ورود ناوهای آمریكا به دریای جنوبی چین را خشمگین كرد

پكن- ایرنا- به دنبال ورود دو ناوشكن آمریكایی به آبهای دریای جنوبی، چین بشدت به این اقدام واشنگتن اعتراض و آن را تحریك آمیز توصیف كرد.

به گزارش ایرنا 'هوا چون اینگ' سخنگوی وزارت خارجه چین روز دوشنبه در مصاحبه با خبرنگاران در پكن خاطر نشان كرد: ورود این ناوها به منطقه بدون اجازه چین بوده است.
دو فروند ناوشكن آمریكا امروز بی آنكه مجوزی از سوی دولت چین دریافت كرده باشند، وارد محدوده آبی جزایر 'نن شا' شده اند كه چین آن را متعلق به خود می داند.
سخنگوی وزارت امور خارجه چین افزود: پس از شناسایی این دو ناو و آگاهی از هویت آنها، بی درنگ نیروی دریایی چین به ناوشكن های آمریكایی هشدار داد كه باید فورا منطقه را ترك كنند.
'هوا' گفت: آمریكا باید آگاه باشد چین از هیچ اقدامی در راستای حراست از حق حاكمیت و تمامیت ارضی خود دریغ نمی كند و این منطقه جزو حیطه حق مالكیتی چین است و پكن ورود ناوها را به آن نمی پذیرد.
سخنگوی وزارت خارجه چین تصریح كرد: ورود ناوشكن های آمریكا به دریای جنوبی اوضاع را بحرانی و پر تنش می كند و نقض حق حاكمیت چین محسوب می شود و خطری برای صلح و امنیت كشورهای منطقه است.
وی تاكید كرد: از آمریكا می خواهیم فورا دست از چنین اقدامات و تحركات بی ثبات كننده بردارد و باعث نشود تنش ها در دریای جنوبی شدت گیرد.
جمهوری خلق چین تقریبا بر كل دریا و كشورهای ویتنام، فیلیپین، مالزی، برونئی و تایوان هریك بر بخش‌هایی از آن ادعای مالكیت دارند، همچنین این كشورها بر سر جزایر غنی از نفت و گاز اسپراتلی و پارسل اختلاف دارند.
ایالات متحده این دریا را از آب‌های بین‌المللی می‌داند و بر حق قانونی كشتی‌ها و زیر دریایی‌ هایش در رفت ‌و آمد در این دریا تاكید می‌ورزد و مخالف ساخت تاسیسات دریایی توسط چین در این آب راهه است.
آساق**231**1904**