آب زودتر از وعده افغانستان در هیرمند جاری شد

زاهدان - ایرنا - در حالی بیش از یك سال از وعده مقامات افغانستان برای رهاسازی حق آبه رودخانه هیرمند می گذرد و هیچ حق آبه ای به ایران داده نشد، بارش های سنگین روزهای اخیر این كشور سبب جاری شدن سیلاب غیر قابل كنترل در این رودخانه مهم و مشترك بین ایران و افغانستان شد.

به گزارش ایرنا، بعد از گذشت بیش از یكسال رودخانه مرزی هیرمند در شمال سیستان و بلوچستان بالاخره از نعمت الهی بهره مند شد. جاری شدن سیلاب ناشی از بارش های سنگین چند روز گذشته در حوضه میانی رودخانه هیرمند در افغانستان سبب شد تا طلسم تشنگی در رودخانه ها و مسیل های سیستان شكسته شود و مردمی كه سال گذشته در‌ سوگ از بین رفتن محصولاتشان نشستند با شنیدن صدای آب جانی دوباره بگیرند.
قطع آب رودخانه هیرمند در سال گذشته مشكلات فراوانی را برای مردم سیستان به وجود آورد و سبب شد در سال زراعی 97- 1396 خشكسالی در شمال استان 742 میلیارد ریال به بخش كشاورزی این منطقه خسارت وارد كند و 25 هزار هكتار از كشت زارهای گندم سیستان در این مدت از بین رفت.
خشكی 100 درصدی تالاب هامون و تبدیل شدن آن به كانون اصلی گرد و غبار در منطقه روز این مردم را مانند شب تیره و تار كرد و حالا با آمدن سیلابی هر چند اندك كه روز گذشته به رودخانه های تشنه سیستان رسیده چشم و دل این مردم روشن شده است زیرا آنان بیش از هر كسی معنای جمله 'آب مایه حیات است' را درك می كنند.
اگر چه این سیلاب خارج از فصل كشت و زراعت به سیستان وارد شد و دیگر سودی به حال كشاورزان ندارد اما باز هم مردم از وجود آب راضی و خشنود هستند.
گزارش خبرنگار ایرنا حاكی از شور و شعف وصف ناپذیر در میان مردم منطقه سیستان است به طوری كه در هر ملاقاتی آمدن آب را به یكدیگر تبریك می گویند و از روزگذشته عكس و فیلم گرفتن با رودها و سدهای آبگیری شده به یكی از لذت بخش ترین تفریحات مردم تبدیل شده است.
از روز گذشته خوشحالی وصف ناپذیری در میان سیستانی ها حاكم است تا آنجا كه خبر سجده شكرشان در صدر اخبار روز قرار داشت. مردم سیستان به موقتی بودن این آب آگاهند اما آن را روشنایی و حیات می دانند و برای ورود قطره قطره آن به خاك ایران خداوند را شاكرند.

**طنین صدای دلنواز آب پس از ماه ها انتظار
یكی از شهروندان زهكی در این باره در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: صبح روز گذشته یكی از دوستانم كه در نزدیكی مرز زندگی می كند با من تماس گرفت كه صدای آب را می شنود و از من خواست تا خود را به آنجا برسانم.
محمد رحیمی ادامه داد: ورود آب به رودخانه هیرمند تداعی كننده خاطرات خوبی برای مردم این منطقه است و خوشحالی وصف ناپذیری در آنان ایجاد می كند به طوری كه حاضرند نیمه های شب خود را نزدیك این رودخانه برسانند و آمدن آب را تماشا كنند.

** ورود آب به سیستان ایران را خوشحال كرد
یكی از اهالی زابل نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در سال گذشته كه آب این رودخانه به طور كامل قطع شد و خشكسالی امان مردم سیستان را برید همه مردم ایران در جریان این موضوع قرار گرفتند و حالا ورود آب به سیستان نه تنها برای این استان بلكه برای كشور خبری مهم و خوشحال كننده است.
محمود شهركی ادامه داد: هر چند ورود این آب موقتی و اندك است و میزان آن به ادامه بارندگی در افغانستان بستگی دارد اما امیدی كه در دلهای مردم این منطقه ایجاد می كند بسیار زیاد است.
وی افزود: وقتی نعمت خداوند می تواند به حدی باشد كه از بندهای ایجاد شده در افغانستان سرازیر شود و دل مردم سیستان در پایین دست را شاد كند چرا انسانها به تقسیم درست و عادلانه این نعمت روی نیاورند. اگر كشور همسایه ما در طول سالهای گذشته به تعهدات خود در قبال مردم ایران عمل می كرد نه كشاورزی و نه محیط زیست ما متحمل این میزان خسارت نمی شد و چرخه طبیعت به روال طبیعی خود ادامه می داد.

**سیلاب؛ حق آبه نیست
جاری شدن سیلاب روز گذشته با حرف های متناقضی درباره حق آبه بودن آن و به نتیجه رسیدن مذاكرات ایران و افغانستان همراه بود اما در این میان پخش صحبتهای استاندار سیستان و بلوچستان آبی بر روی آتش شد و به این ضد و نقیض ها پایان داد.
بر اساس این گزارش احمد علی موهبتی دیروز اعلام كرد: بارندگی كه در افغانستان صورت گرفته موجب جاري شدن آب از رودخانه هیرمند شده كه بخشی از آن مربوط به منطقه پایین دست هامون صابوری است و بخشی مربوط به پایین دست سد كجكی است.
وی افزود: این آب، آب منطقه پایین دست سد كجكی است كه ممكن است خیلی هم دوام نداشته باشد اما با توجه به اخبار و اطلاعاتی كه داریم و كارهایی كه وزارت نیرو و وزارت امور خارجه و افغانستان انجام داده اند قرار است بخشی از آب سهمیه ایران از ٨٢٠ میلیون مترمكعب هم آزاد و آب به دشت سیستان جاری شود.
موهبتی تاكید كرد: این سیلاب ربطی به حق آبه ندارد و به دنبال همان بارندگی‌ها در افغانستان است كه اگر مردم نتوانند مهار كنند به سیستان می رسد.
پیش از این نیز در 25 مهرماه سال جاری مدیركل هواشناسی سیستان و بلوچستان اعلام كرد كه بر اساس الگوهای فصلی میزان نزولات جوی پاییز و زمستان سالجاری در افغانستان بویژه حوضه آبریز رودخانه هیرمند بیش از حد نرمال خواهد بود.

** بارش ها در افغانستان ادامه دارد
معاون توسعه و پیش بینی هواشناسی سیستان و بلوچستان نیز از ادامه بارش ها در بالادست رودخانه هیرمند خبر داد و گفت: براساس خروجی نقشه های پیشیابی و مدل های عددی هواشناسی روزهای دوشنبه و سه شنبه این هفته نیز موج جدید بارشی در بخش هایی از حوضه آبریز هیرمند فعال می شود.
دوست محمد كلیم ادامه داد: اگر چه این موج بارشی قدری ضعیف تر از موج قبلی است اما انتظار می رود بارش های خوبی در حوضه آبریز رودخانه هیرمند روی دهد.
9908 **6081