۲۱ بهمن ۱۳۹۷،‏ ۱۴:۱۶
کد خبر: 83204078
۰ نفر
پاكستان 15 پمپ بنزین قاچاق سوخت ایران را بست

تهران - ایرنا - روزنامه 'دِ اكسپرس تریبیون' پاكستان روز یكشنبه گزارش داد كه به دستور دولت این كشور 15پمپ بنزین توزیع كننده سوخت قاچاق از ایران در این ایالت مهر و موم و مسدود شد.

براساس این گزارش، اداره گمرك كویته دیروز جمعه به عنوان بخشی از اقدامات رایج برای سركوبی و مبارزه با قاچاق سوخت، این 15 پمپ بنزین را كه بنزین و گازوئیل قاچاق شده این ایران را می فروختند ، بست.
این پمپ بنزین ها عمدتا در منطقه جاده 'ساریاب' در مركز این ایالت یعنی كویته قرار داشتند كه تحت نظارت مقامات عالی پاكستان مهر و موم شدند.
این گزارش به نقل از یك مقام اداره گمرگ كویته همیچنین اعلام كرد كه این اداره علاوه بر این اقدام مهم برای مبارزه با قاچاق، یك كامیون حامل 6 هزار و 350 كیلوگرم خوشكبار 'بِتِل' را همراه با اجناس خارجی (ظاهرا ایرانی) دیگر در پایگاه ایست و بازرسی 'كولپور' منطقه 'بولان' این ایالت توقیف و مصادره كردند.
این گزارش از تایر های كهنه و نو، تجهیزات جوشكاری و صفحات خورشیدی به عنوان دیگر محصولات قاچاق ایرانی به پاكستان نام برد.
به گزارش ایرنا، دوم بهمن امسال بود كه مقام‌های پاكستان اعلام كردند در پی تصادف یك تانكر سوخت كه 'بنزین قاچاقی ایران را در ظروف پلاستیكی حمل می‌كرد' با یك اتوبوس در نزدیكی شهر كراچی دست‌كم 27 تن كشته شده بودند.
كاهش ارزش پول ملی ایران و به تبع آن ارزان بودن سوخت ایران برای كشورهای همسایه، به قاچاق گسترده و غیرامن سوخت ایرانی به این كشورها دامن زده است.
آمارها نشان می‌دهد بیش از 90 درصد از سوختی كه از مرزهای سیستان و بلوچستان به كشور پاكستان قاچاق می‌شود از عمق كشور یا استان‌های كرمان و یزد و اصفهان و تهران و قم حتی استان‌های دور‌تر به پاكستان انتقال می یابد.
طی 10 ماهه گذشته بالا رفتن نرخ ارز منجر به افزایش بی‌رویه قاچاق سوخت شده و بررسی كشفیات مأموران مبارزه با كالای قاچاق این استان نشان می‌دهد 11 میلیون لیترگازوییل و بنزین توقیف شده است كه این آمار نسبت به مدت مشابه افزایش 64 درصدی داشته است.
به گفته محمد محبی، دبیر كمیسیون برنامه‌ریزی و هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق كالا و ارز سیستان و بلوچستان، تا زمانی كه كشورهای همسایه یعنی پاكستان و افغانستان نیاز به سوخت ایران دارند، چنانچه این نیاز از راه قانونی مرتفع نشود از مسیر قاچاق راه خود را پیدا می‌كند كه هم‌اكنون شاهد آن هستیم. به عنوان مثال در مرزهای ما با افغانستان در برخی نقاط قاچاقچیان با حفر زمین و عبور دادن لوله‌ای به آنسوی مرز اقدام به قاچاق سوخت می‌كنند.
بررسی‌ها نشان می‌دهد ماهانه بیش 150میلیون لیتر فقط گازوئیل ایران از طریق مرزنشینان به پاكستان و افغانستان قاچاق می شود.
آمارهای نشان می دهد كه قاچاق 20 لیتر بنزین از ایران به پاكستان و افغانستان بطور میانگین 14 دلار آمریكا و به تركیه 21 دلار و به عراق نیز 11 دلار برای قاچاقچیان سود دارد.
آساق**1378**1663**