۲۰ بهمن ۱۳۹۷،‏ ۱۶:۵۰
کد خبر: 83203234
۰ نفر
50 درصد تولید گلخانه ای اصفهان صادر می شود

اصفهان - ایرنا - مدیر امور باغبانی سازمان جهاد كشاورزی اصفهان گفت: 50 درصد از 300 هزار تن محصول گلخانه های این استان به كشورهای همسایه صادر می شود.

احمدرضا رئیسی زاده روز شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: انواع فلفل دلمه، بادمجان، گوجه و خیار و سبزی های برگی به كشورهای حاشیه خلیج فارس، روسیه، قطر، آسیای میانه، قفقاز و امارات صادر و استان های همجوار عرضه می شود.
وی ادامه داد: بیش از یك هزار و 700 هكتار گلخانه در قالب سه هزار 500 واحد تولیدی در استان احداث شده كه در یك هزار و 500 هكتار آن انواع سبزی و صیفی كاشت می شود و در 200 هكتار آن مربوط به گل و گیاه زینتی است.
وی بیان كرد: سالانه 300 هزار تن محصول گلخانه ای شامل فلفل دلمه ای، بادمجان و سبزی های برگی برداشت و بیش از 100 میلیون اصله، شاخه و گلدون گل زینتی به عمل می آید كه در بازارهای داخلی و خارجی عرضه و با رفع مشكلات صادرات آن ها روند روبه رشدی در این حوزه به عمل آمده است.
مدیر امور باغبانی سازمان جهاد كشاورزی استان اصفهان ادامه داد: با hdk وجود تعداد گلخانه زمینه اشتغال بیش از 17 هزار نفر به صورت مستقیم و معادن آن به صورت غیرمستقیم در استان فراهم شده است.
وی با بیان اینكه اصفهان دومین استان كشور در تولید محصولات گلخانه ای است، تصریح كرد: برنامه كوتاه مدت و بلند مدت توسعه گلخانه های اصفهان تدوین و بر اساس آن زیرساخت های مورد نیاز در حال توسعه است كه های تیران و كرون و دهاقان دو شهرستان پیشتاز در توسعه گلخانه های مدرن هستند.
رئیسی زاده با اشاره به بحران خشكسالی و كمبود آب و ضرورت تغییر و اصلاح الگو كشت، گفت: با توجه به چالش كمبود آب تغییر الگو كشت ضرورت دارد و توسعه سطح زیر كشت گلخانه ها به اصلاح الگوی كشت و افزایش تولید در حوزه كشاورزی كمك می كند.
وی با بیان اینكه خشكسالی های اخیر 35 درصد از منابع آبی زیر زمینی و سطحی را از بین برده است، یادآورشد : در چنین شرایطی كه 25 درصد سطح زیر كشت كاهش یافته باید برای تغییر الگوی كشت و توسعه گلخانه ها اقدام شود.
وی بهره گیری از امكانات نوین در گلخانه ها را برای افزایش تولید و كاهش هزینه ها مهم خواند و گفت: برای آبیاری، سیستم گرمایشی و سرمایشی گلخانه از ابزارهای نوین استفاده می شود كه این اقدام مصرف انرژی را تا 50 درصد كاهش داده است.
وی یادآورشد: توسعه گلخانه ها برای دولت و وزارت جهاد كشاورزی از اهمیت خاصی برخوردار است كه همكاری بانك های عامل و شركت های خدمات رسان مانند شركت گاز در جهت تحقق این برنامه اقتصادی لازم است.
مدیر امور باغبانی سازمان جهاد كشاورزی استان اصفهان با اشاره به نیاز گلخانه ها به سوخت، افزود: در گلخانه های مدرن از سوخت مایع استفاده نمی شود و با توسعه شبكه های گاز رسانی این سوخت به گلخانه ها می رسد كه البته پیش بینی سوخت جایگزین مورد توجه است.
وی ادامه داد: بر اساس اعلام شركت گاز در مناطقی كه امكان گاز رسانی وجود ندارد و یا افت فشار گاز به وجود آید، پیش بینی سوخت جایگزین برای گلخانه انجام می گیرد.
رئیسی زاده از شركت گاز خواست تا بر اساس برنامه توسعه گلخانه های جهاد كشاورزی توسعه شبكه گازرسانی را انجام دهد تا اینكه این برنامه با چالش روبرو نشود.
وی با بیان اینكه توسعه سطح زیركشت باغات استان اصفهان با توجه به كمبود آب در سیاست های جهاد كشاورزی قرار ندارد، خاطرنشان كرد: آب مازاد و مورد نیاز برای توسعه باغات استان اصفهان وجود ندارد و در راستای اصلاح الگوی كشت باغ های درجه 2 حذف و از روش های نوین آبیاری در آبیاری این اراضی كشاورزی استفاده می شود.
مدیر امور باغبانی استان اصفهان اضافه كرد: تسهیلات بانكی برای استفاده از روش های نوین آبیاری برای كشاورزان پیش بینی شده كه این مدل های آبیاری علاوه بر مدیریت منابع آب به افزایش بهره وری در كشاورزی نیز كمك می كند.
بر اساس اعلام معاون امور باغبانی وزیر جهاد كشاورزی، گسترش گلخانه های كشور طی یك برنامه 10 ساله به 48 هزار هكتار از اولویت های دولت تا پایان برنامه هفتم توسعه است.
اراضی كشاورزی اصفهان حدود 563 هزار هكتار معادل 3.5 درصد از مساحت این استان است كه با توجه به محدودیت های منابع آب در سال های اخیر، تنها حدود 290 هزار هكتار آن تحت كشت زراعی و باغی قرار می گیرد.
از 564 هزار هكتار اراضی دارای قابلیت كشاورزی در سال زراعی 96- 97 حدود 210 هزار هكتار به كشت محصولات زراعی اختصاص دارد كه 190 هزار هكتار آن مربوط به زراعت آبی و 20 هزار هكتار مربوط به زراعت دیمی است.
میزان تولید انواع محصولات زراعی در استان اصفهان با توجه به بروز پدیده خشكسالی و كاهش سطوح زیر كشت حدود سه میلیون و 250 هزار تُن برآورد شده است.
/6026/7131