سود 140میلیون دلاری در پیشرفته ترین پالایشگاه نفت

بندرعباس - ایرنا - افزایش 350 هزار بشكه در روز میعانات گازی و نفت خام سبك با سودآوری سالانه 140 میلیون دلار در پالایشگاه نفت بندرعباس، مدرن ترین و تنها پالایشگاه تصفیه نفت خام سنگین در ایران به بركت وجود انقلاب اسلامی انجام شده است.

به گزارش ایرنا، پالایشگاه نفت بندرعباس مدرن ترین و تنها پالایشگاه تصفیه نفت خام سنگین ایران و خاورمیانه محسوب می شود و یكی از 10 شركت پالایشی كشور است كه در دوران پس از پیروزی انقلاب اسلامی و با كوشش متخصصان داخلی ساخته و راه اندازی شد.
مطالعه و طراحی ساخت پالایشگاه نفت بندرعباس از سال 69 با انجام كارهای زیربنایی و سفارش خرید آغاز و شروع كار نصب تجهیزات نیز در سال 73 اجرایی شد و در نهایت با تلاش متخصصان ایرانی مرداد سال 76 با ظرفیت پالایش 232 هزار بشكه در روز مورد بهره برداری قرار گرفت.
استفاده از آب دریا در حجم زیاد برای خنك كردن و تهیه آب شیرین، استفاده از اسكله نفتی جهت دریافت نفت خام سنگین و فوق سنگین به عنوان خوراك، امكان صادرات و واردات فرآورده‌های نفتی، بزرگترین واحد هیدروكراكر كشور از نظر ظرفیت بخشی از ویژگی های پالایشگاه نفت بندرعباس به شمار می رود.
مدیرعامل شركت پالایش نفت بندرعباس در تشریح 4 دهه عملكرد این پالایشگاه اظهار داشت: در اجرای روند توسعه پالایشگاه، در دو مرحله در سال های 87 و 91 ظرفیت اسمی پالایشگاه نفت بندرعباس افزایش یافت و هم اكنون با ظرفیت پالایش 350 هزار بشكه در روز در حال فعالیت است.
هاشم نامور در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: اكنون خوراك این پالایشگاه شامل نفت خام سبك جزیره هنگام، نفت خام سنگین و میعانات گازی از منابع گازی سرخون و عسلویه تامین می شود.
وی بیان داشت: حدود 18 درصد پالایش نفت خام و به تبع آن تامین فرآورده های نفتی مورد نیاز كشور در پالایشگاه نفت بندرعباس تولید می شود كه با این ظرفیت علاوه بر هرمزگان، فرآورده های مورد نیاز شش استان از جمله سیستان و بلوچستان، كرمان، یزد، فارس، بوشهر و خراسان جنوبی نیز در این پالایشگاه تولید می شود.
نامور در خصوص دستاوردهای این شركت گفت: با تلاش های متخصصان داخلی ظرفیت اسمی پالایش نفت خام و میعانات گازی از 232 هزار بشكه به 320 هزار بشكه در روز در مرداد ماه سال 87 افزایش یافت.
مدیرعامل شركت پالایش نفت بندرعباس از افزایش ظرفیت پالایشگاه نفت بندرعباس به میزان 30 هزار بشكه در روز در سال 91 و دستیابی به ظرفیت پالایش 350 هزار بشكه در روز را یك طرح مبتكرانه در این پالایشگاه عنوان كرد.

**140 میلیون دلار سودآوری در سال
مدیرعامل شركت پالایش نفت بندرعباس اظهار داشت: با اجرای طرح افزایش ظرفیت پالایشگاه بندرعباس ظرفیت پالایشی این پالایشگاه به میزان 30 هزار بشكه در روز میعانات گازی و نفت خام سبك افزایش یافت و به 350 هزار بشكه در روز رسید كه افزایش تولید فرآورده‌های نفتی به خصوص بنزین و گازوییل را به همراه داشته است.
به گفته نامور، اجرای این طرح علاوه بر صرفه‌ جویی 600 میلیون دلاری در سرمایه گذاری اولیه برای پالایش 30 هزار بشكه در روز میعانات گازی و نفت خام سبك، برای پالایشگاه نفت بندرعباس در حدود 140 میلیون دلار در سال سودآوری به همراه آورد.
این مسوول اضافه كرد: در راستای اجرای طرح مبتكرانه افزایش ظرفیت پالایشگاه بندرعباس، 3 دستگاه مخزن ذخیره سازی نفت خام و میعانات گازی نیز هر یك به ظرفیت 500 هزار بشكه احداث شد كه با احداث این مخزن ها ظرفیت ذخیره سازی خوراك پالایشگاه 50 درصد افزایش یافت.
وی طرح افزایش تولید بنزین و بهبود كیفیت فرآورده های نفتی را از دیگر دستاوردهای پالایشگاه نفت بندرعباس برشمرد و افزود: با بهره برداری از این طرح برای 650 نفر به صورت مستقیم شغل ایجاد شد.
نامور هدف از اجرای این طرح را افزایش تولید بنزین، ارتقاء كیفیت فرآورده های بنزین و نفت گاز و بهینه سازی مصرف انرژی عنوان كرد.

**تامین خوراك پالایشگاه با استفاده از 3 فروند نفتكش
مدیرعامل شركت پالایش نفت بندرعباس، احداث ‌واحدهای جدید ارتقاء كیفیت ته مانده برج خلا به میزان 110هزار بشكه در روز با هدف تولید فرآورده‌های نفتی با ارزش افزوده بیشتر و كاهش تولید نفت كوره را طرح محوری در دست اقدام این پالایشگاه عنوان كرد.
نامور احداث واحد تولید روغن پایه با ظرفیت تولیدی 240 هزار تن در سال با استفاده از خوراك لوب كات تولیدی پالایشگاه، اجرای پروژه مدیریت گازهای مشعل پالایشگاه با هدف كاهش حجم آلاینده‌های ناشی از سوختن گازهای مشعل و كاهش مشكلات زیست ‌محیطی ناشی از انتشار گازهای گلخانه ای را از دیگر طرح های در دست اقدام عنوان كرد.
وی ابراز داشت: تامین نفت خام مورد نیاز از طریق احداث یك رشته خط لوله 30 اینچ با هدف كاهش هزینه‌ ها و نیز ریسك تامین خوراك نفت‌ خام پالایشگاه از طریق دریا از دیگر طرح های محوری در دست اقدام است.
به گفته مدیرعامل شركت پالایش نفت بندرعباس، همچنین از ابتدای راه ‌اندازی پالایشگاه نفت بندرعباس تاكنون خوراك پالایشگاه با استفاده از 3 فروند نفتكش هر یك به ظرفیت 90هزار تن(650 هزار بشكه ای) تامین می شود.
نامور مزیت های این طرح را كاهش بار آلودگی زیست محیطی نسبت به نفتكش و امكان انتقال نفت ‌خام مستقل از شرایط جوی دریا و متوقف نشدن نفت خام در صورت بروز جنگ و یا ناامنی عنوان كرد.
شركت پالایش نفت بندرعباس با ظرفیت اسمی پالایش روزانه 350 هزار بشكه نفت خام سنگین و میعانات گازی، اكنون 18 درصد از نیاز كشور به انرژی و فرآورده های نفتی را تامین می كند.
فرآورده های تولیدی این پالایشگاه در دو گروه اصلی و ویژه طبقه بندی می شود و محصولات اصلی شامل گاز مایع، بنزین، نفت سفید، سوخت جت، نفت گاز و نفت كوره است كه مطابق مقررات به وزارت نفت تحویل داده می شود.
محصولات فرعی نیز شامل حلال 402، وكیوم باتوم، وكیوم سلاپس، آیزوریسایكل، لوبكات سنگین و گوگرد است كه از طریق بورس كالا و انرژی عرضه می شود.
پالایشگاه نفت بندرعباس در زمینی به گستره 700 هكتار در 23 كیلومتری غرب این شهر و در كرانه شمالی آب های خلیج فارس ساخته شده است.
9887/6048