طرح آمریكا برای تشكیل اتحاد خاورمیانه ای علیه ایران محكوم به شكست است

تهران- ایرنا-تارنمای آمریكایی لوبلاگ در مطلبی نوشت: تلاش های آمریكا برای تشكیل اتحاد راهبردی خاورمیانه ای برای مقابله با ایران محكوم به شكست است زیرا برخی كشورهای خاورمیانه ای ایران را یك تهدید نمی بینند.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا، 'دنیل برامبرگ' از اعضای غیر مقیم مركز عرب واشنگتن دی. سی در مطلبی با عنوان 'ماموریت محكوم ترامپ برای اتحاد راهبردی خاورمیانه' افزود: تلاش های آمریكا برای تقویت اتحاد خاورمیانه به مدت طولانی منافع منطقه ای كشورهای كلیدی منطقه را تحت تاثیر قرار داده است. منطق این اتحاد تبعیت از مقابله با دشمن مشترك آمریكا است. اما اتحاد جمعی در برابر این دشمن مشترك به معنای برعهده گرفتن زحمت و هزینه اصلی این دشمنی است.
در ادامه مطلب درج شده در این تارنمای خبری – تحلیلی آمریكایی می خوانیم: این امر به وضوح در پیشنهادهای كاخ سفید برای تقویت این اتحاد راهبردی به ویژه در سخنرانی 'مایك پمپئو' وزیر امور خارجه آمریكا در تاریخ 10 ژانویه 2019 در قاهره با تاكید بر 'اتحاد راهبردی خاور میانه' مشخص بود. اما این تلاش محكوم به شكست است. مشكل تنها این نیست كه برخی كشورهای خاورمیانه ای بر سر این مساله كه ایران تهدید برای همه آنها نیست موافقت ندارند. مانع بزرگتر 'دونالد ترامپ' است كه وی رهبری امریكا در تقبل این هزینه ها را رد می كند. در حقیقت، او ترجیح می دهد بیشتر این هزینه ها برعهده مصر، اردن، عراق، كشورهای حوزه خلیج فارس، اسرائیل و تركیه باشد.

***پمپئو وعده 'همكاری' ایالات متحده به متحدان را داده است
ترامپ بارها اعلام كرده كه اتحاد وی با هركشور متحد كوتاه مدت است و تا زمانی ادامه دارد كه واشنگتن بداند این اتحاد برایش فایده دارد. تصمیم او برای خروج حدود 2 هزار سرباز از سوریه و قربانی كردن متحدان كرد واشنگتن، نخستین رویكرد ترامپ در خصوص سیاست های پوپولیستی وی نیست.
سخنرانی پمپئو در دانشگاه آمریكایی قاهره هم از همین سیاست های پوپولیستی پرده برداشت. وی در حالی كه وعده داده بود 'حقیقت' را بیان كند، اصرار داشت كه ایالات متحده را یك 'نیروی خوب' معرفی كند و ادعا كرد تا زمانی كه مبارزه با تروریسم تمام نشده، عقب نشینی نكند اما در حین این سخنان اعلام كرد واشنگتن در هیچ كدام از طرح های امنیتی، رهبری نظامی آن را بر عهده نخواهد گرفت. وی اضافه كرد واشنگتن همچنان بر تعهد خود برای كمك به دوستان خاورمیانه ای در راستای امنیت مرزها و مبارزه با تروریسم پایبند است.
وی تاكید كرد مسئولیت متحدان خاورمیانه در این میان بیشتر شده و آنها باید وظایف دیگری هم در راستای مبارزه با تروریسم بر دوش بگیرند.
اما صرف نظر از فشارهای واشنگتن برای اتحاد راهبردی با متحدان خاورمیانه ای، كاخ سفید باید بداند بسیاری از شركای ایالات متحده دارای اولویت های استراتژیك دیگری هستند كه با اولویت های راهبردی كاخ سفید همخوانی ندارد. این نكته به ویژه در مورد تركیه صدق می كند كه ایران یا دیگر ملل اسلامی را تهدید اصلی برای خود نمی بیند. از طرفی تنش های میان ایالات متحده و تركیه پرده از مشكل گسترده تری برای دیپلماسی خاورمیانه ای آمریكا بر می دارد.
پمپئو طی سخنرانی خود در قاهره، از اقدامات امارات متحده عربی، بحرین و عربستان سعودی در رویارویی با ایران قدردانی كرد، اما به موضوع بحث برانگیز دخالت این كشورها در فاجعه یمن اشاره ای نكرد. از سوی دیگر و پس از سخنرانی پمپئو در قاهره 'انور قارقاش' وزیر امور خارجه امارات متحده عربی در توئیتی از سخنان وی تمجید كرد و محور اصلی سخنان وی را اتحاد راهبردی واشنگتن با متحدان خاورمیانه ای دانست.
پمپئو همچنین در سایه مسائل مربوط به قتل جمال خاشقچی روزنامه نگار سعودی بر اهمیت رابطه واشنگتن و ریاض تاكید كرد اما گزارش ها نشان می دهد در دیدار خصوصی وی با محمد بن سلمان ولیعهد سعودی و ملك سلمان پادشاه عربستان بحث های پیچیده ای بر سر قتل این روزنامه نگار و مساله قتل و موضوع یمن در گرفته است.
هرچند وزیر امور خارجه آمریكا پس از این دیدار در توئیتی بر توافق خود با بن سلمان بر سر كاهش تنش ها برای رسیدن به توافق در سوئد برای حل مساله یمن تاكید كرد.
اما رهبران سعودی دلیل كمی برای باور چنین وعده هایی دارند. در این راستا به نظر می رسد رهبران عربستان سعودی و دیگر مقامات ارشد كشورهای حوزه خلیج فارس پیشنهاد پمپئو برای اتحاد جدید خاورمیانه ای را نپذیرفتند. در عوض، مذاكرات را در چارچوبی مبهم و مثبت حفظ كردند به گونه ای كه حتی در بعضی اظهارنظرهای عمومی آنها نگرانی مداوم از سیاست های ایالات متحده كاملا محسوس است.
از سوی دیگر بولتون طی سفر 6 ژانویه خود به اسرائیل (رژیم صهیونیستی) به خبرنگاران گفت خروج 2 هزار سرباز آمریكایی از شمال سوریه تا زمانی كه تركیه قول ندهد به نیروهای كرد حمله نمی كند، انجام نخواهد شد. یكی از اهداف آشكار این اظهارات، اطمینان بخشی به رهبران مضطرب اسرائیل بود. اما از دیگر اهداف بسیار بلندپروازانه این سخنان ایجاد شرایطی بود تا از سرعت خروج نیروهای آمریكایی از سوریه بكاهد. سخنان بولتون در حالی نقض خواسته رئیس جمهوری آمریكا است كه در تاریخ 23 دسامبر، ترامپ با اردوغان گفتگوی تلفنی داشت و سپس در توئیتی از حمایت اردوغان از خروج نیروهای امریكایی از سوریه خبر داد. در واقع به نظر می رسد این توئیت نشان دهنده این است كه واشنگتن و آنكارا خروج این نیروها را با یكدیگر هماهنگ كرده بودند. لذا سخنان بولتون یك گام جلوتر از این اظهارات بوده و در واقع بر حمایت ویژه واشنگتن از متحدان كرد به عنوان یكی از اولویت ها بیش از هرچیز دیگری تاكید كرده است.
اردوغان هم در واكنش به سخنان بولتون دیدار از پیش برنامه ریزی شده با وی در تركیه را لغو كرد. او تاكید كرد بولتون اشتباه بزرگی مرتكب شده و ما نمی توانیم در این مورد مصالحه كنیم (یعنی تعهد تركیه به حمله نكردن به نیروهای كرد). سخنان اردوغان كه در نیویورك تایمز برجسته شد، نشان داد كه شكست نیروهای كرد، اولویت شماره یك تركیه است.
دشوار است بتوان تصور كرد خواست ترامپ در این مورد هم راستا با اظهارات دیگر دولتمردانش باشد. در واقع، همانطور كه اردوغان اشاره كرد، 'سخنان متفاوت این افراد حاصل از وجود اختلاف در بخش های مختلف دولت است' اما این تفاوت تا چه اندازه است؟ در حالی كه پمپئو و بولتون در خصوص تضعیف سخنان ترامپ محتاط بوده اند، سعی نكرده اند تا جایگزین مناسبی برای خواست ترامپ ارائه دهند.
در این میان تلاش برخی كشورهای عرب منطقه برای ترمیم روابط با اسد را هم نباید نادیده گرفت. امارات متحده عربی اعلام كرده سفارت خود در دمشق را بازگشایی خواهد كرد، 'عمر البشیر' رئیس جمهوری سودان به تازگی دیداری از پایتخت سوریه داشته و ظاهرا اتحادیه كشورهای عرب باردیگر خواهان بازگشت سوریه هستند. این پیشرفت ها پیروزی برای مسكو است. این خود توضیح می دهد چرا 'رابرت فورد' سفیر پیشین آمریكا در دمشق كه پیش از این از حمایت ارتش آمریكا از گروه های مخالف 'سوری' حمایت كرده بود، پیشنهاد داده است ایالات متحده 'باید همكاری با روسیه در زمینه های مختلف راهبردی برای پیشبرد حل و فصل مساله سوریه' را در اولویت قرار دهد.
در واقع مشاركت با مسكو ممكن است آخرین كارت واشنگتن باشد. اما با توجه به چالش هایی كه ترامپ در داخل و خارج از كشور با آن مواجه است، جایی برای همكاری با روسیه باقی نمی ماند. علاوه بر این، پمپئو و بولتون و بسیاری از رهبران جمهوریخواه آشكارا یا بی سر و صدا با چنین سیاستی مخالف هستند، حتی اگر هیچ ابزاری برای حل دیپلماسی شكست خورده واشنگتن در دست نداشته باشند.
***'تارنمای لوبلاگ از نام جیم لوب سردبیر این تارنما، روزنامه نگار كهنه كاری كه گزارش های تحلیلی از سیاست خارجی واشنگتن در قبال خاورمیانه می نوشت گرفته شده است. این تارنما اولین وبلاگ برای دریافت جایزه 'آرتور راس' برای گزارش گیری و تجزیه و تحلیل مستقل از آكادمی دیپلماسی آمریكا در سال 2015 بود. این تارنما در سال 2008 راه اندازی شد و هدفش بیشتر تحلیل سیاستهای اتخاذ شده از سوی واشنگتن در قبال تهران بود'.
اروپام**7276**1485