استحكام سازه های خشتی در قیاس با مصالح امروزی بیشتر است

یزد - ایرنا - معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری با بیان اینكه دوام بناها با معماری خشتی در مقایسه با مصالح امروزی بیشتر است، گفت: بسیاری از مهندسان كنونی به اشتباه، دوام نداشتن بناهای خشتی را دلیلی بر استفاده از سایر مصالح برای ساخت و سازها می دانند.

به گزارش ایرنا، محمدحسن طالبیان در نخستین كارگاه بین‌ المللی معماری خشتی در یزد با تبیین برخی چالش‌ها درباره معماری خشتی افزود: هرچند این معماری در بخشی از بافت تاریخی شهر یزد حفظ‌ شده است اما خارج از این بخش، بناهایی با معماری غیر ایرانی احداث‌ شد كه نشان از وارد نشدن سازمان نظام‌مهندسی به موضوع در زمینه صدور مجوزهاست.
وی ادامه داد: دانشگاه‌ها نیز باید در زمینه شناخت، معرفی و ارتقای آگاهی نسبت به استفاده انواع مصالح معماری خشتی تلاش كنند.
طالبیان با یادآوری استحكام بناهایی خشتی در مقایسه با سایر بناها در مقابل سیل و زلزله اظهار داشت: بسیاری از مهندسان امروزی به اشتباه دوام نداشتن بناهای خشتی را دلیلی بر استفاده از سایر مصالح برای ساخت و ساز عنوان می كنند.
وی اضافه كرد: این در حالی است كه در زلزله بم و سیل خوزستان، بناهای خشتی نسبت به ساختمان‌‌های جدید آسیب كمتری دیدند و اكثر آسیب به بناهای خشتی نیز به دلیل عدم رعایت برخی نكات فنی در معماری و یكپارچه نبودن این سازه‌ها بود.
معاون سازمان میراث فرهنگی با تأكید بر رفع دغدغه‌ها و مشكلات ساكنان بافت تاریخی متناسب با پیشرفت فناوری اظهار داشت: باید به نیازهای ساكنان این مناطق به پیشرفت فناوری پاسخ داده شود تا در بافت بمانند و ماندگاری آن حفظ شود.
طالبیان همچنین با تأكید بر حفظ بناهای خشتی روستاهای خالی از سكنه گفت: برای رفع این چالش‌ها اقدامات قابل قبولی با تعامل دانشگاه‌ها و پایگاه میراث جهانی انجام‌شده و در حال تدوین و انعقاد تفاهم‌نامه‌هایی برای ایجاد مركز تحقیقات ساختمان هستیم.
وی با یادآوری اینكه معماری خشتی قدمتی به درازای تاریخ در كشور دارد، گفت: برای مثال، دوسوم بنای تخت جمشید از خشت ساخته‌شده است.
معاون سازمان میراث فرهنگی افزود: در 100 سال اخیر از معماری خشتی غفلت شد و هرچند هنوز در برخی مناطق بناهایی با معماری خشتی ساخته می‌شود اما این نوع معماری در حال فراموشی است.
وی با تأكید بر ضرورت تعامل كشورها برای حفظ معماری خشتی تصریح كرد: بناهای رهاشده می‌توانند به‌عنوان الگوی ایجاد كارگاه‌های آموزشی و اشتغال‌زایی انتخاب شوند.
نخستین كارگاه بین‌المللی «معماری خشتی، شهر میراث جهانی یزد» امروز یكشنبه به مدت یك هفته با رویكرد بررسی مشكلات و چالش‌های حفاظت این شهر تاریخی در دانشگاه یزد شروع به كاركرد.
این كارگاه با حضور تعدادی از استادان معماری و شهرسازی كشور برگزار و در پایان به شركت‌كنندگان گواهینامه معتبر اعطا می‌شود.
سكونت‌گاه‌های استان یزد 2 هزار و 270 هكتار بافت تاریخی دارد و یزد به‌عنوان نخستین شهر خشت خام و دومین شهر تاریخی جهان دارای بافت تاریخی به مساحت عرصه 743 هكتار و مساحت حریم پنج هزار هكتار است كه 200 هكتار عرصه آن در 18 تیر 1396 در چهل و یكمین نشست كمیته میراث جهانی سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسكو) در كراكوف لهستان در فهرست میراث جهانی به ثبت رسید.
با توجه به غنای یزد ازلحاظ بناهای تاریخی، فرهنگی تاكنون پنج اثر این استان در فهرست میراث جهانی ثبت شد، كه پیش از ثبت جهانی بافت تاریخی یزد، باغ‌های دولت‌آباد یزد و پهلوان پور مهریز و قنات‌های زارچ و حسن‌آباد ثبت جهانی شد.
یزد گنجینه‌ای از هنر، فرهنگ و تمدنی ایرانی را در خود دارد كه از آن جمله می‌توان به بناهای مذهبی، بقعه، مساجد، حسینیه‌ها، زیارتگاه‌های زرتشتیان، خانه‌های تاریخی، آب‌انبارها، باغ‌های تاریخی، بادگیرها و بازارچه‌ها اشاره كرد.
یزد با عناوینی همچون شهر بادگیرها، كار و كاریز و كاهگل، دارالعباده، حسینیه ایران، شهر دوچرخه‌ها، شهر قنات و قنوت و قناعت و شهر آتش و آفتاب شناخته می‌شود.
7532 / 2047/