۲۱ بهمن ۱۳۹۷،‏ ۱۵:۳۶
کد خبر: 83204210
۰ نفر
آوارگان سوری در راه بازگشت به وطن

تهران - ایرنا - خبرگزاری 'اسپوتنیك' امروز (یكشنبه) اعلام كرد كه در 24 ساعت گذشته 888 آواره سوری با عبور از گذرگاه های مرزی لبنان و اردن با سوریه، وارد كشور خود شدند.

به گزارش ایرنا روز گذشته 550 سوری كه در میان آنان 165 زن و 281 كودك دیده می شود با عبور از گذرگاه مرزی 'جابر - نصیب' از اردن وارد كشورشان شدند.
در همین بازه زمانی، 338 آواره سوری نیز توانستند با عبور از گذرگاه های 'یابوس' و 'تلكلخ' در مرز لبنان خود را به سوریه برسانند.
از میان آوارگانی كه خود را از لبنان به سوریه رساندند، 102 زن و 173 كودك دیده می شوند.
با آغاز بحران سوریه در 24 اسفند ماه 1389مشكلات مردم این كشور نیز آغاز شد.
جمعیت سوریه پیش از آغاز بحران 23.5 میلیون اعلام شده بود كه با یورش گروه های تروریستی به این كشور و طی این سال ها نزدیك به 12 میلیون نفر از جمعیت آن آواره شهرهای مختلف این كشور و كشورهای تركیه، مصر، لبنان، اردن و همچنین اروپا شدند.
آژانس پناهندگان سازمان ملل سال نیز پیشتر اعلام كرد كه از آغاز بحران سوریه تاكنون تعداد آوارگان سوری كه به كشورهای تركیه، لبنان، اردن،‌ عراق و مصر پناه برده‌اند از 5 میلیون نفر فراتر رفته است.
بر این اساس،اكنون شمار زیادی از آوارگان سوری به صورت داوطلبانه خواستار بازگشت به كشورشان بوده و منتظر فراهم شدن ساز و كار قانونی این امر هستند.
هم اكنون دولت سوریه اقدام به ارسال امكانات، بازسازی راه ها، اصلاح شبكه برق و آب و تامین لوازم بهداشتی درمانی در مناطق آزاد شده از دست تروریست ها كرده تا شرایط برای بازگشت آوارگان سوری مهیا شود.
تاكنون حدود 5 میلیون آواره سوریه به دنبال بازگشت امنیت و نابودی تروریست ها از سوی ارتش سوریه و آزادی بیش از 80 درصد از خاك این كشور به خانه و كاشانه خود بازگشته اند و با توجه به روند بازگشت ثبات و امنیت به سوریه به نظر می رسد در آینده نزدیك این بازگشت بیش از پیش افزایش یابد.
خاورم*9469*1436*

سرخط اخبار جهان