۲۰ بهمن ۱۳۹۷،‏ ۱۳:۰۷
کد خبر: 83203087
۰ نفر
پیامك «یارانه شما قطع شد» جعلی است

تهران- ایرنا- برخی هموطنان، امروز پیامكی دریافت كرده‌اند كه محتوای آن می‌گوید «یارانه شما قطع شده و برای فعال‌سازی باید به سامانه yaranehe.com مراجعه كنید»؛ این پیام و این سامانه جعلی است.

به گزارش روز شنبه خبرنگار اقتصادی ایرنا، هفته پیش نیز پیامی به تلفن همراه برخی هموطنان ارسال شد كه در آن آمده بود: «یارانه شما قطع شده و برای فعال‌سازی باید به سامانه www. yaranehe.com مراجعه كنید».
سازمان هدفمندی یارانه‌ها در واكنش به این پیام در اطلاعیه‌ای اعلام كرد: سامانه ثبت‌نام و اعلام نیازمندی یارانه نقدی به نشانی yaranehe.com جعلی است و شهروندان از هرگونه مراجعه به این سامانه و ثبت اطلاعات خانوار در آن خودداری كنند.
در اطلاعیه سازمان هدفمندی یارانه‌ها آمده بود: سامانه ثبت‌نام و اعلام نیازمندی یارانه نقدی به نشانی yaranehe.com كه اقدام به دریافت اطلاعات هویتی شهروندان همچون كد ملی سرپرست خانوار، تعداد اعضای خانوار، میزان درآمد و همچنین اطلاعات كارت بانكی كه مشتمل بر شماره كارت، شماره حساب، رمز دوم، تاریخ انقضا كارت و كد اعتبارسنجی (cvv2) را می‌كند و پیامك‌های ارسالی از شماره 5000145 جعلی است.
در این اطلاعیه تاكید شده كه سامانه مذكور هیچگونه ارتباطی با سازمان هدفمندی یارانه‌ها و پرداخت یارانه ندارد، براین اساس شهروندان از هرگونه مراجعه به این سامانه و ثبت اطلاعات خانوار خود در آن جدا خودداری كنند.
اكنون بعد از یك هفته، با وجود اینكه این نشانی اینترنتی از دسترس خارج شده است، كلاهبرداران دوباره همین پیام را برای برخی افراد ارسال كرده‌اند.
«مصطفي عباسي» مدیركل روابط عمومي و ارتباطات مردمي سازمان هدفمندسازي یارانه ها روز شنبه به خبرنگار ایرنا گفت: ارسال پیامك مجعول از شماره‌هاي (٥٠٠٠١٤٥) و (٩٨٣٠٠٠٤٧٤٧٤٧٦٠٢٤) با متن «یارانه شما قطع شد برای فعال‌سازی در لینك زیر ثبت‌نام كنید. yaranehe.com» كلاهبرداري است.
وی با بیان اینكه این سامانه به هیچ عنوان متعلق به سازمان هدفمندسازي یارانه‌ها نیست، گفت: این سامانه به طور قطع به منظور اخاذي و كلاهبرداري از مردم راه‌اندازي شده است.
عباسی از مردم خواست از هرگونه مراجعه به این سامانه و ثبت اطلاعات خانوار و همچنین درج اطلاعات كارت بانكي خودداري كنند.
اقتصام**9189** 1055