۲۱ بهمن ۱۳۹۷،‏ ۲۱:۵۴
کد خبر: 83204691
۰ نفر
كشف نوعی شبكه مویرگی در استخوان‌های بلند

تهران - ایرنا -محققان مویرگ های جدیدی را تحت عنوان'ترنس-كورتیكال'(trans-cortical vessels) در استخوان‌ها كشف كرده‌اند كه به درمان التهاب مفاصل كمك می‌كند.

به گزارش روز یكشنبه گروه علمی ایرنا از ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، پژوهشگران طی آزمایش‌ها دریافتند كه این مویرگ در موش‌ها از بخش پوسته سخت استخوان‌ها عبور می‌كند.
آنها دریافتند كه این مویرگ‌ها نقش مهمی در خون‌رسانی به استخوان‌ها ایفا می‌كنند. این مویرگ‌ها همچنین با انتقال سلول‌های ایمنی از مغز استخوان به قسمت آسیب دیده بدن به عنوان 'میانبر' نیز عمل می‌كنند.
دانشمندان هنگام تجزیه و تحلیل بدن انسان، دریافتند كه انسان‌ها نیز رگ‌های خونی مشابهی در استخوان‌های بزرگتر بدن دارند. محققان امیدوارند كه در آینده یافته‌های آنها منجر به توسعه درمان‌های جدیدی خواهد شد كه از این جریان برای درمان بیماری‌های التهابی مانند آرتروز استفاده خواهد شد.
Matthias Gunzer، یكی از پژوهشگران این مطالعه می گوید: كشف یك ساختار جدید در بدن واقعا غیر منتظره بود و درباره این رگ در هیچ كتابی در قرن 21 گفته نشده بود.
دانشمندان این مطالعه یك نشانگر فلورسنت را به استخوان‌های بلند موش‌ها تزریق كردند. استخوان‌های بلند، سخت و متراكم هستند و باعث ایجاد قدرت برای حركت می‌شوند. به عنوان مثال استخوان ران یكی از استخوان‌های بلند بدن انسان است. سپس دانشمندان استخوان‌ها را توسط یك میكروسكوپ فلوئورسانس و اشعه ایكس بررسی كردند. یك میكروسكوپ فلوئورسانس، نوعی میكروسكوپ نوری است كه در آن از فلوئورسانس و فسفرسانس برای مطالعه ویژگی‌های مواد آلی یا معدنی استفاده می‌شود.
نتایج نشان داد كه استخوان‌های بلند در موش‌ها با اكسیژن و مواد مغذی صدها مویرگ جدید كشف شده در سراسر كل استخوان تامین می‌شوند. هنگامی كه محققان به بخش كوچكی از استخوان ران بدن انسان نگاه كردند، موفق به كشف یك رگ خونی ضخیم‌تر شدند، اما مشخص نیست كه آیا این رگ‌های خونی نیز سلول‌های ایمنی را حمل می‌كنند یا خیر.
این مویرگ‌های كشف شده، غشاهای داخلی و خارجی را كه اطراف استخوان‌ها قرار دارند را به یكدیگر متصل می‌كنند. دانشمندان بر این باورند كه این مویرگ‌ها نقش مهمی در انتقال خون به داخل پوسته سخت استخوان دارند. این رگ خونی در سلول‌های ایمنی به وفور یافت می‌شوند.
References:https://www.nature.com/articles/s42255-018-0016
علمی ** 1836 **