره فجر را كسب كرد.
** خانه سیاه است
محسن اردشیر كارگردان و نویسنده شناخته شده تئاتر مازندران، 24 مهر تا 14 آبان در تئاتر شهر آمل، نمایشی با نام ' خانه سیاه است ' را روی صحنه برد كه به دعوت سی و هفتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر، قرار است روز شنبه 27 بهمن، دو نوبت در تالار اصلی تئاتر شهر روی صحنه برود.
خانه سیاه است در مورد زندگی و آثار فروغ فرخزاد است كه اجرای آن در آمل حدود 2 هزار مخاطب را طی 20 شب اجرا به تئاتر شهر آمل كشاند. این نمایش در ساعت های 17 و 20 روز شنبه 27 بهمن در تالار اصلی تئاتر شهر روی صحنه می رود.
** تكرار
نمایش ' تكرار ' به نویسندگی امیر رفیعی و كارگردانی مهیار صیفوری از تنكابن، به عنوان یكی از سه نمایش تولید شده هنرمندان مازندران در بخش ' به علاوه فجر ' سی و هفتمین دوره این جشنواره روز سه شنبه 23 بهمن و در دومین روز فجر سی و هفتم روی صحنه می رود.
تكرار سه شنبه و چهارشنبه، 23 و 24 بهمن، از ساعت 21 و 30 دقیقه در تماشاخانه ' دیوار چهارم ' واقع در میدان فلسطین، خیابان طالقانی، بین خیابان سرپرست و فریمان، پلاك 544 روی صحنه می رود.
این نمایش تك پرسوناژ با بازی ' لاوین خادمی گیلانی ' در سی اُمین جشنواره تئاتر مازندران نیز روی صحنه رفت كه جایزه بهترین بازیگر زن و رتبه دوم كارگردانی را دریافت كرد.
** پلی از جنس شیشه
روز پنجشنبه 25 بهمن، نمایش ' پلی از جنس شیشه ' نوشته نگار نادری به كارگردانی فرشته پیاده روحی از بابل، دو نوبت در بخش ' به علاوه فجر ' جشنواره بین المللی فجر روی صحنه می رود. این نمایش قرار است ساعت های 18 و 20 ، در تماشاخانه ' مان ' (استاد مشایخی) به نشانی خیابان انقلاب، ضلع شمال غرب چهارراه ولیعصر، جنبه داروخانه، پلاك 1478 روی صحنه برود.
پلی از جنس شیشه نمایشی در باره خشونت علیه زنان است كه سال 1396 با بازی فرشته پیاده روحی و همسرش اهورا گل عموپور تولید شده و یكی از نمایش های بیست و نهمین جشنواره تئاتر مازندران بود.
** شكلك
نمایش ' شكلك ' اثری از گروه تئاتر ' ایما ' كه به كارگردانی افسانه منادی در كارگاه تجربی هنر بابل تولید شد، سومین نمایش از مازندران است كه در بخش ' به علاوه فجر ' روی صحنه می رود. این نمایش قرار است در روزهای 29 و 30 بهمن و یكم، دوم و سوم اسفند پنج نوبت در تماشاخانه ' شانو ' واقع در خیابان وصال شیرازی، تقاطع خیابان طالقانی، كوچه فرهنگی، پلاك 3 روی صحنه برود. اجرای شكلك در هر پنج شب از ساعت 21 آغاز می شود.
نویسنده این نمایش نغمه ثمینی است و ساجده نجاریان، محمد حسینی، نگین متولی و بردیا حمیدزاده بازیگران این نمایش هستند. نادر مقدس كارگردان شناخته شده مازندرانی هم تهیه‌كنندگی این اثر نمایشی را به عهده دارد. ' شكلك ' دی ماه امسال به مدت دو هفته در پلاتو كارگاه تجربی هنر بابل روی صحنه رفت.
علاوه بر این آثار، نمایش ' خانه ' نوشته نغمه ثمینی و به كارگردانی سینا علیپور كه یكی از نمایش های برتر سی اُمین جشنواره تئاتر مازندران بود، نیز روز 17 دی در اردبیل به عنوان یكی از نمایش های بخش فجر استانی روی صحنه رفت. همچنین ' امیرعلی نبویان ' هنرمند اهل آمل نیز امسال با نمایش ' تناسخ سه تا سی و پنج تومان ' از تهران در بخش مسابقه ایران 2 تئاتر فجر حضور دارد.
سی و هفتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر، از 22 تا 4 اسفند با دبیری نادر برهانی مرند در تهران برگزار می شود.
9927/1654