۲۰ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۶
کد خبر 83203016
۰ نفر
سوگواره یاس نبوی در بیجار برگزار شد

سنندج - ایرنا - سوگواره یاس نبوی به مناسبت سالروز شهادت حضرت فاطمه (س) در مسجدی به نام آن بانو در شهر بیجار و سایر نقاط این شهرستان برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، همزمان با ایام فاطمیه، آیین‌های عزاداری ویژه شهادت حضرت زهرا(س) با عنوان سوگواره یاس نبوی در بقاع متبركه و مساجد بیجار برگزار شد.
سوگواره یاس نبوی فرصتی برای بیان و بررسی ابعاد مختلف زندگی حضرت فاطمه (س)، ایثار، فداكاری در راه دین اسلام و برپایی آئین های سوگواری است.
در این آئین كه شمار زیادی از عزاداران فاطمی حضور داشتند، سخنرانان و مداحان بومی و كشوری در وصف شهادت حضرت فاطمه (س) همنوا با سراسر كشور پرداختند.
حجت الاسلام علی مرادی روز شنبه در آیین گرامیداشت شهادت حضرت فاطمه زهرا(س) كه در مسجد فاطمیه شهر بیجار برگزار شد، گفت: پیامبری و امامت امت مسلمان، پست و مقامی نیست كه به رأی و نظر عده ایی یا مردم تعیین گردد.
وی افزود: پیامبران و امامان دین اسلام، تنها به انتخاب خداوند متعال بوده است زیرا برای گسترش دین اسلام، منتخبین باید شرایطی را داشته باشند كه معیار و سنجش آن تنها به دست خالق هستی است.
حجت الاسلام مرادی اضافه كرد: پیامبران و امامان وظیفه دارند مردم را به سوی معرفت الهی هدایت كنند پس چگونه مردمی كه خود در گمراهی به سر می برند می توانند جانشین و یا رهبر الهی را برای خود انتخاب كنند تا به سعادت برسند.
امام جمعه بیجار با اشاره به اینكه برنامه دین مبین اسلام تنها با راهنمایی و هدایت منتخبین الهی میسر است اظهار داشت : مردم در زمان حضرت فاطمه زهرا(س)، امام زمان خود را نشناختند و دچار خسارات جبران ناپذیری شدند كه جامعه امروز هم به آثار آن مبتلا است.
به مدت پنج شب، آیین سوگواره یاس نبوی در پنج شهر این شهرستان و در 2 نقطه شهر بیجار با حضور سخنرانان و مداحان استانی و كشوری برگزار شد.
در روز شهادت حضرت فاطمه زهرا(س)، هر ساله در میدان آیت الله فاضل گروسی شهر بیجار، اجتماع عظیم فاطمیون با حضور دسته های عزاداری مساجد و تكایا برگزار می گردد.
شهرستان 89 هزار نفری بیجار در 140 كیلومتری شهر سنندج مركز استان كردستان قرار دارد.
9943/ 3034