۲۱ بهمن ۱۳۹۷،‏ ۲۰:۰۰
کد خبر: 83204568
۰ نفر
روز بیادماندنی چهل سالگی انقلاب در بغداد

بغداد – ایرنا – سفارت ایران در بغداد در آستانه چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی امروز یكشنبه شاهد حضور باشكوه جمع زیادی از رهبران جناح های سیاسی، دولتمردان، سران عشایر، علماء و فضلا و نمایندگان اقلیت های قومی و دینی و فرماندهان نظامی و الحشد الشعبی عراق بود.

به گزارش خبرنگار ایرنا، مراسم سالروز پیروزی انقلاب اسلامی ایران بعد از ظهر امروز یكشنبه در سفارتخانه ایران در بغداد فقط یك آیین گرامیداشت نبود بلكه در حاشیه آن، محل تلاقی و تماس بسیاری از دوستان قدیمی و شكل گیری دوست های تازه بین نمایندگان اقشار مختلف عراقی نیز به شمار می رفت.
بسیاری از شخصیت های سیاسی و فرماندهان الحشد الشعبی و نیروهای نظامی در مراسم امروز بعد از مدت ها همدیگر را می دیدند و برای همین سخت همدیگر را در آغوش می گرفتند و احوال هم را جویا می شدند.
سران عشایر شیعه و سنی در گوشه ای از سالن سفارت با همدیگر تجمعی تشكیل داده و با هم خوش و بش می كردند و علما و فضلای شیعه و سنی نیز همچون همیشه با آغوش باز از همدیگر استقبال می كردند.
«شیخ عامر البیاتی» از دار الافتاء اهل سنت در پیشاپیش جمعی از روحانیون اهل سنت بود كه در همان بدو ورود با تعدادی از روحانیون شیعه عراقی به خوش و بش پرداخت و سپس با چند تن از شخصیت های مسیحی سخن گفت.
خانم «حنان الفتلاوی» رییس جریان سیاسی اراده و عضو سابق پارلمان عراق نیز با خانم «عدیله حمود» وزیر سابق بهداشت عراق سدر میان شغلی جمعیت در گوشه ای از سالن سفارت سر صحبت را باز كرده بود.
«زینب عارف» دختر شهید مجاهد علامه «عارف البصری» كه اكنون از نمایندگان پارلمان عراق است نیز در میان جمعی از میهمانان عراقی كه برخی نماینده پارلمان بودند، احتمالا راجع به اوضاع بصره و ضرورت حل مشكلات آن سخن می گفت.
«هادی العامری» رییس فراكسیون «الفتح» بزرگترین فراكسیون حامی دولت از طرف شخصیت های سیاسی و نمایندگان پارلمان احاطه شده بود و او هم به همین مناسبت با «ایرج مسجدی» سفیر جمهوری اسلامی ایران در بغداد روبوسی كرد و سالروز پیروزی انقلاب را به او تبریك گفت.
«لوی الخطیب» وزیر برق عراق نیز از جمله وزیران عراقی بود كه در ازدحام میهمانان امروز سفارت ایران دیده شد كه بعد از توافق اخیر در زمینه خرید برق از ایران، برای تبریك سالروز پیروزی انقلاب اسلامی آمده بود.
'فائق زیدان' رئیس دستگاه قضای عراق و «شیخ همام حمودی» رییس مجلس اعلای اسلامی این كشور نیز در پیشاپیش رهبران سیاسی عراق بودند كه امروز در مراسم حضور داشتند.
برخی از رهبران سیاسی به دلایل مشغله های كاری یا سفر خارج از عراق نتوانستند در مراسم امروز حضور یابند و انتظار می رود در روزهای آینده با حضور در سفارت، این مناسبت را به سفیر ایران در بغداد تبریك گویند.
«محمد الحلبوسی» رییس پارلمان عراق به دلیل سفر امروزش (یكشنبه) به قاهره و شركت در نشست پارلمان های عرب، دیروز شنبه شخصا در سفارت حضور یافت و چهلمین سال پیروز انقلاب اسلامی را به ایرج مسجدی - به نمایندگی از ملت و دولت ایران - تبریك گفت.
فرماندهان و مجاهدین الحشد الشعبی امسال هم در مراسم سالروز پیروزی انقلاب اسلامی حضور داشتند و فرصتی شد كه در حاشیه مراسم با «علی الیاسری» دبیركل گروه مقاومت اسلامی «سرایا الخراسانی» و همچنین «ابورضا النجار» فرمانده الحشد الشعبی در محور شمال عراق راجع به اوضاع مرزهای عراق با سوریه و وضعیت كركوك صحبت كنیم.
«ابواحمد الجابری» فرمانده گروه مقاومت سرایا عاشورا وابسته به مجلس اعلای اسلامی عراق را نیز در میان ازدحام جمعیت دیدیم و به مزاح به او گفتیم كه عادت كردیم شما را در میادین جنگ با داعش ببینم كه ایشان با خنده گفتند كه فعلا داعش تمام شده است.
«ریان الكلدانی» فرمانده گردان مسیحیان در الحشد الشعبی موسوم به «كتائب بابلیون» نیز با حوصله راجع به آخرین اوضاع در موصل صحبت كرد و درباره گشت زنی اخیر نیروهای آمریكایی در شهر موصل و برخورد قاطعی كه نیروهای الحشد الشعبی با آنها داشتند، توضیح داد.
«محمد الغبان» وزیر سابق كشور كه در حال حاضر از نمایندگان پارلمان عراق است وقتی درباره لایحه قانونی اخراج نیروهای آمریكایی از او سوال كردیم به مزاح گفت كه باكمال میل می خواهید به عربی، فارسی یا انگلیسی و هر زبان دیگر حرف می زنم.
او با حوصله راجع به حضور نیروهای آمریكایی در خاك عراق صحبت كرد و وجود آنها در خاك این كشور را برخلاف قانون اساسی عراق و توافقنامه امنیتی موجود بین دو كشور عراق و امریكا دانست و بر اصرار پارلمان فعلی برای اخراج آنها از عراق تاكیدكرد.
«حسن السالم» نماینده فراكسیون «عصائب اهل الحق» در پارلمان عراق نیز جزو اولین میهمان حاضر در سفارت بود كه ایرنا با او صحبت كرد و همین كه مصاحبه را با او تمام كردیم رسانه های دیگر حاضر در مراسم، به سوی او هجوم بردند تا از او مصاحبه بگیرند.
او هم حضور نیروهای آمریكایی را غیر قانونی خواند و گفت كه به محض شروع فصل جدید قانونگذاری عراق در روزهای آینده، در همان اولین جلسه، پارلمان به مسئله خروج نیروهای امریكایی از خاك عراق رسیدگی می كند.
سفیر سوریه در عراق نیز در مراسم حضور داشت اما در ازدحام جمعیت امكان گفتگو با او میسر نشد.
كاردینال «لویس رافائیل الاول ساكو» رهبر مسیحیان كلدانی عراق نیز امروز در سفارت ایران حضور یافت و سالروز پیروزی انقلاب ایران را با سایر نمایندگان اقشار مختلف عراق جشن گرفت اما او نیز به دلیل ازدحام جمعیت، امكان مصاحبه میسر نشد.
علاوه بر نمایندگان مختلف اقشار مختلف عراق، سفرای خارجی و وابستگان نظامی موجود در بغداد به علاوه وابسته های بازرگانی ها برخی از این سفارتخانه ها مانند روسیه نیز حضور داشتند و همه آنها چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی ایران را تبریك گفتند.
گرچه نگرانی از شرایط بد جوی باعث شده بود كه مراسم از داخل محوطه سرسبز سفارت به داخل سالن های سربسته انتقال یابد اما این امر از گرمی و استقبال میهمانان كم نكرده بود.
در حاشیه مراسم امروز، رایزنی فرهنگی ایران در بغداد، یك نمایشگاه از تابلو فرش های ایرانی، منبت كار و مینا كاری برخی از استادان زبردست ایرانی به علاوه تابلوهای نقاشی به ویژه كارهای استاد فرشچیان به دید عموم میهمانان گذاشته بود كه مورد استقبال قرار گرفت.
رایزن بازرگانی ایران در بغداد، - آقای دكتر ناصر بهزاد - امروز در مراسم سالروز پیروزی انقلاب اسلامی با قرائت زیبای قران كریم در آغاز مراسم خیلی ها را شگفت زده كرد و بسیاری نمی دانستند كه او قاری قرآن است.
سفارت جمهوری اسلامی ایران نیز از طریق تلویزیون های مدار بسته خود، یك گزارش تصویری از دستاوردهای 40 ساله انقلاب اسلامی ایران در بخش های مختلف به سمع و نظر میهمانان گذاشته بود.
به دلیل برگزاری مراسم در فضای داخل سالن، «ایرج مسجدی» سفیر ایران در بغداد از میهمانان عراقی و دیپلمات های خارجی از كوچك و نامناسب بودن فضا عذرخواهی كرد و گفت كه به همین دلیل از سخنرانی طولانی صرفنظر می كند.
گرچه نگرانی از شرایط بد جوی محدودیت هایی را در برنامه های امسال ایجاد كرد اما استقبال گسترده و گرم میهمانان عراقی و دیپلمات های خارجی، این مراسم را تبدیل به یكی از زیباترین مراسم های بزرگداشت انقلاب اسلامی ایران كرد.
خاورم *10*353*380*