جهانگیری: همدلی انقلابی را تكرار كنیم

شیراز- ایرنا- معاون اول رئیس جمهوری با بیان این كه انقلاب اسلامی مانند ایران، امام و رهبری متعلق به همه ایرانیان است، به سال های نخست انقلاب اشاره كرد و گفت: به یاد بیاوریم روزهایی كه در كنار هم بودیم و دوباره آن روزها را تكرار كنیم؛ امروز به همان همدلی و همزبانی نیاز داریم.

به گزارش ایرنا، اسحاق جهانگیری دوشنبه در جمع راهپیمایان 22 بهمن شهر شیراز افزود: ملت ایران در شرایط دشوار جنگ تحمیلی و در سال های آغازین پیروزی انقلاب، معنای ملت بودن را به دنیا نشان داد و امروز نیز با اتكا به ملت ایران، قادر هستیم از همه دشواری های فراروی كشور عبور كنیم.
این عضو هیات دولت گفت: دشمن به دنبال چند دستگی ، ایجاد یاس و ناامیدی و بی اعتمادی است، ما نیاز به وحدت و انسجام و گفت و گو داریم.
وی با بیان این كه درس های زیادی از انقلاب آموختیم، گفت: انقلاب اسلامی سرمایه مهم ما برای گذر از مشكلات است و امروز با تقویت روح همبستگی، مشاركت عمومی و امید به آینده قادر هستیم كه بر مشكلاتی كه دشمنان پیش روی ملت ایران گذاشته اند فائق آییم.
معاون اول رئیس جمهوری ادامه داد: انقلاب اسلامی مثل ایران، اسلام، امام و رهبری متعلق به همه ایرانیان است و باید بگذاریم همه به انقلاب دلبسته باشند.
جهانگیری گفت: هیچ گروهی نمی تواند انقلاب را به نام خود مصادره كند و انقلاب متعلق و متكی به همه ایرانیان در سراسر كشور است.
وی در ادامه به فرایند شكل گیری نظام جمهوری اسلامی ایران اشاره كرد و گفت: انقلاب اسلامی از معدود انقلاب هایی بود كه به سرعت به نظام خودش رسید و امام خمینی در كمتر از 50 روز، با رای مردم نظام اسلامی را در كشور مستقر كرد و در كمتر از یكسال، قانون اساسی كشور تدوین شد.
معاون اول رئیس جمهوری گفت: این موضوع پیامی دارد و آن این كه انقلاب اسلامی، خواسته ها و آرمان ها خود را از طریق قانون پیگیری می كند و قانونگرایی و حركت بر مدار قانون در این انقلاب اصل است.
** پیام حضور گسترده مردم در راهپیمایی 22 بهمن
جهانگیری درادامه با اشاره به حضور گسترده مردم شیراز در هوای بارانی در راهپیمایی 22 بهمن همگام با مردم دیگر شهرهای كشور گفت: مردم ایران در شرایط نامناسب آب و هوایی در راهپیمایی 22 بهمن حضور پیدا كردند تا از رهبری و نظام اسلامی حمایت كنند و به مقام های آمریكا پیام دهند كه از صحنه رویارویی با این ملت بزرگ خارج شوند.
وی افزود: مردم ایران به درخواست رهبر عزیزشان در صحنه حضور پیدا كردند تا این پیام را منتقل كنند كه پای دفاع از نظام اسلامی ایستاده ایم و آماده ایم تا آینده روشن برای كشور رقم بزنیم.
معاون اول رئیس جمهوری گفت: حضور مردم در شرایطی كه با مشكلات معیشتی و سختی هایی مانند بیكاری روبرو هستند نشان داد كه شرایط سخت داریم ولی بن بست نداریم و با اتكا به نیروی لایزال الهی و تدبیر رهبری و مسئولان و حمایت مردم از این مشكلات عبور می كنیم.
جهانگیری با اشاره به برنامه ریزی های دولت تدبیر و امید برای گذر از مشكلات فراروی كشور گفت: در این راستا، برنامه داریم تا هم معیشت مردم و هم اقتصاد كشور را سامان دهیم و در این عرصه، دست نیاز به سوی نخبگان، صاحب نظران و دلسوزان نظام دراز می كنیم تا از این دوره دشوار عبور كنیم.
** آمریكایی ها دروغ می گویند
معاون اول رئیس جمهوری در ادامه با اشاره به اعلام مقام های دولت آمریكا مبنی بر آغاز جنگ تمام عیار اقتصادی با ایران گفت: افرادی كه بزرگترین ترورهای تاریخ را در ایران انجام دادند و 17 هزار نفر از جمله رئیس جمهوری، نخست وزیر، رئیس قوه قضاییه و نمایندگان مردم در مجلس را به شهادت رساندند، امروز در حال فعالیت به عنوان مشاور كاخ سفید هستند.
جهانگیری، اعلام برخی دستگاه های اطلاعاتی آمریكا مبنی بر این كه ایران تخلفی در موضوع هسته ای نداشته است را یادآور شد و گفت: رئیس جمهوری آمریكا با بی اعتنایی به این گزارش ها، به گزارش این سازمان تروریستی (گروهك تروریستی منافقین) استناد می كند كه ایران تخلف كرده است.
وی خطاب به مسئولان كاخ سفید گفت: از یك گروه تروریستی حمایت می كنید و به ملت قهرمان ایران تهمت تروریست می زنید؟
معاون اول رئیس جمهوری اظهار داشت: جنگ را شما به ملت ایران تحمیل كردید و امروز جنگ اقتصادی.
وی ادامه داد: آمریكایی ها دروغ می گویند كه هدف آنها از تحریم های خصمانه، نظام و دولت ایران است، آنها دركتاب هنر تحریم نوشته اند ما باید از دستیابی ملت ایران به نیازهای اصلی خود ممانعت كنیم تا شورش شود.
جهانگیری با اشاره به حضور گسترده مردم ایران در راهپیمایی 22 بهمن امسال گفت: همراه با ملت ایران، این پیام را به آمریكایی ها می دهیم كه دولت و ملت و مسئولان ایران ایستاده اند كه تحریم های آمریكا را به شكست بنشانند.
وی ادامه داد: این هدف، شدنی است؛ اهل گزافه گویی نیستم، آنچه به لحاظ اجرایی ممكن است را اعلام می كنم.
معاون اول رئیس جمهوری از محقق نشدن برنامه های آمریكا برای به صفر رساندن فروش نفت ایران به عنوان یكی از نمونه های شكست سیاست های این كشور یاد كرد.
وی در ادامه محدودیت های ناشی از واردات دارو به ایران در پی سیاست های خصمانه آمریكا را یادآور شد و گفت: امروز با افتخار 96 درصد داروی مورد نیاز كشور را در داخل تولید می كنیم و با اتكا به ظرفیت های موجود در ایران می توانیم از شرایط فرارو عبور كنیم.
** انقلابی تاریخی كه در تاریخ متوقف نمانده است
معاون اول رئیس جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود از چهل سالگی به عنوان نماد كمال، پختگی، عقلانیت و تدبیریاد كرد و گفت: انقلاب در زمانی به وقوع پیوست كه دنیا متحیر بود كه آیا نام خدا و دین را در قرن بیستم می توان مطرح كرد و از این رو، انقلاب اسلامی با ویژگی های ممتاز خود، پدیده بزرگ دوران نام گرفت.
وی افزود: انقلاب اسلامی كه با همت نخبگان و متفكران و دانش مندان و علما و با متن توده مردم بپا خاست و حماسه آفرید، انقلابی تاریخی است ولی در تاریخ (متوقف) نمانده است؛ انقلابی است نه محصور در دیروز ، بلكه برای امروز و فردا.
جهانگیری با بیان این كه انقلاب اسلامی متعلق به همه نسل های ایران است، گفت: امروز جوانان و دختران و پسران این سرزمین همان دلبستگی به نظام اسلامی دارند كه همان مردان و زنانی كه این انقلاب را به پیروزی رساندند.
وی ادامه داد: انقلاب راه تازه ای فراروی ملت و جهان گشود، نسلی نو و جامعه ای نو بنا نهاد و امام عزیز ما با همراه یاران فداكار خود، انقلابی بنا نهاد كه بر آرای ملت شكل گرفت.
به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، معاون اول رئیس جمهوری با گرامیداشت یاد و خاطره امام خمینی بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران گفت: امام خمینی نه تنها رهبر تاریخ ساز انقلاب بود، بلكه معمار ایران نو بود كه مبتنی بر آرای مردم شكل گرفت و امروز رهبر معظم انقلاب همان راه و آرمان و اهداف را با صدای رسا اعلام می كند.
** مهمترین دستاورد انقلاب
جهانگیری در ادامه با بیان این كه ملت ایران در پیشبرد انقلاب اسلامی به دنبال آزادی، استقلال، پیشرفت و توسعه بود، گفت: مهمترین دستاورد انقلاب تحقق این اهداف بود كه مردم كشور بیش از صد سال برای این آرمان ها تلاش كردند و انقلاب به این خواسته های ملت جامه عمل پوشاند.
وی گفت: آزادی در 40 سال گذشته روز به روز تكامل یافته است و مردم اراده خود را حاكم كرده اند و امروز اراده مردم بر كشور حاكم است.
وی با اشاره به استقلال خواهی ملت ایران در انقلاب اسلامی گفت: امروز استقلال ایران كامل است و در هیچ تصمیمی از هیچ كشوری دستور نمی گیرد و مستقلانه به اتخاذ موضع در قبال تحولات بین المللی می پردازد.
معاون اول رئیس جمهوری با اشاره به تلاش های خصمانه مسئولان آمریكا علیه ملت ایران در چهار دهه گذشته گفت: آمریكا از این كه ایران نیرومند و قدرتمند در منطقه حساس خاورمیانه به الگویی برای استقلال و آزادی تبدیل شده است رنج می برد.
جهانگیری گفت: امنیت و ثبات ایران اسلامی مثال زدنی است و نظیر آن در منطقه وجود ندارد كه این وضعیت بیانگر اقتدار ایران و نظام اسلامی است.
وی افزود: رئیس جمهوری آمریكا اعلام كرده است كه این كشور هزاران میلیارد دلار در خاورمیانه هزینه كرده است، امروز مردم ما به خوبی می توانند قضاوت كنند كه ایران كه هزینه مادی در این عرصه نداشته است، در عراق جلوتر است یا آمریكا؟
این عضو هیات دولت با اشاره به سفرهای شبانه و مخفیانه رئیس جمهوری آمریكا به كشورهای منطقه گفت: امروز مسئولان جمهوری اسلامی با افتخار به این كشورها می روند و از سوی دولت های عراق، سوریه و افغانستان و ... مورد استقبال قرار می گیردند و كمترین ناامنی را در زمان حضور در این كشورها احساس نمی كنند.
** تداوم تلاش برای تحقق عدالت
معاون اول رئیس جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود، از عدالت به عنوان یكی از بزرگترین خواسته های ملت ایران و یكی از دستاوردهای نظام یاد كرد و گفت: هرچند تلاش زیادی در این مسیر داشته ایم اما راه نرفته زیادی نیز فراروی خود داریم و تا تحقق كامل عدالت و رفع محرومیت از روستاها از پا نخواهیم نشست.
جهانگیری در ادامه با اشاره به مطالبه رهبری در 20 سال گذشته در زمینه حركت علمی در كشور گفت: دستاوردهای ایران اسلامی در عرصه علمی مثال زدنی است و دانشگاه ها و استادان ایرانی در جمع برترین های دنیا قرار دارند.
وی با اشاره به پیشرفت های شتابان رشته پزشكی در ایران گفت: در كشور و به عنوان نمونه در شیراز، عمل های جراحی انجام می شود كه تنها در كشورهای پیشرفته جهان صورت می گیرد.
معاون اول رئیس جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: برای من افتخار است كه در سالروز چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی مهمان مردم با فرهنگ و میهمان نواز شیراز هستم.
جهانگیری شیراز را پایتخت فرهنگی ایران و نقطه تلاقی تمدن ایرانی و اسلامی دانست و اظهار داشت: شیراز شهر عشق و عقل، ایمان و اخلاق، شعر و ادب، هنر و صنعت، گفتگو و مدارا و شهر شهادت و زندگی است.
معاون اول رئیس جمهوری گفت: فارس و شیراز در دوران شكل گیری انقلاب اسلامی در سال های 42 تا 57 و نیز در پیروزی شكوهمند آن نقش شایسته ای داشته و پس از آن نیز در عرصه های مختلف خصوصاً‌ دفاع مقدس از پیشگامان حفظ و گسترش آرمان های انقلاب بوده است.
جهانگیری گفت: امروز به شیراز آمده ام تا در كنار مردم این دیار از تاریخ چهل ساله انقلاب اسلامی درس بیاموزم و با امام و شهیدان و ملت و رهبری انقلاب تجدید عهد كنم؛ آمده این تا در شهر شاه چراغ و سعدی و حافظ و ملاصدرا، از روح بلند بزرگان و شهیدان این شهر در انقلاب و دفاع مقدس مدد بخواهیم كه به ما توفیق شناخت و پاسداشت این میراث دینی و ملی را عنایت فرماید.
معاون اول رئیس جمهوری را در این آیین كه با حضور گسترده مردم شیراز و در هوایی بارانی برگزار شد، استاندار، نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه شیراز، تولیت آستان مقدس شاهچراغ (ع) و نمایندگان مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی همراهی می كردند.
جهانگیری یكشنبه در آغاز سفر دو روزه خود به استان فارس به زیارت حرم مطهر حضرت احمد بن موسی شاهچراغ (ع) رفت و سه طرح شهری را در شیراز افتتاح كرد.
9873/ 2027