600 كيلومتر جاده در آذربايجان غربي به بزرگراه تبديل مي شود

اروميه – ايرنا – مديركل راهداري و حمل و نقل جاده اي آذربايجان غربي گفت: 600 كيلومتر از راه هاي اصلي استان با انجام اقدامات عمراني لازم به بزرگراه تبديل مي شود كه اين مهم در حال انجام است.

ارسلان شكري روز يكشنبه در گفت و گو با خبرنگاران افزود: بخش قابل توجهي از اين جاده هاي در مسيرهاي منتهي به اروميه قرار دارد و علاوه بر آن طرح هايي نيز در شمال و جنوب استان در دست انجام است.
وي اضافه كرد: در حال حاضر 400 كيلومتر بزرگراه در آذربايجان غربي وجود دارد كه با اتمام 600 كيلومتر ديگر، اين رقم به يكهزار كيلومتر خواهد رسيد.
وي با اشاره به وجود هشت هزار كيلومتر راه روستايي در آذربايجان غربي بيان كرد: در حال حاضر همه روستاهاي استان داراي راه است ولي راه آسفالته فقط بخشي از آن را تشكيل مي دهد.
مديركل راهداري و حمل و نقل جاده اي آذربايجان غربي ادامه داد: هم اكنون چهار هزار كيلومتر جاده آسفالته در استان وجود دارد و علاوه بر آن، يكهزار و 500 كيلومتر نيز راه شوسه است كه ابنيه، زيرسازي و پل هاي مربوط به اين راه ها احداث شده و فقط به آسفالت نياز دارد.
شكري همچنين از اقدامات عمراني در راستاي بهبود وضعيت پايانه هاي مرزي پنجگانه آذربايجان غربي خبر داد و گفت: فاز نخست پايانه مرزي رازي در روزهاي گذشته به بهره برداري رسيد و فاز دوم آن نيز آغاز شده كه در ماه هاي آينده اقدامات عمراني لازم در اين حوزه با سرعت انجام مي شود.
وي افزود: پايانه مرزي سرو نيز با هزينه حدود 200 ميليارد ريالي در حال تكميل است و مراحل پاياني ساخت خود را مي گذراند.
وي بيان كرد: با اتمام سرو و همچنين بخشي از اقدامات عمراني در مرز بازرگان و تمرچين، وضعيت پايانه هاي استان شامل صنم بلاغي پلدشت، بازرگان ماكو، سرو اروميه، رازي خوي و تمرچين پيرانشهر به وضع خوبي مي رسد ولي در صدد هستيم روز به روز اين وضعيت را بهبود ببخشيم.
به گزارش ايرنا، آذربايجان غربي 12 هزار كيلومتر جاده دارد كه از اين ميزان حدود هشت هزار كيلومتر روستايي و بقيه جاده اصلي، فرعي و بزرگراه است.
8137/2093