بازخوانی مقاله امام موسی صدر درباره انقلاب ایران در لوموند: پیام انبیاء، سرچشمه قیام

امام موسی صدر، در آخرین سفر خود به فرانسه، مقاله‌ای درباره انقلاب اسلامی ایران به رشته تحریر درآورد كه در 1978/8/23 (اول شهریور 1357)، تحت عنوان «ندای پیامبران» در روزنامه لوموند پاریس به چاپ رسید. امام موسی صدر، یك هفته پس از چاپ این مقاله، طی سفری رسمی به لیبی، ربوده شد. متن فارسی این مقاله را با ترجمه محسن كمالیان كه در كتاب «ادیان در خدمت انسان» منتشر شده در ادامه می خوانید.

نهضت مردمی ایران با تمامی حركت‌های مشابه خود در جهان تفاوت دارد، زیرا چشم‌انداز جدیدی فراروی تمدن بشری قرار داده است. بنابراین، شایسته است كه همۀ علاقه‌مندانِ قلمروها و مسائل مربوط به انسان و تمدن، تحولات آن را با دقت دنبال كنند.

نهضت مردم ایران به‌رغم گستردگی‌ای كه دارد و به‌رغم اتهاماتی كه رژیم بر آن وارد می كند، از گرایش‌ها و ریشه‌ها و اهداف و اخلاقیات اصیل و والایی برخوردار است.

نیروهای راست از صحنۀ نهضت غایب‌اند، هرچند كه نفت و منافع نفت و آنچه نفت نمایندۀ آن است، در آن موضوعیت دارد. نیروهای چپ بین‌المللی نیز از صحنۀ نهضت غایب‌اند، هرچند كه ایران و اتحاد شوروی بیش از هزار كیلومتر مرز مشترك دارند. حزب كمونیست ایران حضور چندانی در نهضت ندارد، هرچند كه از قدیمی‌ترین احزاب این منطقه به شمار می‌رود. بنابراین، هیچ‌یك از نیروهای چپ و راست محلی، به این اعتبار كه نمایندۀ یكی از دو قطب جهان هستند، كمترین تأثیری بر این نهضت ندارند.

ملت ایران این مسائل را به‌خوبی می‌داند. او می‌داند كه این رژیم كه نهضت را به واپس‌گرایی متهم می كند، خود با سركوب آزادی و اتخاذ روش‌های بدوی حكمرانی، همۀ نظام‌های ارتجاعی را روسفید كرده است. ملت ایران می‌داند كه این رژیم، برای جلب رضایت قدرت‌های بزرگ، در قربانی كردن منافع مردم و پیشكش كردن ثروت‌های آنان، هرگز تردیدی به خود راه نداده است. ملت ایران وقتی چنین رفتاری را با اصالت مخالفان رژیم قیاس می‌كند، بر ایثار و فداكاری در راه آرمان آنان راسخ‌تر می‌شود. این ملت به‌رغم اینكه سلاحی در دست ندارد، با خون خود، قهرمانانه، مبارزه می‌كند و قدرتی شكست‌ناپذیر ایجاد می‌كند.

انقلابیان ایران به هیچ طبقۀ خاصِ اجتماعی منحصر نیستند، بلكه از همۀ ایران برخاسته‌اند: دانشجویان، كارگران، تحصیل‌كردگان، روحانیان و... همه و همه در این انقلاب حضور دارند. ملت ایران با همۀ نسل‌های مختلف خود در این انقلاب شركت جسته است. بازار و مدارس و مساجد و شهرها و حتی كوچك‌ترین روستاها در این انقلاب مشاركت دارند.

همین حقایق است كه رژیم را بر آن داشته تا چپ و راست، شرق و غرب، نظام‌های عربی و حتی فلسطینی‌ها را متهم كند و، به این ترتیب، به گستردگی و عمق مردمی این نهضت اذعان میكند.

جنبش مخالفان رژیم شاه، امروز سیستم اطلاع‌رسانی خاص خود را یافته است. گفته‌ها و سخنان ضبط شدۀ رهبران آنان از طریق كسانی به ما می‌رسد كه مخاطب این سخنان‌اند. این سخنان در قلب‌های همۀ ملت ایران جای گرفته است.

حق آن است كه بگویم خاستگاه این جنبش و ایمان و آرمان آن، همان اهداف گشودۀ انسانی و اخلاقِ انقلابی است. موجی كه امروز ایران را درمی‌نوردد، بیش از هرچیز ندای پیامبران را در اذهان انسان‌ها تداعی می‌كند؛ ندای راستین حركت پیامبران را، قبل از اینكه دستخوش انحراف‌های صاحبان مذاهب و فِرَق و منفعت‌طلبان قرار گیرد.

اهداف نهضت، در مصاحبۀ مورخ ششم می 1987 رهبر آن، امام خمینی بزرگ، با روزنامۀ لوموند، به‌روشنی تصریح شده است. او با تأكید بر اصالت این جنبش به ابعاد ملی و فرهنگی و رهایی‌بخش آن اشاره می‌كند.

حوادث جاری ایران و رخدادهای عظیم آن چند نكتۀ اساسی را فراروی جهان امروز قرار داده است:

1. كسانی كه به مسائل انسان و تمدن بشری اهمیت می‌دهند، شایسته است كه این تجربه انسانی منحصر به فرد را كه اكنون در ایران جریان دارد، به‌دقت بررسی و در برابر تبلیغات مخالف و مغرضانه از آن حمایت كنند.

2. رژیم شاه پس از 37 سال حكومت و به‌رغم برخورداری از بیشترین امكانات، در همۀ امور، حتی در این حد كه خود را از خشم ملت در امان نگه دارد، ناكام مانده است. این همه در حالی است كه بزرگ‌ترین انبار تسلیحاتی جهان سوم در اختیار همین رژیم قرار دارد.

3. ارزش‌های اخلاقی انسان متمدن، امروز در ایران در معرض خطر است. تا زمانی كه رژیم ایران با ادعاهای پیشرفت و دموكراسی به اعمال سركوبگرانه و خونریزی و سلب آزادی ادامه می‌دهد، هرقدر هم كه در جهان حمایت شود، نمیتوان از این ارزش‌ها پاسداری كرد.

4. رژیمی كه امروز با امواج نارضایتی مردم و خیل ناآرامی‌های داخلی به لرزه درآمده است، دیروز از تضمین امنیت خلیج فارس، اقیانوس هند و حتی سومالی سخن می‌گفت. این امر بیانگر آن است كه هیچ‌چیز بیش از جنبش‌های مردمی اینچنین آن را پریشان و آزرده نمی‌كند. از جملۀ این‌حركت‌ها «جنبش محرومان» لبنان است كه فعالیت آن در میان مردم ایران انعكاس فراوان یافته است.

قتل‌عام‌های وصف‌ناپذیری كه هم‌اكنون ایران را خونین كرده است و رژیم تلاش دارد بر آن‌ها سرپوش بگذارد، هشداری به انسان معاصر، به وجدان و به احساس مسئولیت اوست. شایسته است كه انسان‌ها تصویر واقعی این كشتارها و سركوبگری‌ها را به جهانیان عرضه بدارند و ضمن چنین خدمتی، بیزاری خود را از این اعمال نمایان سازند.